Προς το περιεχόμενο

Μονιτορ,Τα καλυτερα φθηνα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Το θεμα τα λεει ολα ,θα ηθελα γνωμες για μονιτορ σε home stoudio απο 100-150 βαρια 200 ευρω.

Ξερω οτι σε αυτη την τιμη ποτε δεν θα βρω κατι σουπερ ή αξιολογο,αλλα ποια ειναι κατα τι γνωμη σας τα καλυτερα σε αυτο το επιπεδο τιμης,καινουργια ή και μεταχειρισμενα απο αγγελιες.Αν και προτιμω καινουργια.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

 

Γενικα γυρω στο 40% των threads του νοιζ ειναι για φτηνα μονιτορ οποτε ψαξτα λιγο...

 

Εγω σου προτεινω τα monitor που εχω εδω και 2 χρονια και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος... βεβαια πριν τα παρω η μονη συγκριση που τα ειχα κανει διπλα διπλα σε αλλα monitors ηταν κατι behirnger truth... (και υπερηχαν τα m-audio)

 

http://www.thomann.de/gr/maudio_bx5_d2.htm

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=9360 

(πιο φτηνα απο 200 ευρω στην ελλαδα πολυ δυσκολα)

 

Αμα μπορεις πηγαινε να κανεις και εσυ μια βολτα να ακουσεις για να εχεις γενικα μια καλυτερη ιδεα τι ποιοτητα εχουν τα monitors αναλογως της τιμης

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω σου προτεινω m-audio bx5d2 η και την παλαιοτερη εκδοση τους αμα βρεις μεταχειρισμενη και σε καλη κατασταση.

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

τα m-audio bx5d2 όντως ως καινούργια. σε αυτή την τιμή παίζουν "χωρίς αντίπαλο"...

 

αν όμως γύρω στα 150€ βρεις κάποιο tascam (ή εναλακτικά κάποιο Fostex PM05) σε καλή κατάσταση (πράγμα εύκολο γιατί ειδικά τα πρώτα είχαν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής) και ενδιαφέρεσαι να ασχοληθείς πιο "σοβαρά" με το "άθλημα", τα πράγματα αλλάζουν άρδην...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koιτα ναι μεν σοβαρα οπως λες αλλα στο μπατζετ μας.Τα χωνουμε που τα χωνουμε χωρις να βγαινει φραγκο τοσα χρονια ,ε μην μπουμε και μεσα.Σιγα σιγα.

  Αρα μαλον ειμαι στα m-audio.Βασικα μετα απο ερευνα στο διαδικτυο και γω εκει κατεληξα.Αντε να δω ποτε θα μπορεσω να τα χτυπησω.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, τι παιζει με αυτα τα Equator που ειναι και coaxial ενσωματωμενο woofer/ twitter?

Εχει γινει μου λεει φιλος χαμος με αυτα εξω???

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, τι παιζει με αυτα τα Equator που ειναι και coaxial ενσωματωμενο woofer/ twitter?

Εχει γινει μου λεει φιλος χαμος με αυτα εξω???

 

Συγνώμη, αλλά αυτό το coaxial δεν είναι παλία τεχνική εφαρμοζόμενη στα ηχεία αυτοκινήτων;

Δηλαδή ΤΩΡΑ είπαν να την εφαρμόσουν σε monitors και εγινε και χαμος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, αλλά αυτό το coaxial δεν είναι παλία τεχνική εφαρμοζόμενη στα ηχεία αυτοκινήτων;

Δηλαδή ΤΩΡΑ είπαν να την εφαρμόσουν σε monitors και εγινε και χαμος ;

 

Συγνώμην που επεμβαίνω, αλλά - για άλλη μία φορά - επιλέγεις το να παρασυρθείς σε άκυρα συμπεράσματα, όπως συνήθως κάνεις (ναι, παρακολουθώ τα thread που συμμετέχεις).

 

Κατ' αρχήν, πήγαινε δες την τιμή των Equator ώστε να συνειδητοποιήσεις για ποια κλάση εξοπλισμού συζητάς.

 

Δεύτερον, τι είδους προβληματισμός είναι το αν η συγκεκριμένη κατασκευαστική αντίληψη εφαρμοζόταν από παλιά σε μεγάφωνα αυτοκινήτων; Οπουδήποτε υπάρχει πρόβλημα έλλεψης χώρου (π.χ. εκατέρωθεν της οθόνης σε ένα μικρό στούντιο), οι κατασευαστές έχουν λόγο να αναζητούν λύσεις. Και να τις βρίσκουν.

 

Τρίτον, "χαμός" σημαίνει ότι υπάρχει ενθουσιασμός για ένα νέο προϊόν (συμβαίνει συχνά σε αυτή την αγορά, κάποτε με αιτία, κάποτε δίχως αιτία). Το αν αυτά τα προϊόντα (και μάλιστα σε αυτή την τιμή) είναι αξιόλογα, μόνο κάποιος με προηγούμενη εμπειρία μπορεί να το αξιολογήσει, σίγουρα όχι κάποιος που το καλύτερο μόνιτορ που έχει ακούσει κάνει 100 ευρώ.

 

Προσπάθησε να εμβαθύνεις στα τεχνικά θέματα που σε απασχολούν, μην μπαίνεις διαρκώς στην δίνη της φημολογίας.

 

Φιλικά

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συγνώμη, αλλά αυτό το coaxial δεν είναι παλία τεχνική εφαρμοζόμενη στα ηχεία αυτοκινήτων;

Δηλαδή ΤΩΡΑ είπαν να την εφαρμόσουν σε monitors και εγινε και χαμος ;

 

όντως είναι παλιά... έχει πρωτοεφαρμοστεί από τον καιρό του 2ου παγκόσμιου πολέμου και συνεχίζεται και σήμερα με "πρωταγωνιστές" κυρίως υλοποιήσεις της Tannoy η οποία έχει επενδύσει στην τεχνοτροπία συστηματικά (πέρα από τις σποραδικές προσπάθειες άλλων κατασκευαστών)...

 

όσο πιο απλά μπορώ να το θέσω, η ομοαξονική "τεχνοτροπία" έχει να κάνει με την τοποθέτηση των οδηγών χαμηλών και υψηλών συχνοτήτων σε ένα ηχείο με τέτοιο τρόπο, ώστε η "εκπομπή" του ήχου να ξεκινά από την ίδια σημειακή πηγή με κύριο στόχο (που όντως επιτυγχάνεται κατά κύριο λόγο) την βελτίωση προβλημάτων φάσης...

αυτό φυσικά δεν είναι "πανάκεια" και δεν σημαίνει ότι παράλληλα δεν δημιουργούνται άλλα προβλήματα (όπως μεγαλύτερη παραμόρφωση ας πούμε)... το λέμε συνέχεια... σε "μαγικές συνταγές" η βιομηχανία -ειδικά του ήχου- ΠΑΣΧΕΙ...

 

τέλος μη μπλέκεις την περίπτωση  των "ομοαξονικών" τοποθετήσεων των μονάδων στα ηχεία αυτοκινήτου, όπου όπως ήδη ανέφερε ο trolley, δεν είναι (κατά κανόνα) τίποτα άλλο από την τοποθέτηση μιας διακριτής μονάδας υψηλών συχνοτήτων μπροστά από αυτή των χαμηλών κυρίως για εξοικονόμηση χώρου... εδώ ο ήχος έχει 2 πηγές όπως και στις συμβατικές υλοποιήσεις...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τέλος μη μπλέκεις την περίπτωση  των "ομοαξονικών" τοποθετήσεων των μονάδων στα ηχεία αυτοκινήτου, όπου όπως ήδη ανέφερε ο trolley, δεν είναι (κατά κανόνα) τίποτα άλλο από την τοποθέτηση μιας διακριτής μονάδας υψηλών συχνοτήτων μπροστά από αυτή των χαμηλών κυρίως για εξοικονόμηση χώρου... εδώ ο ήχος έχει 2 πηγές όπως και στις συμβατικές υλοποιήσεις...

 

 

 

Τι εννοείς μην την μπλέκω; Για ηχεία μιλάμε και στις δυό περιπτώσεις. Ότι στα αυτοκίνητα έγινε για εξοικονόμηση χώρου το ξέρω, αλλά αν παρατηρήθηκε οτι αυτή η τεχνική δημιουργεί μικρότερα προβλήματα φάσης μου κάνει εντύπωση που δεν είχαν προ δεκαετιών υλοποιηθεί ανάλογες εφαρμογές σε οικιακά ηχεία και αυτό είπα.

Εκτός και αν όντως υπάρχουν τέτοιες υλοποιήσεις σε hi fi/monitors αλλά το αντίστοιχό βίντεο της Equator στο you tube επιλέγει να το παρουσιάσει ως καινοτομία ( προσωπικά σα να θυμάμαι φωτογραφίες απο hi-fi ηχεία με coaxical δομη αλλα δεν το λεω με καμία σιγουριά)

 

Για το "εδώ ο ήχος έχει 2 πηγές" δεν έχω άποψη γιατί δεν το ήξερα καν.Η μόνη υπόθεση που μπορώ να κάνω με τις όποιες γνώσεις μου, είναι οτι οι balanced πηγές δίνουν 2 διαφορετικά σήματα ενώ το car-audio μία, και καλείτε να κάνει το διαχωρισμό το crossover. Και τώρα σε αφήνω για να περιλάβω τον φίλο  trolley που "πέρασε τα εσκαμμένα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου