Προς το περιεχόμενο

Ηχομόνωση με γυψοσανίδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ!

Είστε το μοναδικό φόρουμ που μπόρεσα να βρω πληθώρα πληροφοριών σχετικά με το πρόβλημα μου και οι μοναδικοί που μπορείτε να με κατατοπίσετε σχετικά με άκρως επαγγελματικό τρόπο.

1000 συγνώμη που δεν είμαι μουσικός, παρ'όλο που ασχολούμαι πολύ και ακούω πολλές ώρες καθημερινά μουσική (κυρίως Hard Rock και Metal), δυστυχώς δεν είμαι επαγγελματίας του είδους.

Αφορμή για την εγγραφή μου στο noiz είναι τα θέματα περί ηχομόνωσης και γυψοσανίδων που βρήκα εδώ μέσα.

Έχω τεράστιο πρόβλημα με την ηχομόνωση στο σπίτι μου, ακούγεται ο παραμικρός ψίθυρος από το διπλανό σπίτι και επιθυμώ να προχωρήσω άμεσα σε τοποθέτηση γυψοσανιδών σε 2 τοίχους.

Ο ένας έχει μήκος 5 μέτρα και ο άλλος 2,5. Με ύψος 2,80.

Διάβασα αυτές τις μέρες οτιδήποτε σχετικό και το κεντρικό συμπέρασμα που έβγαλα είναι διπλή γυψοσανίδα.

Διάβασα όμως 2 διατάξεις με διπλή: γυψοσανίδα-κενό-πετροβάμβακας-γυψοσανίδα και γυψοσανίδα-γυψοσανίδα-πετροβάμβακας-τοίχος.

Ποιά διάταξη είναι η καλύτερη για βέλτιστη ηχομόνωση?

Βασικά, ο μεγάλος τοίχος των 5 μέτρων είναι 10cm μέσα σε βάθος από κολώνα σε κολώνα, οπότε σκεφτόμουν να σβήσω την απόσταση αυτή από κολώνα σε κολώνα με απλή κατασκευή πάχους 10cm (τοίχος-->2,5cm κενό-->5cm πετροβάμβακας-->1,25+1,25 διπλή γυψ) και να γίνει ένας ενιαίος τοίχος.

Αλλά και προς τα έξω να βγεί, δηλαδή η κατασκευή να έχει μεγαλύτερο από 10cm πάχος, δεν θα με πείραζε.

Ποιά θεωρείτε την καλύτερη διάταξη για άριστη ηχομόνωση?

Αντί για διπλή γυψοσανίδα, είναι καλύτερα να ρίξω τα λεφτά σε μεγαλύτερης πυκνότητας και πάχους πετροβάμβακα?

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου