Προς το περιεχόμενο

Ήχοι Akai


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστώ πολύ λαμπίρη εν λόγω του ότι κατάλαβα οτι είσαι αρκετά ενεργό μέλος σε αυτό το φόρουμ.

δηλαδή κάποια προγράμματα που έχω ψάξει και έχω προμηθευτεί (Instruments) και πιο συγκεκριμένα πχ ένα (Akai World .....) (βλέμε σελίδα http://www.ilio.com/sonicreality/worldtraveler/ ) μπορώ να το χρησιμοποιήσω με το κλαβιέ (m-audio axiom 49) που ακόμα περιμένω βέβαια να το παραλλάβω? :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοίτα γιατί μου φαίνεται ότι κάμπου μπλέχτηκες. Τα Ακαι δεν είναι τίποτε άλλο παρά samples τα οποία είναι αποθηκευμένα στο φορμά των akai samplers. Για παράδειγμα όταν φτιάξεις ένα patch σε ένα samlper όπως το kontakt θα σωθεί ως .nki αρχείο (το χαρακτηριστικό του kontakt). Παρόμοια δουλειά γίνεται και με τα υπόλοιπα sampler. Έτσι αν έχεις sampler το οποίο μπορεί να παίζει akai αρχεία τότε θα τα χειρίζεσαι όπως τα υπόλοιπα.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ λαμπίρη εν λόγω του ότι κατάλαβα οτι είσαι αρκετά ενεργό μέλος σε αυτό το φόρουμ.

δηλαδή κάποια προγράμματα που έχω ψάξει και έχω προμηθευτεί (Instruments) και πιο συγκεκριμένα πχ ένα (Akai World .....) (βλέμε σελίδα http://www.ilio.com/sonicreality/worldtraveler/ ) μπορώ να το χρησιμοποιήσω με το κλαβιέ (m-audio axiom 49) που ακόμα περιμένω βέβαια να το παραλλάβω? :evil:

 

Το συγκεκριμένο Sample CD είναι σε AKAI format για να χρησιμοποιηθεί από AKAI Sampler.

Όμως τα περισότερα Software Samplers όπως είναι πχ το Halion της Steinberg το οποίο δουλεύει σαν Vst Instrument μέσα απο το Cubase έχει την επιλογή να κάνει import τους ήχους από το συγκεκριμένο Sample CD και να τους μετατρέψει σε Halion Instrument και να τους σώσεις στον σκληρό σου δίσκο και να μπορείς μετά να τους παίζεις με το κλαβιέ σου και να γράφεις μέσω midi αυτά που παίζεις.

 

Υπάρχουν κάποια άλλα προγράμματα όπως είναι το CDXtrac και το Traslator που αναλαμβάνουν να μετατρέψουν το AKAI format σε άλλα όπως .gig για το Gigastudio κλπ ούτως ώστε να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους ήχους και με άλλα προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοώ ρυθμούς (disco pop rock κτλ) :D

 

Αυτά που θέλεις δεν τα λένε styles αλλά "λούπες" και όντως υπάρχουν και για Akai, αν και είναι λίγο παλιά σαν ύφος. Πιο σύγχρονα προγράμματα που διαχειρίζονται λούπες (όπως το Acid) έχουν αντίστοιχα πιο σύγχρονου ύφους λούπες.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok φίλε μου.

Μπορείς να μας πεις που θα βρού με τις λούπες για να τις κατεβάσουμε?

Αν ξέρεις και για άλο αρμονιο (yamaha κτλ) πες μας.

Επίσης πες μας αν ξέρεις και κανένα site στο οποίο μπορούμε να βρούμε λούπες που να έχουν μετατραπεί απο κάποιο όργανο πχ.Korg για να παίξουν σε Yamaha.

Αν δεν ξέρεις μπας και ξέρει κανείς κάποιο πρόγραμμα με το οποίο θα μπορούμε να κάνουμε μετατροπή λούπες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λούπες για το Acid, το οποίο δεν είναι αρμόνιο αλλά πρόγραμμα θα βρεις στο site της Sony Media. Δεν τίθεται θέμα μετατροπής, διότι τα αρμόνια δεν παίζουν λούπες, μόνο τα sampler και τα προγράμματα παίζουν.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου