Προς το περιεχόμενο

Socrates drunk the conium 1ος ΔΙΣΚΟΣ!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

πιστεύω (για τους νεότερους ειδικά) θα έχουν ενδιαφέρον και αυτά τα 45άρια από τους Persons (ουσιαστικά την πρώιμη μορφή τους που οδήγησε στο τελικό τους σχήμα με την επωνυμία Socrates)...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβασμός και ανατριχίλα για μία υπερμπάντα. Προσωπικά δεν βρήκα ποτέ κάποιο άλμπουμ τους έστω αδιάφορο. Καταπληκτικοί συνθέτες και οργανοπαίκτες.

 

Κάποτε έκανα μία προσπάθεια για συγκαταλλογή της μπάντας στο www.progarchives.com, το οποίο αποτελεί το πληρέστερο (ίσως) site για το ιδίωμα του Progressive, σε όλες του τις εκφάνσεις. Ακολούθησα πιστά το πρωτόκολλο που απαιτείται για την συγκεκριμένη διαδικασία, αλλά δυστυχώς η μπάντα απορρίφθηκε και το θέμα δεν προχώρησε. Δεν περίμενα ποτέ κάτι τέτοιο. Ίσως να ξαναπροσπαθήσω κάποια στιγμή.

 

Υ.Γ. @npap ευχαριστώ για το ποστάρισμα με τους Persons (αν και δεν είμαι νεότερος, όσον αφορά τους Socrates). :)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδικημενοι πολυ απο παραγωγη ομως.

Ακους το 666 των Aphrodite's Child του 1972 και την παραγωγη αυτην, δεν την ειχαν οι Socrates ουτε 30 χρονια μετα.

Με φορητο κασετοφωνο τους εγραφαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Persons !!!Ηλιας Ασβεστοπουλος (2002GR ) φωνη!!,Αντωνης Τουρκογιωργης :κιθαρα ,Γιαννης Σπαθας : κιθαρα , Αντωνης Πιτσολαντης : μπασο & κιθαρα ,Ηλιας Μπουκουβαλας :ντραμς!!

Απο αυτο το γκρουπ(PERSONS ) Γεννηθηκαν 2 αλλα γκρουπ :οι Σωκρατες και οι 2002GR !!

Στην φωτο ειναι οι (απο αριστερα προς τα δεξια )Μπουκουβαλας ,Σπαθας ,Τουρκογιωργης(ορθιοι)

κατω σειρα Πιτσολαντης ,Ασβεστοπουλος!!!

Το 1970 ο Ηλιας(Ασβεστοπουλος) ειχε ερθει στο σπιτι μας να μας δει (βαφτιστηρι της Μακαριτισσας της μανας μου ) οποτε μετα τα κερασματα κλπ,τον πηγα στο δωματιο μου και του εβαλα στο πικαπ ALBANO,IRON BUTTERFLY κλπ! >:(

Καποια στιγμη και ενω ειχε αναψει η κουβεντα μου λεει σοβαρα : Να πας να ακουσεις τους Σωκρατες θα παθεις πλακα !!!!!! :)

Πηγα και τους ακουσα σε εναν κινηματογραφο στην Καλλιθεα μια Κυριακη πρωι (11:00 ) !!Αυτη την ωρα αρχιζανε τα μουσικα πρωινα /συναυλιες  ...περιττο να σας πω οτι μου πεσαν σαγονια ,καλτσες κλπ.Ειχα παθει μεγαλη πλακα !!Τον πρωτο δισκο τους τον εχω απο τους πρωτους ( 0riginal μεσα εξω σε αψογη κατασταση !!) που τρεξαν και τον αγορασαν. :)

 

Σπυρο ο μαυρος δισκος γραφτηκε σε 8 ωρες !! 8) 8)Απο τον Γιαννη Σμυρναιο (κορυφαιος στην εποχη του)φιλος  των παιδιων ΕΠΡΕΠΕ ομως να τελειωσουν γρηγορα γιατι ετοιμαζοντουσαν για Γαλλια ! Στο Βιβλιο του Αντωνη Τουρκογιωργη ''Το Συγκροτημα '' τα περιγραφει αναλυτικα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια στιγμη και ενω ειχε αναψει η κουβεντα μου λεει σοβαρα : Να πας να ακουσεις τους Σωκρατες θα παθεις πλακα !!!!!! :)

Πηγα και τους ακουσα σε εναν κινηματογραφο στην Καλλιθεα μια Κυριακη πρωι (11:00 ) !!Αυτη την ωρα αρχιζανε τα μουσικα πρωινα /συναυλιες  ...περιττο να σας πω οτι μου πεσαν σαγονια ,καλτσες κλπ.Ειχα παθει μεγαλη πλακα !!

 

Μου ελεγε ο Νικος  Αντυπας, οτι ο Σπαθας τον εκανε να γινει ντραμερ (και να καταληξει να παιξει μαζι του καποια στιγμη)

Επαιζε κιθαρα σε ενα γκρουπ που ειχε την ατυχια να παiξει στο ιδιο stage  με τους socrates.  ;D

E τοτε ή εκοβες τα χερια σου ή αλλαζες οργανο  ;D

 

Επισης μου ελεγε οτι στην αρχη πολλοι τους περναγαν για ξενο γκρουπ.

Γιατι ανεβαινανε και παιζανε χωρις να λενε πολλα πολλα και απο τους πρωτους που ειχανε marshall κλπ. και μετα την κανανε αμεσως παλι με ελαφρα.

Σου λεγανε ποιοι ηταν αυτοι? Απο Αγγλια θα ηρθανε.  ;D ;D ;D

 

Και με τον Μπουκουβαλα εχω παιξει και ειναι μανουλα για παλιακο παιξιμο rock και  blues, Ginger Baker φαση.

Σε μεταφερει σε αλλη εποχη μιλαμε με τον πρωτο χτυπο.

Μαγικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπυρο ο μαυρος δισκος γραφτηκε σε 8 ωρες !! 8) 8)Απο τον Γιαννη Σμυρναιο (κορυφαιος στην εποχη του)φιλος  των παιδιων ΕΠΡΕΠΕ ομως να τελειωσουν γρηγορα γιατι ετοιμαζοντουσαν για Γαλλια ! Στο Βιβλιο του Αντωνη Τουρκογιωργη ''Το Συγκροτημα '' τα περιγραφει αναλυτικα !!

Ναι ειδα και τα αλλα,

Και στο Breaking Through, πρωι μπηκανε, το απογευμα φυγανε.

 

 

ΥΓ στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου