Προς το περιεχόμενο

Ήχοι Akai


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προφανώς η απάντηση του πήγαινε στον michailovits και αν καταλαβαίνεις τον λόγο,τον οποίο εγώ δεν πολυκατάλαβα lol.

Ας μιλήσει ο ίδιος μπας και δούμε τι είναι αυτό που αφήνει "ασχολίαστο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ λαμπίρη εν λόγω του ότι κατάλαβα οτι είσαι αρκετά ενεργό μέλος σε αυτό το φόρουμ.

δηλαδή κάποια προγράμματα που έχω ψάξει και έχω προμηθευτεί (Instruments) και πιο συγκεκριμένα πχ ένα (Akai World .....) (βλέμε σελίδα http://www.ilio.com/sonicreality/worldtraveler/ ) μπορώ να το χρησιμοποιήσω με το κλαβιέ (m-audio axiom 49) που ακόμα περιμένω βέβαια να το παραλλάβω? :evil:

 

Το συγκεκριμένο Sample CD είναι σε AKAI format για να χρησιμοποιηθεί από AKAI Sampler.

Όμως τα περισότερα Software Samplers όπως είναι πχ το Halion της Steinberg το οποίο δουλεύει σαν Vst Instrument μέσα απο το Cubase έχει την επιλογή να κάνει import τους ήχους από το συγκεκριμένο Sample CD και να τους μετατρέψει σε Halion Instrument και να τους σώσεις στον σκληρό σου δίσκο και να μπορείς μετά να τους παίζεις με το κλαβιέ σου και να γράφεις μέσω midi αυτά που παίζεις.

 

Υπάρχουν κάποια άλλα προγράμματα όπως είναι το CDXtrac και το Traslator που αναλαμβάνουν να μετατρέψουν το AKAI format σε άλλα όπως .gig για το Gigastudio κλπ ούτως ώστε να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους ήχους και με άλλα προγράμματα.

 

 

θα χρειαστώ προφανώς μερικά μαθήματα πάνω στον συγκεκριμένο τομέα όσον αφορά το λογισμικό.

Λαμπίρη η όποιος άλλος έχει την όρεξη και θέλει' date='μέσω pm η ακόμα και εδω με ένα reply ας μου δώσει μερικές πληροφορίες για το τι ακριβώς θα χρειαστώ για να λειτουργήσω το "axiom 49" που ακόμα περιμένω βέβαια μέσω του υπολογιστή.Αυτό που κυρίως με νοιάζει είναι μια "πλατφόρμα" στην οποία θα επιλέγω ήχους για να παίζω,όσον αφορά την εγγραφή αυτού που θα παίζω και τα υπόλοιπα δεν με απασχολούν θα τα κάνω μέσω των workstation/synth που έχω.΄

 

Υ.Γ. γνωρίζω καλά απο υπολογιστές εν λόγο του οτι είμαι τεχνικός,αυτο που δεν γνωρίζω είναι τι "προγράμματα" θα χρειαστώ γιατί απο ότι καταλαβαίνω δεν αρκει μόνο ένα.

ευχαριστώ εκ τον προτέρων.[/img']

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θα σου δώσω Link μια σελίδα (ναι για ακόμα μια φορά την ίδια :D :D ). Είναι τεράστια αλλά διάβασέ την όλη. Εξηγεί για το πως να στηθεί home studio διαφόρων βαλαντίων και εξηγεί με κατατοπιστικότατο τρόπο σχεδόν τα πάντα (από τι είναι μιντι ως και άλλα κουλά).

 

http://www.tweakheadz.com/guide.htm

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θα σου δώσω Link μια σελίδα (ναι για ακόμα μια φορά την ίδια :D :D ). Είναι τεράστια αλλά διάβασέ την όλη. Εξηγεί για το πως να στηθεί home studio διαφόρων βαλαντίων και εξηγεί με κατατοπιστικότατο τρόπο σχεδόν τα πάντα (από τι είναι μιντι ως και άλλα κουλά).

 

http://www.tweakheadz.com/guide.htm

 

Σε ευχαριστώ boukaw :)

 

Υ.Γ. SONIC πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον στόχο του reply σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος καταλαβε καταλαβε... 8) 8) 8)

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι ψάχνεις με τις σπόντες που πετάς απο εδώ και από εκεί.Εσύ ξύπνησες μια μέρα και γνώριζες τα πάντα γιά την Μουσική Τεχνολογία στους υπολογιστές?

 

Τόσο περίεργο σου φαίνεται κάποιος να ζητάει να μάθει για πράγματα που δεν γνωρίζει?

 

Νομίζω ότι ο φίλος μας ρώτησε στο σωστό μέρος για να λάβει κάποιες απαντήσεις.

 

Τα "no comments" και τα "όποιος κατάλαβε κατάλαβε" δείχνουν σνομπισμό και καλά τι ρωτάει ο άσχετος.

 

Κρίμα γιατί εάν το χελονωνιτζάκι γυρεύει "αντιπαράθεση χωρίς αιτία" να ψαχτεί αλλού. "ευχαριστούμε πολύ αλλά δεν θα πάρουμε".

 

Φιλικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δικαιωμα μου να εκφραζω αυτο που θελω νομιζω και να εισαι σιγουρος οτι δεν ψαχνομαι για τιποτα... απαντα στα φιλαρακια σου και ολα οκ 8) 8) 8)

ead, Follow or Get out of the way !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ειμαι απο τους τελευταιους οσον αφορα τον σνομπισμο οποτε πες τα αυτα σε κανενα αλλο που ξεκιναει τωρα και δεν ξερει τι του γινεται... 8O 8O 8O

ead, Follow or Get out of the way !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δικαιωμα μου να εκφραζω αυτο που θελω νομιζω και να εισαι σιγουρος οτι δεν ψαχνομαι για τιποτα... απαντα στα φιλαρακια σου και ολα οκ 8) 8) 8)

 

και ειμαι απο τους τελευταιους οσον αφορα τον σνομπισμο οποτε πες τα αυτα σε κανενα αλλο που ξεκιναει τωρα και δεν ξερει τι του γινεται...

 

 

No comments και όποιος κατάλαβε κατάλαβε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου