Προς το περιεχόμενο

Ναι πάλι, επιλογή πρώτης ηλεκτρικής.


gio5aMG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, να κάτι που μου αρέσει. [flash=200,200]

Με την πρώτη ευκαιρία θα πάω να παίξω με την κίτρινη τέλε και μια τέτοια στρατ και ότι είναι να γίνει ας γίνει. Πάντως απ' ότι κατάλαβα στις cv κινούμαστε, δεν υπάρχει κάτι άλλο ε; Έχει νόημα να κοιτάξω κάτι σε Epiphone, ESP, PRS, Vintage κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  Αν μπορεις να βρεις ολα αυτα τα μοντελα και να τα δοκιμασεις θα ειναι οτι καλυτερο ,για να καταληξεις εκει ακριβως που θες.Απλα ολοι μαλον πιστευουμε απο αυτα που εχουμε δει και ακουσει οτι οι CV ειναι μια αξιοπρεπης σειρα και θα σε καλυψει.

  Αλλα ποτε δεν ξες εγω ας πουμε τελευταια κολησα με τις λεσπολλ και ημουν αποφασισμενος για τελεκαστερ.Καταλαβες τι θελω να πω.Δοκιμασε οσο μπορεις και κατεληξε εκει που το χερι σου θα αισθανθει πιο καλα και ανετα και το αυτι επισης.Καλη τυχη στην αναζητηση φιλε και καλες πενιες απο μενα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλημέρες!  Επικοινώνησα  με κάποιον εκπρόσωπο του Νάκα για την classic vibe stratocaster 50s σε fiesta red που δε την είχε σε απόθεμα και η ενημέρωση ήταν πως η fender σταμάτησε να παράγει το συγκεκριμένο χρώμα. Μα ποσό #£&%/:=&.  Μου αρέσει τόσο πολύ αυτή η κιθάρα αλλά έχει τόσο χάλια χρώματα... Ούτε ο ένας Γερμανός την έχει. Αν υποθέσουμε ότι παίρνω την sunburst και την δίνω κάπου για βάψιμο πόσο μπορεί να μου στοιχήσει;  Ή σε άλλη περίπτωση πόσο δύσκολο είναι να την βάψω εγώ χωρίς προηγούμενη εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθέσουμε ότι παίρνω την sunburst και την δίνω κάπου για βάψιμο πόσο μπορεί να μου στοιχήσει; 

Ή σε άλλη περίπτωση πόσο δύσκολο είναι να την βάψω εγώ χωρίς προηγούμενη εμπειρία;

 

Α. Σε τεχνίτη θα σου στοιχίσει όσο η κιθάρα πάνω κάτω.

Β. Σπίτι σου θα σου βγει η Παναγία, είναι πιθανόν να αποτύχεις και τελικά  βλ. Α

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθέσουμε ότι παίρνω την sunburst και την δίνω κάπου για βάψιμο πόσο μπορεί να μου στοιχήσει;

Όπως τα λέει ο Ray είναι.

Ένα βάψιμο επιπέδου θα σου κοστίσει περίπου 250 ευρώ. Η κιθάρα πρέπει να τριφτεί, να ξαναβαφτεί, να ξαναπεράσει λούστρο και να γυαλιστεί για να έχεις το προηγούμενο αποτέλεσμα.

Ή σε άλλη περίπτωση πόσο δύσκολο είναι να την βάψω εγώ χωρίς προηγούμενη εμπειρία;

Δεν είναι απλά δύσκολο, αλλά ακατόρθωτο 8)

 

ΥΓ. Προφανώς και μιλάω για ένα "εργοστασιακό" αποτέλεσμα. Αλλιώς μπορείς να τη βάψεις και με μαρκαδόρους!!!

Αυτή είναι βαμμένη με μαρκαδόρους

1013831_523270671072993_1970169019_n.jpg?oh=b2ff256b07bde9f0592c8c8eb36acb95&oe=54CC810D

και λουστραρισμένη στον Κακανιάρη

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε fiesta red

Το επόμενο κοντινότερο είναι αυτό

http://www.rockinger.com/index.php?cat=WG031&lang=ENG&product=BG020&sid3=1953e86c08dd62ed4e1fc7dd1df51b8c

Παίρνεις αυτό το σώμα και πουλάς το άλλο... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στο site της Squier το συγκεκριμένο χρώμα φαίνεται να είναι ακόμα διαθέσιμο http://www.fender.com/en-GR/squier/guitars/stratocaster/classic-vibe-stratocaster-50s-maple-fingerboard-fiesta-red/

.

Συνήθως όταν βγαίνει κάτι out of production το βγάζουν κι από το site όπως η Lake placid blue με τον ασπρουλιάρικο λαιμό που υπήρχε όταν ξεκίνησε η σειρά. Βέβαια κάτι παραπάνω θα ξέρει ο έμπορος...

 

Γενικά ρώτα και σε άλλα καταστήματα αν το έχουν σε stock, τσέκαρε και αυτή http://www.fender.com/en-GR/squier/guitars/stratocaster/simon-neil-stratocaster-rosewood-fingerboard-fiesta-red/ ή αν θες να το επιβεβαιώσεις στείλε στην ίδια Fender/Squier.

 

Εν τέλει όταν την κρατάς και παίζεις δεν βλέπεις τι χρώμα έχει  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ότι μου αρέσει τρελά το φιέστα ρεντ απλά μου φαίνεται το λιγότερο κακό από τα υπόλοιπα της σειράς. Αν θα διάλεγα κάτι άλλο θα ήταν ένα κλασικό σανμπερστ όπως της classic player που είναι σε ωραίους τόνους (σε αντίθεση με την classic vibe), φυσικά σε σερφ γκριν που αυτό σκεφτόμουν να περάσω μόνος μου και άσπρο-ζαχαρί/δεθυμάμαιπωςλέγεται χρώμα που έχω δει σε κάποιες αμερικάνες... Αν όπως είναι από πάνω περάσω με σπρέι,  χρώμα βαφής αυτοκινήτων που έχει μέσα και λούστρο?, θα βγει απλά χάλια; Μάλλον θα πάρω την sunburst και θα κοιτάω αλλού...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όπως είναι από πάνω περάσω με σπρέι,  χρώμα βαφής αυτοκινήτων που έχει μέσα και λούστρο?, θα βγει απλά χάλια;

Το χρώμα δεν έχει μέσα λούστρο. Σου φαίνεται απλά γυαλιστερό. Τη γυαλάδα -ατυχώς- δεν τη κάνει ούτε το χρώμα, ούτε το λούστρο..την κάνουν οι κρέμες και η βούρτσα στο τελικό γυάλισμα

7.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου