Προς το περιεχόμενο

Καινούργιο απόκτημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν εχει τοσο μεγαλη σημασια η κακοκαιρια αλλα η διαφορετικη ΥΓΡΑΣΙΑ (μπορει να εχει κακοκαιρια αλλα οχι υγρασια...) :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν εχει τοσο μεγαλη σημασια η κακοκαιρια αλλα η διαφορετικη ΥΓΡΑΣΙΑ (μπορει να εχει κακοκαιρια αλλα οχι υγρασια...) :wink:

 

Αυτό είναι πολύ σημαντικό... ακόμα θυμάμαι τι τράβηξε η φουκαριάρα η ¶ξις μου για μερικές μέρες, όταν ήρθε από Αγγλία... είδε και έπαθε να συνέλθει το μπράτσο.

 

Αυτό με τον Τομαν και τα σεταρίσματα, καλό θα ήταν να διευκρινηστεί, γιατί όντως όπως αναφέρεται είναι αμφιλεγόμενο. :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει τοσο μεγαλη σημασια η κακοκαιρια αλλα η διαφορετικη ΥΓΡΑΣΙΑ (μπορει να εχει κακοκαιρια αλλα οχι υγρασια...) :wink:

 

Αυτό είναι πολύ σημαντικό... ακόμα θυμάμαι τι τράβηξε η φουκαριάρα η ¶ξις μου για μερικές μέρες' date=' όταν ήρθε από Αγγλία... είδε και έπαθε να συνέλθει το μπράτσο.

 

Αυτό με τον Τομαν και τα σεταρίσματα, καλό θα ήταν να διευκρινηστεί, γιατί όντως όπως αναφέρεται είναι αμφιλεγόμενο. :?[/quote']

 

Πέρα ότι με είχε ενημερώσει ο Αγγελόπουλος ότι γίνεται σετάρισμα πάντα στις κιθάρες πριν αποσταλούν, το γράφει και εδώ

 

http://www.thomann.de/gr/compinfo_tour_11.html

 

(νομίζω ότι ξαναέβαλα αυτό το link σε κάποιο άλλο παρόμοιο post, anyway :roll: )

 

Πάντως εμένα όταν ήρθε η κιθάρα μου από εκεί ήταν μια χαρά σεταρισμένη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιθανοτερο ειναι να θελει λιγο relief στο μπρατσο και τιποτα αλλο.

μη ξεχνας οτι ερχεται απο μια χωρα με εντελως διαφορετικο κλιμα & υγρασια απο εδω.

 

μπορει να "πηρε" λιγο το μπρατσο κατα τη μεταφορα πραγμα απολυτα φυσιολογικο' date='διαβασε αυτο και ασε ησυχους τους μαστορες...

 

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=307&mode=&order=0&thold=0

 

:wink:[/quote']

 

Το έχω διαβάσει και έχω εφαρμόσει τά πάντα σε άλλες μου κιθάρες.

Αλλά μίλησα με τον Jimmy στην Χαριλάου Τρικούπη που είναι φιλαράκι από πολύ παλιά και μου είπε να μην ανησυχώ καθόλου.Και οι Gibson που έρχονται αν όχι όλες, οι περισσότερες είναι ασετάριστες.Θα πάω μια βόλτα από εκεί αύριο και μου είπε θα την κάνει "αστέρι". Καθώς έρχονται και Χριστούγεννα θα είναι μέσα στο πνεύμα των ημερών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρα σε ολους...Εχω αγορασει μια epiphone les paul gothic & marshall mg50...Τα εχω εδω και 2 χρονια αλλα ημουν μικρος και δεν ειχα ιδέα.Αν οποιος θελει να πει τη γνωμη του θα ηταν καλοδεχουμενη.Παντως εμενα προσωπικα με κανουν να χαμογελαω.Thanks προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιθανοτερο ειναι να θελει λιγο relief στο μπρατσο και τιποτα αλλο.

μη ξεχνας οτι ερχεται απο μια χωρα με εντελως διαφορετικο κλιμα & υγρασια απο εδω.

 

μπορει να "πηρε" λιγο το μπρατσο κατα τη μεταφορα πραγμα απολυτα φυσιολογικο' date='διαβασε αυτο και ασε ησυχους τους μαστορες...[/quote']

 

Ενημερωτικά θα σας αναφέρω ότι η κιθάρα φτιάχτηκε και είναι μια χαρά μετά από αρκετή δουλειά.

 

Τά τάστα σε πολλά σημεία δεν ήταν πρεσσαρισμένα καλά και άλλα ήταν επάνω και άλλα κάτω.Μόλις έβαζες ένα μεταλικό χάρακα αλλού έκανε τραμπάλα και αλλού άφηνε κενό που χωρούσαν τρείς πένες μαζί.

 

Τα τάστα πρεσσαρίστηκαν όλα από την αρχή, διορθώθηκε το relief στο μπρατσο, τρίφτηκαν,ρυθμίστηκε ο καβαλάρης φτιάχτηκαν οι αρμονικές που ήταν τρείς λαλούν και δυό χορεύουν, και τώρα είναι άψογη.

 

Δεν επέλεξα τον δρόμο της επιστροφής της κιθάρας στον Thomman γιατί δεν ήμουν σίγουρος ότι η καινούργια που θα μου έστελναν θα ήταν σε καλύτερη κατάσταση. Όμως θα ακολουθήσει ένα e-mail και θα τους τα πώ άν και δεν νομίζω ότι θα ιδρώσει το αυτί κανενός. Έχουν τόση πελατεία που ένας παραπονούμενος Έλληνας φαντάζομαι ότι δεν είναι και τόσο σημαντικό για αυτούς.

 

Αντίθετα όταν είχα αγοράσει μια Fender Stratocaster 70,s από το Music Store οι άνθρωποι πρίν την στείλουν την είχαν ελέγξει και την είχαν σετάρει και μου είχαν βάλει μέσα χαρτί που ανάφεραν τα σημεία που είχαν κάνει ρυθμίσεις και ότι έφευγε από το κατάστημα σε άψογη κατάσταση όπως και ήταν όταν την παρέλαβα στα χέρια μου.

 

Το σημαντικό είναι ότι τώρα η κιθάρα είναι άψογη, με πολύ καλό ήχο και η ταστιέρα έχει γίνει "μπαμπάκι" ξεκούραστη δηλαδή με τις χορδές χαμηλά χωρίς να τρίζει πουθενά ακόμα και σε δυνατό παίξιμο. Θα ακολουθήσουν φωτό και ίσως ένα mp3 demo.

 

Υ.Γ Φίλε Superfunk εσύ με την πείρα σου σίγουρα θα έφτιαχνες την κιθάρα όπως πρέπει αμέσως. Εγώ όμως δεν ήθελα να πειραματιστώ επάνω στο καινούργιο όργανο για τον λόγο αυτό προτίμησα τον μάστορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω μου μιλας για ΣΟΒΑΡΕΣ κατασκευαστικες αστοχιες για τις οποιες βεβαια δεν ευθυνεται ο Θωμας αλλα η Epiphone.....

 

you bought a LEMON που λενε και οι Αμερικανοι.....στη θεση σου θα την επεστρεφα αμεσως μια και τα μη σωστα βαλμενα ταστα (πολυ σπανιο φαινομενο πια ακομα και σε πολυ φτηνες κιθαρες) ειναι κατασκευαστικη αστοχια.

 

προφανως η κιθαρα σου εσταλει χωρις καν να ανοιξουν το κουτι της (κλασσικη πρακτικη και των ελληνων μαγαζατορων αλλωστε :twisted: )

 

αφου ομως στην εφτιαξαν (ελπιζω να μην πληρωσες οσο κανει η κιθαρα.. :? ) ολα ειναι οκ....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που δεν την επέστρεψα είναι ότι ο μάστορας είναι φιλαράκι απο πολύ παλιά (εποχή Apokalypsis, Shmeterling εάν σου θυμίζουν τίποτα αυτά τα συγκροτήματα) και δεν μου πήρε το κεφάλι.Διαφορετικά να είσαι σίγουρος ότι θα τους την έστελνα ΠΑΚΕΤΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που δεν την επέστρεψα είναι ότι ο μάστορας είναι φιλαράκι απο πολύ παλιά (εποχή Apokalypsis' date=' Shmeterling εάν σου θυμίζουν τίποτα αυτά τα συγκροτήματα) [/quote']

Επαιζες στους Shmeterling;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που δεν την επέστρεψα είναι ότι ο μάστορας είναι φιλαράκι απο πολύ παλιά (εποχή Apokalypsis' date=' Shmeterling εάν σου θυμίζουν τίποτα αυτά τα συγκροτήματα) [/quote']

Επαιζες στους Shmeterling;

 

Όχι εγώ ο φίλος μου ο Γιάννης...ο γατούλης και ο Πάνος με το τρομπόνι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου