Προς το περιεχόμενο

Φόρτωση real time/monitoring Reverb σε DAW


26hint

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας.

 

Το πρόβλημα μου ακόμα να το λύσω. Πήρα τη Lexicon Alpha που έχει και το δικο της (Pantheon) reverb και εχω και μερικά άλλα reverb plug ins.Το θέμα είναι οτι δεν μπορώ να φορτώσω κανένα απο αυτά τη στιγμή που τραγουδάω ώστε το σήμα στα vocals να μην είναι τελείως ξερό. Ενα soft reverb κοινώς για συνοδεία στην εκτέλεση.

Τόσο με Cubase 5,Cubase LE 5, Adobe Audition cs5 το πρόβλημα παραμένει.

 

Έχει κανείς ιδέα πώς μπορεί ο ήχος απο το μικρόφωνο να περνά πρώτα απο το reverb πριν φτάσει στα ακουστικά μου σε κάποιο απο τα παραπάνω προγράμματα;

Αν σε κάποιο άλλο DAW το θέμα αυτό λύνεται ευκολότερα με χαρά να ακούσω προτάσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

άλλα plugins μπορείς να φορτώσεις; τα ακούς; έχεις ενεργοποιήσει το record monitoring από το daw σου με armed tracks;

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Cubase 5 μόνο κάποια vst synths μπορώ να φορτώσω.Κάποια plug ins, δεν τα τα βλέπει καν όπως το Pantheon reverb που με ενδιαφέρει και πιο άμεσα.

Βέβαια να πω οτι πάω απλά στο Devices-Vst Instruments.( δεν ξέρω αν/που υπάρχει άλλη πηγή για να τραβήξω plug ins)

Το  record monitoring είναι ενεργοποιημένο στα vocal κανάλι αλλά δεν ξέρω αν είναι ενεργοποιημένο, σε αυτό που λες Armed Tracks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

track εννοούσα το κανάλι, armed track = Record Enabled κανάλι.

 

άρα το πρόβλημα σου είναι οτι το cubase δεν βλέπει τα plug ins?

 

αν είναι αυτό νομίζω οτι αυτό θα σε καλύψει

http://www.native-instruments.com/en/support/knowledge-base/show/377/cubase-guide-plug-in-administration/

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Cubase 5 μόνο κάποια vst synths μπορώ να φορτώσω.Κάποια plug ins, δεν τα τα βλέπει καν όπως το Pantheon reverb που με ενδιαφέρει και πιο άμεσα.

Βέβαια να πω οτι πάω απλά στο Devices-Vst Instruments.( δεν ξέρω αν/που υπάρχει άλλη πηγή για να τραβήξω plug ins)

 

 

 

Καμία δουλειά δεν έχεις εκεί, στο κανάλι θα πας και να ανοίξεις ένα insert effect

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ, το έφτιαξα με τη συμβολή σας.

 

Υπάρχει βέβαια  ένα θέματακι latency.

Αν εχω το monitor mix της κάρτας στη μέση ακούγεται το dry και λίγο μετά το wet σήμα δημιουργώντας ενα chorus effect. Αν το πάω τέρμα wet (ή playback όπως γράφει πάνω η κάρτα) έχω ένα μικρό αλλά όχι αμελητέο latency στη φωνή ( κάνει λίγο την ερμηνεία σα να σέρνεται).

 

Θα μπορούσα να κάνω κάτι με το buffer μέσα απο τις ρυθμίσεις του cubase ή κάτι άλλο ώστε να ελαχιστοποιήσω τη καθυστέρηση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ, το έφτιαξα με τη συμβολή σας.

 

Υπάρχει βέβαια  ένα θέματακι latency.

Αν εχω το monitor mix της κάρτας στη μέση ακούγεται το dry και λίγο μετά το wet σήμα δημιουργώντας ενα chorus effect. Αν το πάω τέρμα wet (ή playback όπως γράφει πάνω η κάρτα) έχω ένα μικρό αλλά όχι αμελητέο latency στη φωνή ( κάνει λίγο την ερμηνεία σα να σέρνεται).

 

Θα μπορούσα να κάνω κάτι με το buffer μέσα απο τις ρυθμίσεις του cubase ή κάτι άλλο ώστε να ελαχιστοποιήσω τη καθυστέρηση;

 

 

κοιτα απο το cubase στην μπαρα των μενου, το device setup, πηγαινε στο devices και δες αν στο device audio system ειναι επιλεγμενη η καρτα που θα ειναι γιατι αφου γραφεις απο εκει γραφει, Απο κατω ειναι η καρτα, μπες εκει και πατα το control panel. Θα σου βγαλει το asio panel της καρτας

 

ρυθμισε το sample rate στο 44100 η 48000 (για εμενα για αρχη και 44100 να το βαλεις δεν τρεχει τιποτα)

πανω που θα δεις το asio panel της lexicon ρυθμισε το sample size, βαλτο στα 256 samples,

 

Πατα εφαρμογη η apply

 

Ξαναδοκιμασε, με το monitor mix γυρισμενο στο playback.

 

λογικα δεν θα ακους με καθυστερηση, καθυστερηση παντα θα υπαρχει αλλα απο 10ms και κατω ειναι σαν να μην υπάρχει, θα κανεις αυτο που θελεις ανετα

 

Δεν ξερω τι συστημα εχεις.

Τι συστημα εχεις?

 

Δοκιμασε αυτα που σου εγραψα.

 

αμα στα 256 samples σου κανει κλιπ και τετοια θα ανεβασεις λιγο στα 512.

 

Αμα εχεις καλο συστημα, δεν θα εχεις προβλημα, μπορεις να ριξεις και αλλο τα samples αλλα για εμενα δεν υπαρχει λογος.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξερω τι συστημα εχεις.

Τι συστημα εχεις?

 

 

 

το σύστημα υποφέρει απο επεξεργαστή. Εχει μεν SSD σκληρό και 4GB ram, αλλά είναι intel celeron 2.00Ghz :-[

 

Αυτό που μου πες το έκανα. Περίεργος είχε τους Asio4all 2 drivers αλλα και με τους Lexicon που φόρτωσα,το ίδιο προβληματάκι έχω. Στα 10ms είναι η καθυστέρηση αλλα οσο και αν σου φαίνεται παράξενο την ακούω.

Επίσης τα samples δεν με αφήνει να τα πειράξω και επίσης δεν έχει ενδιάμεσο απο τα 10ms  στα 5.6 ms που πάει αυτόματα εκεί μολις παω να τα ρήξω (απο τα 10). Στα 5.6 εχει κλιπαρισμα έντονο.

lexicon_panel.jpg.bd6599b31819b1c7d6385bb1792a0efe.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σύστημα υποφέρει απο επεξεργαστή. Εχει μεν SSD σκληρό και 4GB ram, αλλά είναι intel celeron 2.00Ghz :-[

 

(χλιμιντρισμα.. ιιιιχμμμμμμμμμμμ  φρρρρρρρρ)

 

Ε, μην περιμενεις και οργασμο ταυτοχρονων εφφε και καναλιων χωρις προβληματα :-).

Το pantheon το δουλευα και με pentium 4 αλλα με υψηλοτερο χρονισμο.

 

Σιγα σιγα θα χρειαστεις και αναβαθμιση.

 

Κανε για αρχη τις ρυθμισεις που σου ειπα και αμα δεν.................

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο...ο επεξεργαστης ειναι για πεταμα!...Αν θες δες και τη προηγούμενη μου απαντηση που προσθεσα κάποιες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου