Προς το περιεχόμενο

[b]Κερνάω τσίπουρα σε όποιων βοηθήσει [/b]


dimmis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος γνωρίζει τη θα κάτσει καλύτερα στο μηχάνημα μου από κάρτα ήχου το όνομα του θα γίνει και τίτλος από το πρώτο μου κομμάτι.{ + τα τσίπουρα}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ουσιαστικά θέλω μια ή και δύο κάρτες, μία να παίζει το cubase vst 32/5, και μία για να γράφω σε real time με χαμηλό latency...5~8 Π.χ.

 

Και για να μπω σε λεπτομέρειες ο εξοπλισμός μου είναι:

HARDWARE:ΥΑΜΑΗΑ CS2x , MOTIF RACK , BOSS DR-3 , YAMAHA EMX 5000-12 C POWERED MIXER , YAMAHA FX 900 S.E.P , YAMAHA PSR A 1000 ORIENTAL ,

SOFTWARE: MOOG MODULAR V , NATIVE INSTR. PRO52.

 

Θέλω λοιπόν, όλα αυτά που είναι σε ουρά να τα σηκώνει η κάρτα κατά την εγγραφή.

Πρώτον μιλάμε σε μερικές περιπτώσεις περίπου 300 ήχοι ταυτόχρονα προς εγγραφή.

Δεύτερον δυο η και τρία software sinth σε εξέλιξη.

Και τρίτον το cubase να παίζει τα προηγούμενα audio track σε playback.

Προς το παρόν έχω μια sb live platinum 5.1 για εγγραφή και μια terratec dmxfire 1024 για playback, . και κάτι δεν μου αρέσει σε όλο το στήσιμο.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ.

 

(Υ.Γ. το PC.WIN 2000 , FOOL P4 2.700 1G ram DDR

VGA ATI RADEON 9600 PRO

ASUS MAIBORARD P4PE)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

loipon... an katalaba kala...

 

Elegxeis ta hard synths sou me midi ta pernas apo thn konsola (300 h 500 h osoi hxoi na nai) kai 8es na hxografhseis ayta mesw tou output ths konsolas se ena stereo kanali sto Cubase, pros8etontas kai kapoies grammes apo soft synth...

 

 

An einai etsi, tote xreiazesai mia karta me kalous AD/DA converters, kales / ka8ares eisodous hxografhshs kai xamhlo latency... Kanonika h Terratec 8a prepe na sou einai arketh....

 

H posothta twn hxwn pros hxografhsh efoson ayth ginetai apo to mikth san mixdown pollwn hardware synths se ena stereo kanali den paizei rolo....

 

An loipon 8es na ta hxografeis ola taytoxrona apla, tote h Terratec sou 8a prepei na kanei aneta th douleia.....

 

An exw kapoio la8os sto syllogismo h an den katalaba kala, dior8wse me...

 

:)

 

 

 

 

Sandman

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sandman....Σε ευχαριστώ κατ’αρχήν για των χρόνο σου. Εγώ βασικά θέλω μια έξοδο μόνο φυσικά stereo και με χαμηλό latency όπως είπα και παραπάνω, σήμερα κατέληξα σε δύο επιλογές που μπορώ και να τις (φτάσω) είναι μια terratec ewx 24/96 και μια delta audiophile 24/96 τώρα που γέρνει περισσότερο η ζυγαριά δεν ξέρω

Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ………

 

Καλό σαββατοκύριακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thn Terratec thn exw... polu polu kalh karta, idiaitera xamhlo latency. krystallines hxografhseis...

 

Se ena ar8ro pou diabasa sto Sound on Sound (isws ena apo ta pio egkyra mags sto xwro) ekane head 2 head test aytes tis dyo kartes, opou kai tis brike ligo poly identical metaksy tous, se fash na leei "agoraste opoias protimate to bundled software".. Opote you can not go wrong me kamia apo aytes...

 

Nomizw oti h Terratec 8a sou bgei pio f8ina, ka8ws einai eyrwpaikh etairia, enw h M-Audio einai amerikanikh... Ayth h katastash sthn timh antistrefetai sthnh amerikh....

 

An 8es tsekare: www.sospubs.co.uk st section search eykola 8a to breis...

 

Telos pantwn... an bariesai des mpas kai leitourgei katey8eian to link gia to ar8ro.... http://www.soundonsound.com/sos/apr01/articles/soundcard.asp?session=37c093bea7a6216852c2ce1a3db911d7

;)

 

 

 

 

Ermis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν έχω μια sb live platinum 5.1 για εγγραφή και μια terratec dmxfire 1024 για playback, . και κάτι δεν μου αρέσει σε όλο το στήσιμο.

 

Μηπως θα επρεπε να αντιστρεψεις τους ρολους στις καρτες σου και να μην μπαινεις σε περιττα εξοδα. Απ'οτι ξερω η DMX ειναι 24bit/96khz μιας κι εγω παιζω με Terratec αλλα την EWS88MT, οποτε εισαι μια χαρα!

Δεν εχω γνωμη για την συγκεκριμενη Soundblaster, παντως δεν εχω ακουσει πουθενα να χρησιμοποιουν τετοιες καρτες σε επαγγελματικες εφαρμογες και ειδικα για ηχογραφησεις.

Ελπιζω να βοηθησα!

 

http://www.soundclick.com/captainerror

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου