Προς το περιεχόμενο

Expression pedal και Trumpet VST!


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έχω το Roland RD64:

 

2rx785x.jpg

 

http://www.roland.com/products/en/RD-64/

 

 

και σήμερα αγόρασα και αυτό το VST:

 

2d8cix.jpg

http://www.samplemodeling.com/en/products_trumpet.php

 

 

και το θέμα είναι το εξής:

 

Γράφει στο VST manual:  ....a suitable continuous physical MIDI controller, such as an

expression (CC11) or volume (CC7) pedal, a breath or a windcontroller (CC2) is absolutely

necessary. Without this controller the instrument will not work...

 

Εγώ θεωρώντας ότι οι θύρες για τα expression pedals είναι οι FC2 & FC1:

 

2ic8fma.jpg

 

σύνδεσα αυτό:

jl7bk3.jpg 

http://www.m-audio.com/products/en_us/EXP.html

 

αλλά δεν βλέπω καμία επίδραση στις νότες... Επίσης το VST μου βγάζει μήνυμα ότι: CC11 not received yet.

 

 

Επειδή δεν κατέχω και πολύ, μπορεί κάποιος να μου πει τί κάνω λάθος;

 

 

Ευχαριστώ!

 

 

ΥΓ. Και μία εικόνα από το manual του Roland:

 

2njvg9c.jpg

 

Στο οποίο Roland, διαβάζω ότι για να δουλέψει το expression pedal πρέπει να είναι σε midi mode όπου απενεργοποιούνται οι ήχοι του πιάνου, πράγμα το οποίο έχω ήδη κάνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μηπως στις επιλογες μεσα απο το  vst πρεπει να διαλέξεις input για το expression control?

Το roland με τι το εχεις συνδεδεμενο μεσω midi στο pc?

 

με ενσωματωμενο midi interface στην καρτα ηχου σου η με αλλο midi interface?

 

Λογικα πρεπει να υπαρχει στο vst μενου με επιλογες midi mapping.

Aν υπαρχει, ψαξε αν υπαρχει επιλογή για interface που θα ελεγχει το expression και στο interface αυτο πρεπει να ειναι συνδεδεμενο το roland.

 

Δεν ξερω τα μενου του vst αλλα θα υπαρχουν τετοιες επιλογες, γιατι συνηθως υπαρχουν.

 

Eπισης δεν ξερω αν οι θυρες FC2 και FC1 πρεπει να οριστουν για το ποιες πρεπει να ειναι για pedal η για switch απο τo roland.

Noμιζω οτι η FC2 πρεπει να ειναι για το expression.

Αυτα απο εμενα.

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

• Απ'όσο θυμάμαι και οι τρεις θύρες είναι ελεύθερες. Δηλαδή και στις τρεις θύρες (Damper, FC1, FC2) μπορείς να αναθέσεις ότι θέλεις από Midi Controllers. Βέβαια, θα πρέπει να αλλάξεις τους αρχικούς - εργοστασιακούς controllers που έχει αναθέσει ο κατασκευαστής σε αυτούς που επιθυμείς. Για παράδειγμα σε volume CC7, σε expression CC11, κλπ κλπ.

 

Εναλλακτικά μπορείς να ρωτήσεις στο κατάστημα απ'όπου το αγόρασες.

 

• Για το συγκεκριμένο exp.pedal της M-Audio, δεν θυμάμαι αν είναι 100% συμβατό με τα Roland ως expression. Μπορεί... ελπίζω να κάνει, διαφορετικά θα χρειαστείς κάποιο από τα παρακάτω:

EV-5

EV-7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως στις επιλογες μεσα απο το  vst πρεπει να διαλέξεις input για το expression control?

Το roland με τι το εχεις συνδεδεμενο μεσω midi στο pc?

 

με ενσωματωμενο midi interface στην καρτα ηχου σου η με αλλο midi interface?

 

Λογικα πρεπει να υπαρχει στο vst μενου με επιλογες midi mapping.

Aν υπαρχει, ψαξε αν υπαρχει επιλογή για interface που θα ελεγχει το expression και στο interface αυτο πρεπει να ειναι συνδεδεμενο το roland.

 

To Roland το έχω συνδέσε με usb κατευθείαν στο PC.

 

Το μενού του VST είναι κάπως έτσι:

24zlky9.jpg

 

όπου άμα πατήσεις πχ CC remapping1 βγάζει αυτό:

rw040k.jpg

 

Δεν ξέρω καθόλου από Midi και έχω χάσει τη μπάλα...

Επίσης θα είναι μεγάλη μ@λ@%#κία να μην είναι συμβατό το πετάλι... ελπίζω να μην είναι αυτό..

 

Θα δοκιμάσω να περάσω και το software του Roland μήπως πρέπει από εκεί να αλλάξω τους controllers που λέει ο Μανώλης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες τι σου βγαζει στα controller, εκει πρεπει να ειναι να κανεις set controller for expression, εκει θα βρεις αν ολα ειναι βεβαια ρυθμισμενα σωστα απο το roland να διαλέξεις το interface, αφου το εχεις συνδεσει μεσω usb (και τα windows εχουν αναγνωρίσει αυτοματα το roland σαν συσκευη midi και εχουν ριξει τους αναλογους drivers, αλλιώς θα πρεπει να ριξεις το software και τους drivers πρωτα που δινει η roland πριν κανεις οτιδηποτε)

 

Δες τι επιλογη σου βγαζει το vst για controllers απο εκει.

Αυτο πρεπει να ειναι.

 

Δες πρωτα αυτα να ειναι σωστα ρυθμισμενα και αμα παραυτα δεν υπαρχει αποκριση μπορει οπως ειπώθηκε να υπαρχει περιπτωση να μην ειναι συμβατο το controller με το οργανο.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θύρες του Roland είναι λίγο περίεργες και εξειδικευμένες για πεντάλ πιάνου αφού γράφει: Sustain:Sustain/Damper pedal,  FC2: Sostenuto, FC1: Soft ενώ κανονικά στα synth υπάρχει και θύρα για expression/volume εδώ δεν φαίνεται να υπάρχει, μάλλον καθότι τα RD series προορίζονται για ήχο πιάνου και απευθύνονται σε παιξίματα τέτοιου τύπου.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιά θύρα θα πρέπει να μπει το expression/volume pedal αλλά αυτό που μένει να γίνει είναι μέσα από το menu του Roland να δοκιμάσεις την εργοστασιακή αλλαγή των θυρών από default ώσπου να βρεις expression/volume, δεν έχει σημασία ποια από τις 3 αρκεί μία να το υποστηρίζει.

 

έπειτα να δοκιμάσεις να αλλάξεις πολικότητα +/- και αν το βρεις να το γράψεις στη μνήμη ώστε να το κρατήσει την επόμενη φορά που θα ανοίξεις το όργανο.

 

Πρώτα δηλ να γίνει δουλειά επάνω στο menu του Roland και μετά από το vst.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
... και οι τρεις θύρες είναι ελεύθερες. Δηλαδή και στις τρεις θύρες (Damper, FC1, FC2) μπορείς να αναθέσεις ο,τι θέλεις από Midi Controllers. Βέβαια, θα πρέπει να αλλάξεις τους αρχικούς - εργοστασιακούς controllers που έχει αναθέσει ο κατασκευαστής σε αυτούς που επιθυμείς. Για παράδειγμα σε volume CC7, σε expression CC11, κλπ κλπ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οι θύρες του Roland είναι λίγο περίεργες και εξειδικευμένες για πεντάλ πιάνου αφού γράφει: Sustain:Sustain/Damper pedal,  FC2: Sostenuto, FC1: Soft ενώ κανονικά στα synth υπάρχει και θύρα για expression/volume εδώ δεν φαίνεται να υπάρχει, μάλλον καθότι τα RD series προορίζονται για ήχο πιάνου και απευθύνονται σε παιξίματα τέτοιου τύπου.

Δεν είναι καθόλου περίεργες, είναι - υποστηρίζει continuous controllers κι όχι μόνο ON/OFF,

βλέπε γα παράδειγμα half damper - sustain pedal <DP-10>, κοινώς continuous detection.

Απλά αυτά που γράφει το όργανο είναι οι εργοστασιακές ρυθμίσεις ή αλλιώς τα 'default settings'.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιά θύρα θα πρέπει να μπει το expression/volume pedal...

Λογικά σε οποιαδήποτε από τις τρεις αφού και οι τρεις είναι 'assignable', με άλλα λόγια ελεύθερες να αναθέσεις το CC που θέλεις.

 

Πρώτα δηλ να γίνει δουλειά επάνω στο menu του Roland και μετά από το vst.

+1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά...

Βασικά παλεύω να περάσω τους drivers για win7 (64) έτσι ώστε να "μπω" στο roland για να κάνω αυτές τις ρυθμίσεις που μου λέτε αλλά κι εκεί έχω θέμα...

Πάνω στην εγκατάσταση μου λέει σύνδεσε το usb και άνοιξε το roland και θα εγκατασταθεί αυτόματα ο driver αλλά δεν γίνεται τίποτα... μένει "παγωμένο"..

Έλεος πια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου