Προς το περιεχόμενο

Πετάλια και ακουστικά. Γίνεται;


sils

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να παίξω με τα πετάλια μου χωρίς ενισχυτή και μόνο με ακουστικά.

Υπάρχει κάποιο πετάλι που να μπορώ να το βάλω στην αλυσίδα μου και να κάνει αυτήν την δουλειά? Αυτή την στιγμή παίζω με ένα πολύ εφέ αλλά είναι κρίμα γιατί έχω καλά πετάλια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις βαλει τιτλο φιλος. Με το πολυεφε πως βαζεις ακουστικα? με τον ιδιο τροπο και στα πεταλια

το πολυεφε εχει εξοδο για ακουστικα....τα πεταλια δεν νομιζω

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bad monkey και το digidelay της digitech έχουν emulated έξοδο από όπου μπορείς να στελεις κατευθείαν σε κονσόλα ή ακουστικά.

 

Επίσης μπορείς να σετάρεις ένα καθαρό ήχο στην πεταλιέρα σου και να βάλεις τα πετάλια μπροστά, σαν να τα συνέδεες στο input του ενισχυτή, και να πάρεις έξοδο από από ακουστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να συνδέσεις τα πετάλια σου πριν το πολυεφέ και από αυτό να χρησιμοποιείς μόνο την προενίσχυση για τα ακουστικά. Όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bad monkey και το digidelay της digitech έχουν emulated έξοδο από όπου μπορείς να στελεις κατευθείαν σε κονσόλα ή ακουστικά.

 

Επίσης μπορείς να σετάρεις ένα καθαρό ήχο στην πεταλιέρα σου και να βάλεις τα πετάλια μπροστά, σαν να τα συνέδεες στο input του ενισχυτή, και να πάρεις έξοδο από από ακουστικά

Αν είναι έτσι είναι καλά μιας και σχετικά είναι φτηνά πετάλια.

Αλλά όλα τα άλλα που γράφουν οι φίλοι δεν γίνεται απότι έχω δει θέλω cabin simulator όπως το Carl Martin rock bug.

Έχει κανείς ακούσει κάποιο cabin simulator να μου πει γνώμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι μόνο cab simulator αλλά και amp simulator για να ακούσεις αξιοπρεπώς τα πετάλια σου. Cab sim υπάρχουν πολλά και διάφορα, ακόμα και στις αγγελίες κυκλοφορούν μερικά. Από την άλλη κάποια πετάλια όπως αυτά που της digitech που σου έγραψα έχουν ήδη cab sim ή όπως το ονομάζουν Emulated Out.

Το καλύτερο cab sim/power amp sim το οποίο μπορείς να βρεις σε pedal form είναι το Torpedo C.A.B. της 2Notes. Προσφέρει εκτός του cab simulator, και power amp simulation αλλά και διάφορα μικρόφωνα. Αν θες να βρεις μία λύση απλά για να ακούς τα καλά σου πετάλια δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά (κάπου στα 450-500 πρέπει να έχει καινούργιο). Έχω γνωστό κιθαρίστα, ο οποίος στο τέλος του pedalboard του είχε ένα bad monkey σαν τελευταία πετάλι μόνο και μόνο για να παίρνει το emulated out και να στέλνει κονσόλα κατευθείαν.

Αυτό με την πεταλιέρα γίνεται, και είναι το πιο άμεσο -και ανέξοδο μιας και έχεις- αυτή τη στιγμή. Απλά βρες ένα καλό καθαρό preset και βάλε τα πετάλια μπροστά. Πάρε έξοδο από headphones out και είσαι έτοιμος. Επίσης έχεις το μεγάλο + (όποια και να είναι η πεταλιέρα σου) να έχεις διάφορα cab impulses να διαλέξεις ώστε να βρεις και κάποιο που θα ακούγεται καλά με τα drive/dist/fuzz που πιθανόν να έχεις. Η πεταλιέρα σου έχει ήδη cab simulator.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι μόνο cab simulator αλλά και amp simulator για να ακούσεις αξιοπρεπώς τα πετάλια σου. Cab sim υπάρχουν πολλά και διάφορα, ακόμα και στις αγγελίες κυκλοφορούν μερικά. Από την άλλη κάποια πετάλια όπως αυτά που της digitech που σου έγραψα έχουν ήδη cab sim ή όπως το ονομάζουν Emulated Out.

Το καλύτερο cab sim/power amp sim το οποίο μπορείς να βρεις σε pedal form είναι το Torpedo C.A.B. της 2Notes. Προσφέρει εκτός του cab simulator, και power amp simulation αλλά και διάφορα μικρόφωνα. Αν θες να βρεις μία λύση απλά για να ακούς τα καλά σου πετάλια δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά (κάπου στα 450-500 πρέπει να έχει καινούργιο). Έχω γνωστό κιθαρίστα, ο οποίος στο τέλος του pedalboard του είχε ένα bad monkey σαν τελευταία πετάλι μόνο και μόνο για να παίρνει το emulated out και να στέλνει κονσόλα κατευθείαν.

Αυτό με την πεταλιέρα γίνεται, και είναι το πιο άμεσο -και ανέξοδο μιας και έχεις- αυτή τη στιγμή. Απλά βρες ένα καλό καθαρό preset και βάλε τα πετάλια μπροστά. Πάρε έξοδο από headphones out και είσαι έτοιμος. Επίσης έχεις το μεγάλο + (όποια και να είναι η πεταλιέρα σου) να έχεις διάφορα cab impulses να διαλέξεις ώστε να βρεις και κάποιο που θα ακούγεται καλά με τα drive/dist/fuzz που πιθανόν να έχεις. Η πεταλιέρα σου έχει ήδη cab simulator.

φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ είσαι πολύ κατατοπιστικος. Δεν μου λες αν πάρω μόνο ένα cab simulator μπορώ να έχω ένα από τα drive μου σαν amp simulator πχ το hot British η το od 1?

Γιατί το budget είναι περιορισμένο.

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

amt-electronics-cn-1-chameleon-cab-485145.jpg

 

Βέβαια, θες και κάτι να χρωματίζει σαν προενίσχυση, π.χ. ένα "voiced" πετάλι παραμόρφωσης (όπως το hot british που έχεις).. Στα καθαρά ίσως χρειαστείς και εκεί κάποιο πετάλι ενδιάμεσα, δεν ξέρω.. Δεν το έχω δοκιμάσει το AMT για να σου πω με σιγουριά.. Πάντως είναι φθηνό (σχετικά), η AMT βγάζει πολύ καλά πράγματα, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε live και έχει και έξοδο για ακουστικά!

 

Εναλλακτικά: Κάρτα ήχου έχεις (μη φοβάσαι, δε θα εμπλέξουμε pc στο σενάριο)? Δοκίμασε το εξής: Αποσύνδεσέ την από τον υπολογιστή και βάλτην στην πρίζα (εκτός αν δεν παίρνει ξεχωριστή τροφοδοσία). Σύνδεσε την κιθάρα σου στο σωστό input και τα ακουστικά σου στο headphones out. Ακούγεται? Αν ναι, ωραία! Από την καρτούλα θέλουμε μόνο την (καθαρή) ενίσχυση για τα ακουστικά σου.

 

Μετά αγοράζεις αυτό

amt+f1+top.jpg

και ελπίζεις να ταιριάζει με τα πετάλια σου. Είναι προσομοίωση Fender Twin (νομίζω), απλά δεν έχει headphones out (γι αυτό και η λύση με την κάρτα ήχου ή κάποιον μείκτη ή κάποιον ενισχυτή ακουστικών, αν έχεις).

 

Υ.Γ. Δεν παίρνω ποσοστά από την AMT. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου