Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ρεύμα και κάρτα ήχου


kkaravolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το setup στο σπίτι, και συγκεκριμένα με το ρεύμα και την κάρτα ήχου μου.

Έχω αγοράσει μια focusrite 2i4, η οποία ως γνωστόν συνδέεται μέσω usb με το pc. Για κάποιο λόγο που ακόμα δεν έχω εντοπίσει, όποτε ανοίγει κάποια συσκευή που είναι συνδεδεμένη σε άλλη μπρίζα του σπιτιού (πχ. ένα μίξερ, η σκούπα, το aircondition κλπ.) η κάρτα κάνει επανεκκίνηση απότομα. Έχω καταλάβει ότι μάλλον αυτό με κάποιο τρόπο σχετίζεται με κάποια διαφορά τάσης που γίνεται όταν ανοιγοκλείνουν οι άλλες συσκευές. Πιστεύετε ότι με ένα σταθεροποιητή τάσης θα είμαι οκ? Είναι θέμα γείωσης? Αν έχει κάποιος εμπειρία με το συγκεκριμένο θέμα ας πει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετωπίζω εγω ακόμα με μια fast track usb m-audio.πχ άνοιγα τον αποροφυτηρα στην κουζίνα και έπεφτε ο ήχος,το φως στο δωμάτιο το ίδιο.εχω και ups και πολυμπριζα ασφαλειας και εγκατεστημενους τελευταιους driver αλλα τπτ.2-3 ηλεκτρολογους που ρωτησα δεν μου εδωσαν σαφη απάντηση γιατι γίνεται αυτο.ενας μου ειπε οτι ειναι θεμα γειωσης του σπιτιου και ολης της πολυκατοικιας και μου πε αν θελω να μου κανει μια μελέτη η οποια αν θυμαμαι καλα πρεπει να κοστιζε 200 ευρω ;D

Να και το σχετικο θεμα που ειχαμε συζητησει εδω

http://www.noiz.gr/index.php?topic=191927.msg643978;topicseen

 

Τελικα το πρόβλημα το περιόρισα βάζωντας το pc σε άλλο χωρο του σπιτιού και μεχρι τωρα δεν εχώ πρόβλημα,εκτος κι αν ανοιξω το air condition του δωματιου η προσθεσω μια συσκευή στο πολύμπριζο που εχω τα μηχανηματα μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου! Λέω δεν μπορεί και κάποιος άλλος θα το χει πάθει!

Το πιο ενδιαφέρον που διάβασα είναι αυτο που σου χαν προτείνει με το usb hub, θα το τσεκάρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου