Προς το περιεχόμενο

Live...Οσο το δυνατον πιο κοντα στον ηχο της πεταλιερας μο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν δεν έχεις θέμα στο ότι θα κουβαλάς κάτι ακόμη εκτός από κιθάρα και πεταλιέρα τότε ναι!

 

διαφορετικά αυτό που είπε και ο σπύρος πιο πάνω (in ear monitor) είναι ότι πιο πιστό σε αυτό που φτιάχνουμε σπίτι με αυτό που ακούμε στη ζωντανή εμφάνιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ισως δεν το εθεσα εγω σωστα.Με ενδιαφερει ΚΑΙ εγω αλλα ΚΑΙ ο ακροατης να ακουμε οσο το δυνατον  πιο κοντα στον ηχο της πεταλιερας οποτε το in ear monitoring ειναι καλη περιπτωση...αλλα μονο για μενα!!!Το μονιτορ που μου προτεινες παντως απ οτι βλεπω ειναι απο τις πρωτες επιλογες των κατοχων axe fx ισως αυτο να λεει και κατι...(ισως και οχι)  :)

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενεις να ακουει ΚΑΙ ο ακροατης απο το μονιτορ σου?

ή το λες απο αποψης χροιας?

Δεν νομιζω να εννοεις το πρωτο, οποτε δεν το συζηταμε.

Απο αποψης χροιας και παλι δεν παιζει ρολο απο τι θα ακους εσυ (active monitor, in ear , amp κλπ) για αυτο που θα ακουει ο ακροατης.

Ειναι θεμα PA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου έστειλα πμ για μην φορτώνουμε το νήμα του θέματος για το συγκεκριμένο μόνιτορ…

 

ακόμη και με ενισχυτή να έπαιζες αλλά ακόμη και με μόνιτορ, αυτο που εσύ θα ακους πίσω σου εφόσον θα περάσει από μικρόφωνο να πάει κονσόλα ή κατευθείαν στη κονσόλα σίγουρα δεν θα είναι ακριβώς το ίδιο και εδώ παιζει ρόλο και ο ηχολήπτης φυσικά

 

υπολόγισε ακόμη οτι ο ακροατής θα ακούσει σίγουρα από διαφορετικά ηχεία από αυτό που έσυ έχεις πίσω σου ακούς…δηλαδή διαφορές πάντα θα έχεις… άλλες φορές μικρές, αλλες φορές μεγάλες και καμιά φορά περνώντας ο ήχος ειδικά μιας ψηφιακής πεταλιέρας από ένα καλό συστημα πα, βγαίνει και καλύτερος…αλλες φορές όχι αν και αυτό είναι σχετικό και υποκειμενικό γιατί εσύ μπορεί να θεωρείς έναν ήχο καλό αλλα στο μιχ να μην κόβει καθόλου για παραδειγμα επομένως μη χρήσιμος για λαιβ με μπάντα :)

 

με πρόλαβες σπύρο  :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επ ευκαιριας, καποια θεματα που πρεπει να προσεχουμε με τα in ear.

1. Φοραμε και τα δυο ακουστικα (ει δυνατον με εκμαγεια), φταχνουμε σωστη μιξη (levels ΚΑΙ balance) για ολα τα οργανα στα αυτια μας και οχι προχειροτητες.

2. Στη μιξη στα αυτια μας να υπαρχει ΠΑΝΤΑ μικροφωνο κοινου, για να μην ειμαστε  "απομονωμενοι"  απο το χωρο, και "αποστειρωμενοι". (το παιξιμο μας θα ειναι πολυ "πλαδαρο")

3. Εi δυνατoν να υπαρχουν side fill monitors για περισσοτερο "ογκο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Σπρο αν κανω καπου λαθος διορθωσε με.Αυτο που ακουω στα αυτια μου απο τα ακουστικα μου δεν μπορει να μου το δωσει ακριβως ενας ενισχυτης γιατι δεν πιανει το ιδιο συχνοτικα φασμα (πχ δεν εχει twitter) αντιθετα το monitor fr/fr εχει.Και λεω εγω τωρα....δεν μπορει το μονιτορ (πχ το rcf NX 12 SMA που προτεινε ο φιλος guitars)να πιασει εντασεις ενισχυτη πχ ενος 50ρη ετσι ωστε εκτος απο εμενα να ακουνε και οι  ακροατες?το λεω αυτο γιατι πχ σε ενα προσφατο live το PA βρεθηκε τελευταια στιγμη "εκτος" και παιξαμε μονο με τους ενισχυτες μας.H ασ πουμε σε προβα αντι να κουβαλαω ενισχυτη να παινω το μονιτορ.Σορυ αν καποια απο αυτα που ρωταω θεωρουνται αυτονοητα αλλα αν τα ηξερα....δεν θα τα ρωτουσα.Ευχαριστω για τον χρονο σας και παλι.

 

φιλε guitar και εγω στην Κρητη ειμαι,Χανια.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To monitor και το in ear μη ξεχνας ομως, οτι δεχονται speaker simulated ηχο απο τη πεταλιερα σου.

Αυτο σημαινει οτι ακους και παλι απο το monitor "κατι σαν" ενισχυτης>μικροφωνο>ακουστικα ή μονιτορ.

(fr/fr ειναι για να μπορεις να ακουσεις σωστα και ολα τα οργανα που δεν βγαινουν απο ενισχυτη πχ ακουστικη κιθαρα, οπως και μικροφωνα)

 

Σιγουρα δεν θα ακουσεις οτι θα ακουγες (σαν χροια) αν ειχες για μονιτορ (μονο της κιθαρας) το μεγαφωνο του ενισχυτη.

Σιγουρα ομως θα χρειαζοσουν μονιτορ για να ακουσεις και τους αλλους.

Σιγουρα θα χρειαζοταν ειδικες ρυθμισεις και καποια στατικοτητα απο μερους σου για να μπορεις να ακους το ιδιο παντα, την κιθαρα σου απο το μεγαφωνο του ενισχυτη και τους υπολοιπους απο το μονιτορ.

Γιαυτο ακομα και οταν υπαρχει ενισχυτης, ακουμε και απο μονιτορ ή ακουστικα οπως και side fill monitors.

 

Σε μικρους χωρους ειναι βεβαια πιο ευκολο να επιτευχθει (προχειρα) αυτο που λες , αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και η καλυτερη μεθοδος ακροασης. Για ολους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου