Προς το περιεχόμενο

Live...Οσο το δυνατον πιο κοντα στον ηχο της πεταλιερας μο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

gdevelec τα κοιτούσα αυτά όταν έψαχνα μια παρόμοια λύση αλλά διάβασα ότι έχουν πολύ μπάσο για κιθάρα. Ισχύει; επίσης σε ένα  studio με pa και ηχεία behringer μου δόθηκε ελαφρώς μια τέτοια εντύπωση ,καμιά σχέση δηλαδή με yamaha hs80  που έχω σπίτι και είναι καμπάνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν έχουν πολυ μπάσο για το γούστο σου, το ελέγχεις με το EQ  που έχει το ηχείο ή/και η πεταλιέρα, ή παίρνεις κάποιο με 10άρι (ή και 8άρι) γούφερ, δεν είναι σοβαρό θέμα πιστεύω, και φυσικά κανείς δε σε υποχρεώνει να πάρεις behringer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πρότεινα τα 15αρια γιατί παίζω με αυτά (και ολόκληρη η μπάντα βγαίνει από 2 τέτοια (και 2 sub), και είναι super.

Αν σου φάνηκαν πολύ μπάσα είναι γιατί δεν τα ρύθμισαν. Κάνε ένα low cut στα 150-200 (είτε από το Output της Boss, είτε από το eq των ηχείων) και θα είσαι άρχοντας, και μέσα στο mix της μπάντας.

Μπορείς να πάρεις ένα τέτοιο για προσωπικό σου monitor, σπίτι κτλ, (ή 2 αν θες ποια τόσο πολύ stereo setup) και κατευθείαν στο mixer του εκάστοτε live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως οταν χρησιμοποιω πεταλιερα simulator, την χρησιμοποιω οταν δεν "αξιζει ο  κοπος" να κουβαλαω ενισχυτη και πεταλια.

Αν ειναι να κουβαλαω τα θερια (μονιτορ κλπ) και να εχω ηχο simulator .... χαιρετισματα.

Μονο in ear με πεταλιερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως οταν χρησιμοποιω πεταλιερα simulator, την χρησιμοποιω οταν δεν "αξιζει ο  κοπος" να κουβαλαω ενισχυτη και πεταλια.

Αν ειναι να κουβαλαω τα θερια (μονιτορ κλπ) και να εχω ηχο simulator .... χαιρετισματα.

Μονο in ear με πεταλιερα.

 

Kι όμως, πλέον στο εξωτερικό είναι το πιο σύνηθες αυτό το setup, ειδικά με Kemper και AxeFX! Ανάλογα τα γούστα του καθενός βέβαια! Ιn ear είναι η καλύτερη λύση γενικότερα με ότι και να παίζεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης, πώς σκοπεύεις να παίξεις live; Υπάρχει PA; Αν ναι τρέξε τη boss στο PA κατευθείαν και για δικό σου monitor υπάρχουν πολλές επιλογές.

 

 

 

Εγω παντως οταν χρησιμοποιω πεταλιερα simulator, την χρησιμοποιω οταν δεν "αξιζει ο  κοπος" να κουβαλαω ενισχυτη και πεταλια.

 

 

Αν το μαγαζί που παίζεις έχει ΡΑ (και δύσκολο να μην έχει) θα σου έλεγα να κάνεις το παραπάνω..έχω παίξει αρκετές φορές έτσι (με την Line6 HD400) και μια χαρα ήχο έβγαζα.

..και κάνεις και την δουλειά του ηχολήπτη αρκετά πιο εύκολη...

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθεσω λοιπον οτι αυτα κανουν για τη δουλεια που τα θελω?

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=195445

 

αν και αυτη η λυση που μου προτεινατε ειναι ακομα πιο ελκυστικη...

 

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_eurolive_b215d.htm

 

 

(δυστυχως τα atomic ειναι πολυ εξω απο το budget μου)

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι σε διλημμα μεταξυ του

 

http://www.thomann.de/gr/tech_21_power_engine_60.htm

 

και

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_eurolive_b215d.htm  (χ2)

 

Ποιο υπερτερει κατα τη γνωμη σας και γιατι για την δουλεια που το θελω?

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου αυτό που ακούς στα μόνιτορ του σπιτιού σου δεν υπάρχει περίπτωση να το ακούσεις ίδιο σε μόνιτορ λαιβ…

 

μόνο αν σετάρεις τη πεταλιέρα σου σπίτι με in ear monitor και χρησιμοποιήσεις τα ίδια in ear monitor στο λάιβ θα έχεις αυτό που θες…

 

δεν είναι μόνο η διαφορά των δικών σου μόνιτορ με αυτα από τα οποία θα ακούσεις τη κιθάρα σου στο λάιβ αλλα παίζει και τεράστιο ρόλο ότι σπίτι σου ακούς σε ένα δωμάτιο ενώ στην άλλη περίπτωση του ζωντανού σε ένα πολύ διαφορετικό χώρο

 

από την άλλη και επειδή κι εγω παίζω μόνο με ψηφιακά το μόνο που βρήκα και με ικανοποίησε πλήρως όσων αφορά στο να μη μου χρωματίζει τον ήχο αλλά και πάρα πολύ ποιοτικό ειναι το rcf NX 12 SMA ότι καλύτερο από όλες τις απόψεις κατά τη γνώμη μου πάντα

 

σε αυτή τη περίπτωση σετάρω στο σπίτι και υπολογίζω περίπου τι θα χρειαστεί παραπάνω ή λιγοτερο στο λαιβ…εκεί ωλέπεισ πάλι τι χρειαστηκε να είχες κάνει και μετά απο ένα δύο φορές αποκτάς την εμπειρία αυτο που φτιαχνεις σπίτι να είναι πολύ κοντά σε αυτο που θα ακούσεις στο ζωντανό

 

αν βοηθάει σου λέω ότι σχεδόν όλοι μου οι ήχοι έχουν δια φορετικές ψιλορυθμίσεις πχ για να ηχογραφήσω στο σπίτι ή να παίξω ζωντανά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο που προτεινεις ειναι ενδεδειγμενη λυση και υπαρχει και στις αγγελιες απ οτι βλεπω...κ εγω τα Patch τα εχω ντουμπλαρισμενα για ηχογραφηση/live...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου