Προς το περιεχόμενο

Αγορά Custom Pickguard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!Είναι το πρώτο θέμα που γράφω με αφορμή μια πρόσφατη παραγγελία που έκανα σε γνωστό κατασκευαστή pickguard απο Αμερική.Παρήγγειλα ένα Tele Deluxe pickguard για Warmoth σώμα και επειδή οι διαστάσεις διαφέρουν απο τα Fender σώματα το όλο project ήταν τελείως custom.Αφού ήμουν συνεπέστατος με τις πληρωμές και σε συνεχή συννενόηση μαζί του έφτασε πριν 2 μέρες το δέμα.Στην περιγραφή του είχα γράψει ότι παρόλο που το pickguard template έχει διαστάσεις για Wide Range ήθελα rout για standard humbuckers και μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Φτάνει το pickguard και οι τρύπες για τους μαγνήτες ήταν για Wide range σα να μην του το 'πα ποτέ.Μόλις μου είπε να το στείλω πίσω τον ρώτησα ποια εταιρία προτιμάει για να μην του βγει ακριβά και μου απάντησε ότι δεν αναλαμβάνουν αυτοί για την επιστροφή κι ότι θα πρέπει να τα πληρώσω εγώ(15 ευρώ κόστος).Του υπέδειξα ότι είναι τελείως δικό του λάθος,αρνήθηκε κατηγορηματικά να πληρώσει την επιστροφή και μου πρότεινε να παραγγείλω δεύτερο pickguard πιο φτηνά(το πρώτο πάει για πέταμα) ή να μου στείλει pickup adapters για να το φτιάξω,πράγμα το οποίο προσωπικά δε μου αρέσει.Μετά απο μεγάλη λογομαχία και αφού μου έλεγε συνέχεια ότι ήταν και δικό μου λάθος γιατί δεν το έγραψα πάνω στο template(πράγμα το οποίο δε μου το ζήτησε ποτέ,ούτε καν το υποδεικνύει πουθενά στο site του) δέχτηκα να το στείλω πίσω για να μου δώσει πίσω την αξία του προιόντος + αρχικά μεταφορικά.Και ρωτάω εγώ ρε παιδιά είναι σωστό που θα πληρώσω εγώ 15 ευρώ για το τίποτα και αυτός που ξέχασε εντελώς να σημειώσει τα χαρακτηριστικά της παραγγελίας και μου στειλε άχρηστο προιόν να μη χρεωθεί τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι είναι ο άλλος απ τους δυο αυτούς πιο γνωστούς(δεν ξέρω αν μπορώ να το γράψω κιόλας).Πάντως για το Terrapin αν κι έχω ακούσει κάπως περίεργα πράγματα του στειλα μήνυμα χτες βραδυ και σήμερα το πρωί μου στειλε τροποποιημένο template να τσεκάρω.Και δεν ξέρω κανένα άλλο μαγαζί να φτιάχνει custom pickguards και να μην πληρώσω μια περιουσία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν ξέρω κανένα άλλο μαγαζί να φτιάχνει custom pickguards και να μην πληρώσω μια περιουσία!

Πήγαινε στον Κακανιάρη (www.jokerguitars.gr) να στο φτιάξει όπως θές και να το βλέπεις και πάνω στη κιθάρα σου πριν το πληρώσεις

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πρώτον δεν είμαι απο Αθήνα να το ελέγξω δυστυχώς και δεύτερον ψάχνω για Black paisley/silver foil υλικό που είναι λίγο πιο σπάνιο.Αλλά θα τον ρωτήσω για μια τιμή,να δω και ντόπιες τιμές.Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάχνω για Black paisley/silver foil

από περιέργεια...πόσο σου κόστισε από τον πρώτο (χωρίς τα μεταφορικά?)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πληρωσες μεσω Paypal κανε despute και γραψε ότι εγραψες εδώ. Επισης δε βλεπω το λογο γιατι να μη γραψεις ποιος είναι.

 

Ο μονος τροπος για να εισαι σιγουρος τι pickguard θα παρεις είναι να αγορασεις το πιο φθηνο Warmoth και να το στειλεις σε οποιον παραγγειλεις για να εχει τις σωστες διαστασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα μπορώ να τα ζητήσω απ το paypal ή θα μπλέξω με δικαστικά και θα τρέχω μέχρι να τα πάρω πίσω;Γιατί κάτι διάβασα ότι ανοίγουν κάποιου είδους υπόθεση για να τα διεκδικήσουν.Αν έχει κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο ας μου γράψει την εμπειρία του.Και τελοσπάντων με το Pickguardian έγινε όλο αυτό το θέμα και δεν ήθελα να το γράψω μη γίνει καμιά στραβή.Η Warmoth δίνει pdf template το οποίο είναι ολόσωστο,το μόνο που ήθελα να αλλάξει είναι τα pickup holes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε πας σε δικαστηριο, το Paypal θα κρινει την υποθεση. Δε χανεις τιποτα να το κανεις εκτος από χρονο. Να πληρωσεις παραπανω αποκλειεται, βεβαια ξεχνα τον Pickguardian μετα. Δυσκολο να δεχθεί παραγγελια από σενα ξανα, ακομα δυσκολοτερο να στη στειλει σωστη...

 

Τσεκαρε και τον Mark, του 'χα στειλει email πριν δυο χρονια περιπου όταν δεν ηταν τοσο γνωστος και ηταν φιλικος και εξυπηρετικος. Εχω διαβασει τα καλυτερα για τη δουλεια του http://www.marksoundguitars.com/products.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου