Προς το περιεχόμενο

DIY για αγραματους!


EKSO_BOOGIE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον τωρα αντιμεταπισα το εξης προβλημα.Αγορασα ολα τα ηλικα για το noiz overdrive του toneless εκτος απο το ποτεσιομετρο γιατι δεν ξερω ποσα ομ πρεπει να ειναι.Μπορει κανενας να βοηθησει.

 

Υ.Γ. 1) Toneless ευχαριστω για την βοηθεια.εισαι εξηπηρετικοτατος. :D

2)Φιλε Sergei εχεις ενα δικιο αλλα ενταξει μην σπας και τα νευρα σου κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΠΟΤΕΝΣΙΟΜΕΤΡΟ: 100Κ λογαριθμικό

 

βεβαιώσου ότι δεν έχεις ξεχάσει να αγοράσεις τις διόδους {απ όσο θυμάμαι ο Toneless έχει ξεχάσει να τις σημειώσει στη λίστα με τα υλικά}

γενικώς αλλάζοντας τις διόδους αλλάζεις κατά πολύ τον ήχο. Εγω σε κάθε πετάλι που χω φτιάξει έχω δοκιμάσει διαφορετικές. Κάπου κάποιος εδώ μέσα απ όσο θυμάμαι είχε γράψει ένα συμπληρωματικό άρθρο γύρω από τη σημασία των δίοδων στον ήχο.

 

ερώτηση: που βρήκες DPDT "ποδο"διακόπτη?

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΤΕΝΣΙΟΜΕΤΡΟ: 100Κ λογαριθμικό

 

βεβαιώσου ότι δεν έχεις ξεχάσει να αγοράσεις τις διόδους {απ όσο θυμάμαι ο Toneless έχει ξεχάσει να τις σημειώσει στη λίστα με τα υλικά}

γενικώς αλλάζοντας τις διόδους αλλάζεις κατά πολύ τον ήχο. Εγω σε κάθε πετάλι που χω φτιάξει έχω δοκιμάσει διαφορετικές. Κάπου κάποιος εδώ μέσα απ όσο θυμάμαι είχε γράψει ένα συμπληρωματικό άρθρο γύρω από τη σημασία των δίοδων στον ήχο.

 

ερώτηση: που βρήκες DPDT "ποδο"διακόπτη?

 

 

Ευχαριστω για την βοηθεια αλλα οι διοδοι τι ειναι; και που θα μπουν;Παλι καλα που μου το ειπες γιατι δεν πειρα τετιους.

 

DPDT δεν βρηκα για αυτο εβγαλα ενα απο ενα παλιο διαλιμενο πεταλακι μου.Εσυ ξερεις που μπορω να βρω καινουργιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να μετατρέψεις ένα εφφέ κιθάρας σε μπάσου σύντροφε παστελιους' date=' τότε η πιό απλή μετατροπή είναι να αλλάξεις τον πυκνωτή εισόδου (για να περνάνε περισσότερες χαμηλές συχνότητες από το κύκλωμα) και τον πυκνωτή εξόδου (για να βγαίνουν περισσότερες χαμηλές συχνότητες από το κύκλωμα)! Οι πυκνωτές είναι οι "πορτιέρηδες" ενός κυκλώματος... 8)[/quote']

 

 

Με τι ειδους πυκνωτή τους αντικαθιστούμε για το επιθυμητό αποτέλεσμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tthawth:μπορεις να βαλεις βασεις αντι να κολησεις κατευθιαν τους πυκνωτες ετσι μπορεις να τους ακουσεις και να διαλεξεις!

dpdt διακοπτες εχω βρει πολυ καλους στην αθηνα στο ραδιο κατουμα στην πλατεια κλαυθμωνος 5-6Ε (ζητηστε τους 6 επαφων για να τους παταω με το ποδι)με το dpdt δεν θα καταλαβουν! :lol:

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3656&postdays=0&postorder=asc&start=30

 

αν δεν το χετε δει υπάρχει ολόκληρο θέμα συζήτησης γύρω απο τη συγκεκριμένη κατασκευή όπου απαντιούνται πολλά ερωτήματα όπως πχ για τισ διόδους ή τους πυκνοτές εισόδου/εξόδου.

 

για τους dpdt ρώτησα διότι γυρνώντας τα ίδια και τα ίδια μαγαζιά μια βρίσκω - μια δε βρίσκω...θέλει τύχη...

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τους dpdt ρώτησα διότι γυρνώντας τα ίδια και τα ίδια μαγαζιά μια βρίσκω - μια δε βρίσκω...θέλει τύχη...

8O ???

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκει αρκιβώς που βρήκες εκ εσύ ψώνισα κ εγώ κάποτε έναν. Μετά απο μέρες ξαναπήγα δεν είχε άλλο. Παρόμοιες ιστορίες και σε άλλα μαγαζιά..{ας μην αρχίσω τις διαφημισεις}

 

αυτό είναι όλο. Προς τι η απορία;

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την απόλυτη οικονομική λύση, ψάξτε παλιά ηλεκτρονικά και βγάλτε τους τα άντερα! Μολις πριν λίγο έβγαλα τον πρώτο 6.3ω 100mF πυκνωτή απο ένα παλαιό φορητό CDplayer! Και συνεχίζω το ξεκοίλιασμα! Εαν είστε τυχεροί ίσως συγκεντρώσετε πολύτιμα συστατικά για το απόλυτο pedal Που έχετε στο μυαλό σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου