Προς το περιεχόμενο

Πετάλια και ακουστικά. Γίνεται;


sils

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα γίνονται, δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Αν σου αρέσει το αποτέλεσμα είναι δικό σου θέμα. Η λογική λέει ότι θα χρειαστείς κάποια προενίσχυση, αλλιώς μόλις κλείνεις το πετάλι σου, το σήμα της κιθαρας σου θα πηγαίνει κατευθείαν στο cab sim, χονδρικά σαν να συνδέεις την κιθαρα στο ηχείο, χωρίς να υπάρχει το κομμάτι ενισχυτής στη μέση. Βρες κάποιο preamp πετάλι αν θες το 100% των πεταλιών σου και του το cab sim. Δεν ξέρω τα πετάλια σου για να σου πω τι ακριβώς παίζει, αλλά εγώ όταν θέλω να πάω σε τέτοια λύση έχω ένα H&K Tubeman και ένα Matchless Hotbox τα οποία είναι λαμπάτες προενισχύσεις. Σαν να απομονώνεις την προενίσχυση του ενισχυτή από το τελικό στάδιο.

Anyway, θεωρώ ότι την πιο ανέξοδη λύση την έχει μπροστά σου και για κάποιο λόγο την προσπερνάς (πεταλιέρα, αλήθεια ποια έχεις;). Όλα τα άλλα είναι επιπλέον έξοδα (preamp, cab sim) και από τη στιγμή που λες ότι έχεις περιορισμένο budget θα έλεγα να δοκιμάσεις πρώτα να βγάλεις άκρη με αυτά που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτεινα μια λυση που χρησιμοποιουσα παλιοτερα,και στα μεταχειρισμενα βρισκεται με 50-60 ευρω.

 

Το pod2 (το κλασικο "φασολι") σε μια ρυθμιση καθαρου ενισχυτη δεχεται πολυ ωραια τα πεταλια που βαζεις μπροστα του (αν και ακομη και χωρις πεταλια ειναι αρκετα ικανοποιητικο στα ακουστικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

amt-electronics-cn-1-chameleon-cab-485145.jpg

 

Βέβαια, θες και κάτι να χρωματίζει σαν προενίσχυση, π.χ. ένα "voiced" πετάλι παραμόρφωσης (όπως το hot british που έχεις).. Στα καθαρά ίσως χρειαστείς και εκεί κάποιο πετάλι ενδιάμεσα, δεν ξέρω.. Δεν το έχω δοκιμάσει το AMT για να σου πω με σιγουριά.. Πάντως είναι φθηνό (σχετικά), η AMT βγάζει πολύ καλά πράγματα, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε live και έχει και έξοδο για ακουστικά!

 

Εναλλακτικά: Κάρτα ήχου έχεις (μη φοβάσαι, δε θα εμπλέξουμε pc στο σενάριο)? Δοκίμασε το εξής: Αποσύνδεσέ την από τον υπολογιστή και βάλτην στην πρίζα (εκτός αν δεν παίρνει ξεχωριστή τροφοδοσία). Σύνδεσε την κιθάρα σου στο σωστό input και τα ακουστικά σου στο headphones out. Ακούγεται? Αν ναι, ωραία! Από την καρτούλα θέλουμε μόνο την (καθαρή) ενίσχυση για τα ακουστικά σου.

 

Μετά αγοράζεις αυτό

amt+f1+top.jpg

και ελπίζεις να ταιριάζει με τα πετάλια σου. Είναι προσομοίωση Fender Twin (νομίζω), απλά δεν έχει headphones out (γι αυτό και η λύση με την κάρτα ήχου ή κάποιον μείκτη ή κάποιον ενισχυτή ακουστικών, αν έχεις).

 

Υ.Γ. Δεν παίρνω ποσοστά από την AMT. ;D

φιλε μου το ξερω και σε ευχαριστω πολυ ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα γίνονται, δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Αν σου αρέσει το αποτέλεσμα είναι δικό σου θέμα. Η λογική λέει ότι θα χρειαστείς κάποια προενίσχυση, αλλιώς μόλις κλείνεις το πετάλι σου, το σήμα της κιθαρας σου θα πηγαίνει κατευθείαν στο cab sim, χονδρικά σαν να συνδέεις την κιθαρα στο ηχείο, χωρίς να υπάρχει το κομμάτι ενισχυτής στη μέση. Βρες κάποιο preamp πετάλι αν θες το 100% των πεταλιών σου και του το cab sim. Δεν ξέρω τα πετάλια σου για να σου πω τι ακριβώς παίζει, αλλά εγώ όταν θέλω να πάω σε τέτοια λύση έχω ένα H&K Tubeman και ένα Matchless Hotbox τα οποία είναι λαμπάτες προενισχύσεις. Σαν να απομονώνεις την προενίσχυση του ενισχυτή από το τελικό στάδιο.

Anyway, θεωρώ ότι την πιο ανέξοδη λύση την έχει μπροστά σου και για κάποιο λόγο την προσπερνάς (πεταλιέρα, αλήθεια ποια έχεις;). Όλα τα άλλα είναι επιπλέον έξοδα (preamp, cab sim) και από τη στιγμή που λες ότι έχεις περιορισμένο budget θα έλεγα να δοκιμάσεις πρώτα να βγάλεις άκρη με αυτά που έχεις.

Φιλε μου η πεταλιερα μου ειναι η ME 25 boss .(Αρκετα καλη για τα γουστα μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας απλα τωρα που σιγα σιγα καταλαβαινω τι χρειαζομαι εχω τις εξεις απορειες .......

Καταρχας στα πεταλια μου δεν θελω να μπλεξω πολυεφφε  δεν ξερω γιατι αλλα με το πολυεφφε και τα ακουστικα καπως με κουραζει το αποτελεσμα μετα απο κανα 45 λεπτο παιξιματος.

επισης δεν θελω να μπλεξω με χιλια δυο τροφοδοτικα κτλ επειδη ο χρονος μου ειναι λιγο περιορισμενος θελω να κουμπωνω την κιθαρα στα πεταλια ακουστηκα και να παιζω.

Το ring moy αποτελειτε απο TC polytune - boss od1 japan - hot britsh - tc modulation - delay dd2 boss .ακουστικα AKG 141 studio.

Σορρυ ρε παιδια που σας κουραζω αλλα θελω αυτην την ποιοτητα στα αφτια μου......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας απλα τωρα που σιγα σιγα καταλαβαινω τι χρειαζομαι εχω τις εξεις απορειες .......

Καταρχας στα πεταλια μου δεν θελω να μπλεξω πολυεφφε  δεν ξερω γιατι αλλα με το πολυεφφε και τα ακουστικα καπως με κουραζει το αποτελεσμα μετα απο κανα 45 λεπτο παιξιματος.

επισης δεν θελω να μπλεξω με χιλια δυο τροφοδοτικα κτλ επειδη ο χρονος μου ειναι λιγο περιορισμενος θελω να κουμπωνω την κιθαρα στα πεταλια ακουστηκα και να παιζω.

Το ring moy αποτελειτε απο TC polytune - boss od1 japan - hot britsh - tc modulation - delay dd2 boss .ακουστικα AKG 141 studio.

Σορρυ ρε παιδια που σας κουραζω αλλα θελω αυτην την ποιοτητα στα αφτια μου......

 

Από την στιγμή που θα βάλεις πετάλια θα χρειαστείς τροφοδοσία, είτε αυτή είναι με μπαταρίες στα πετάλια, είτε τροφοδοτικό. Τι εννοείς σε κουράζει το αποτέλεσμα;Δεν σε ικανοποιεί ηχητικά;Δοκίμασε αυτό που σου λέω πριν κάνεις οτιδήποτε. Clean ήχο στην boss σου χωρίς κανένα εφε και παίξε με τα πετάλια σου πριν από τη Boss. Έχε την απλά σαν βάση. Θα έχεις τελείως διαφορετικό αποτέλεσμα από τη boss μόνη της. Από εκεί και πέρα, πας σε άλλες λύσεις που προϋποθέτουν αγορές (preamp, cab sim κτλ). Αν θες να πας εκεί, για μένα κακώς αν δεν δοκιμάσεις πρώτα με τη boss, μπορούμε να σου προτείνουμε διάφορα. Αλλά και πάλι σκέψου ότι αν δεν τα ακούσεις στην πράξη δεν ξέρεις αν σου κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου