Προς το περιεχόμενο

DIY για αγραματους!


EKSO_BOOGIE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ με μηδενικές γνώσεις έφτιαξα το Toneless'noizOverdrive και είμαι πανευτυχής...σίγουρα θα ταν ευκολότερο αν ήξερα και λίγο θεωρία, αλλά ο ΤΟΝΕLESS έχει και πάλι δίκιο:

"Δοκίμασε να φτιάξεις κάτι που σε ενδιαφέρει και η θεωρία θα αποκαλυφθεί σιγά σιγά από μόνη της"

 

τα σέβη μου.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μαγκες για τσεκαρετε και αυτο

http://www.diystompboxes.com/wiki/index.php?title=Main_Page

ειναι ενα απο το λινκ που εδωσε ο toneless αλλα ειναι ενα πολυ ενημερωμενο wiki και πολλες πληροφοριες ακομα ειναι και αυτο http://www.tonepad.com/ να ξερετε οτι πριν απο μια κατασκευη θελει και πολλες ωρες "μελετης" σε αυτα τα site!!

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πολύ καλό βιβλίο που αρχίζει από το τι είναι αντίσταση, τάση και ρεύμα και φτάνει τον αναγνώστη να σχεδιάσει μόνος του ένα HI-FI λαμπάτο ενισχυτή μαζί με αρκετές DIY συμβουλες είναι το Valve Amplifiers του Morgan Jones εκδόσεις Newnes(νομίζω). Το είχα πάρει από τον Παπασωτηρίου πριν καμια 10ρια χρόνια και πρόσφατα το ξαναξέθαψα. Έχει τα πάντα για ενισχυτές ακόμα και τα βασικά για τρανζίστορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να πρεπει καπιος να αγορασει ενα τετοιο βιβλιο.στα sites που εδωσε ο toneless υπαρχουν αρκετες πληροφοριες για καπιον που θελει να ασχολιθει για χομπι με το diy

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καποιος θελει να φτιαξει ενα οποιοδηποτε εφφε για μπασσο...

 

Αλλαζει κατι?Μη φανε κανενα μπακανιαου τα κυκλωματα και

 

τρεχουμε!Θα μ ενδιεφερε..Any information acceptable :wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να μετατρέψεις ένα εφφέ κιθάρας σε μπάσου σύντροφε παστελιους, τότε η πιό απλή μετατροπή είναι να αλλάξεις τον πυκνωτή εισόδου (για να περνάνε περισσότερες χαμηλές συχνότητες από το κύκλωμα) και τον πυκνωτή εξόδου (για να βγαίνουν περισσότερες χαμηλές συχνότητες από το κύκλωμα)! Οι πυκνωτές είναι οι "πορτιέρηδες" ενός κυκλώματος... 8)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Καλησπερα,ειμαι η συχνοτητα 20Hz.Μπορω να περασω?

-Εχετε κλεισει τραπεζι ,κυριε? :lol:

=σοβαρα τωρα,ευχαριστω για την πληροφορια :D :D

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα ωραίος! Πάντως στην συχνότητα 20Hz να ρίξεις πόρτα, γιατί είναι τρελός τσαμπουκάς και θα στο σπάσει το "μαγαζί"!!! :D :D :D

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tthawth θα στο πώ απλά και περιεκτικα : ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

Είναι πιο εύκολο να φτιάξεις τον ενισχυτή απο την αρχή παρά να κάνεις τον 30ρη 60ρη.

Παρεπιπτόντως μόλις έφτιαξα τον πρώτο μου 400ρη ενισχυτή!!!!

¶μα θελει κανεις βοήθεια να μου πεί.

 

Ποσο πήγε το μαλί? (οχι και 400άρη βρε φίλε! Σε κομμωτήριο θα τον πας να παιζεις τίποτα ματζόρε να παίρνεις τις φαβορίτες?)

Εύγε Εύγε :)

 

Ο ενισχυτής (χωρίς ηχείο) με κουτι κομπλε γύρω στα 200¤.

 

Όσο για βιβλία για να αρχίσει κανείς, η φυσική 2ας λυκείου γενικής παιδείας είναι ότι πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ωραια τα link σας αλλα μου σπασατε τα νευρα. Υπαρχει κατι που να μην ειναι σε στυλ forum η link collector που να λεει τα βασικα (και οταν λεω βασικα δεν εννοω την κινηση των ηλεκτρονιων, ελεος!!!!!) και να τα εχει μαζεμενα και με μια σειρα. να εξηγει πως επηρρεαζει τον ηχο καθε αντικειμενο και πως δουλευει? και μετα να ψαξουμε τα ετοιμα schematics και να πειραματιστουμε κτλ κτλ. αν καποιος ξερει ας με βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου