Προς το περιεχόμενο

casio lk-280 για beginner


endtropi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

μου μπήκε η ιδέα να αγοράσω αρμόνιο με σκοπό να μάθω να...παίζω! Έκανα μια έρευνα στο ιντερνετ και έπεσα πάνω στο casio lk-280 με φωτιζόμενα πληκτρα που βοηθάν. Διάβασα καλές κριτικές. Ποια είναι η γνώμη σας; Έχετε να προτείνεται κάποιο άλλο αρμόνιο;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα και από Yamaha το YPT-200 ή από casio κάποιο άλλο μοντέλο, χωρίς όμως να αναβοσβήνουν πλήκτρα ή να υπάρχουν φωτάκια κάτω/πάνω από το κλαβιέ.

 

καλό θα ήταν τώρα που ξεκινάς να μάθεις τις νότες στην οκτάβα απέξω χωρία φωτάκια κτλ έτσι ώστε να μπορείς να παίξεις σε οποιοδήποτε κλαβιέ στο μέλλον. όταν θα φτάσεις στο σημείο να διαβάζεις παρτιτούρα δεν θα κοιτάς τα φωτάκια απλά το χαρτί και το χέρι θα πηγαίνει αυτόματα στο κλαβιέ.

 

επίσης αν είσαι διατεθιμένος να δώσεις 300+ κοίτα για κάποιο από τα yamaha psr (κ το casio έχει) που να σου δείχνει επάνω στην οθόνη πεντάγραμμο & αξίες βοηθάει για να βλέπεις τι παίζεις, γενικά η σειρά psr είναι καλύτερη σε ποιοτητα ήχων & ρυθμών.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Ο μόνος λόγος που επιλέγω το συγκεκριμένο με τα φωτάκια είναι για να με βοηθήσει να βγάζω διάφορα κομμάτια. Εισάγεις τραγούδια ή ασκήσεις σε Midi μορφή,τα φωτάκια ανάβουν με τη ροή του κομματιού και έτσι νομίζω θα μάθω πιο γρήγορα. Ή κάνω λάθος; Επίσης, από όσα διάβασα τα φωτάκια μπορούν να είναι σβηστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα και από Yamaha το YPT-200 ή από casio κάποιο άλλο μοντέλο, χωρίς όμως να αναβοσβήνουν πλήκτρα ή να υπάρχουν φωτάκια κάτω/πάνω από το κλαβιέ.

 

καλό θα ήταν τώρα που ξεκινάς να μάθεις τις νότες στην οκτάβα απέξω χωρία φωτάκια κτλ έτσι ώστε να μπορείς να παίξεις σε οποιοδήποτε κλαβιέ στο μέλλον. όταν θα φτάσεις στο σημείο να διαβάζεις παρτιτούρα δεν θα κοιτάς τα φωτάκια απλά το χαρτί και το χέρι θα πηγαίνει αυτόματα στο κλαβιέ.

 

επίσης αν είσαι διατεθιμένος να δώσεις 300+ κοίτα για κάποιο από τα yamaha psr (κ το casio έχει) που να σου δείχνει επάνω στην οθόνη πεντάγραμμο & αξίες βοηθάει για να βλέπεις τι παίζεις, γενικά η σειρά psr είναι καλύτερη σε ποιοτητα ήχων & ρυθμών.

 

θεωρω καλο βοηθημα το να φαινονται για αρχαριο οι νοτεμς αλλα

σε αυτο το θεμα ειμαι με το stavro και γενικα με οτι ειπε στο ποστ.

 

Υπαρχει η λυση με software παραλληλα αμα την θελεις αυτη τη δυνατοτητα, με προγραμμα οπως το KaraKEYoke που δινει την δυνατοτητα που θες free και ειναι ευκολο στη χρηση και δινει και lighed keys και τις νοτες στο πενταγραμμο παράλληλα.

 

Τελος το ειχα ψαξει ακαδημαικα για το casio και ειδα οτι υπαρχει ενα θεμα με τα lighed keys που ακουνε σε συγκεκριμενα καναλια για να φωτιζονται τα πληκτρα, δεν ακουνε σε ολα τα καναλια οποτε αμα προσπαθησεις π.χ, να ριξεις ενα midi file που θέλεις να το μελετησεις θα χρειαζονται μετατροπες.

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το software.  Πάντως υπάρχει η δυνατότητα να απενεργοποιείς τα φωτάκια στο συγκεκριμένο keyboard οπότε αν δω ότι δεν τα θέλω πια,απλά θα είναι στο off. Θεωρείτe πως δεν θα μείνω ικανοποιημένος με το casio και να κοιτάξω κάποιο yamaha;

 

Αν και άσχετος, έχω την αίσθηση ότι τα lighted keys θα με βοηθήσουν αρκετά,πέρα από το συγκεκριμένο software..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα μείνω ικανοποιημένος με το casio και να κοιτάξω κάποιο yamaha;

 

Αν και άσχετος, έχω την αίσθηση ότι τα lighted keys θα με βοηθήσουν αρκετά,πέρα από το συγκεκριμένο software..

 

Το όλο σου σκεπτικό είναι λάθος και θα σε βγάλει σε αδιέξοδο και χασούρα σε χρήματα.

Συμφωνώ και εγώ με τον Σταυρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε να μου εξηγήσετε γιατί το σκεπτικό μου είναι λάθος :)

 

Διαθέτω μέχρι 300 ευρώ και δεν σκοπεύω να πάω σε δάσκαλο. Μαθήματα από το ίντερνετ.

 

Ασχολούμαι με την κιθάρα χρόνια και έμαθα μόνος μου,νομίζω είμαι σε ένα καλό επίπεδο,εννοείται με πολλά περιθώρια βελτίωσης. Γενικά είμαι μουσικόφιλος οπότε μπαίνοντας στον κόσμο των keyboards  δεν θα τα παρατήσω, σίγουρα θα κατάφερω να μάθω να παίζω, σίγουρα πάλι όχι ως Pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε να μου εξηγήσετε γιατί το σκεπτικό μου είναι λάθος :)

 

Διαθέτω μέχρι 300 ευρώ και δεν σκοπεύω να πάω σε δάσκαλο. Μαθήματα από το ίντερνετ.

 

Ασχολούμαι με την κιθάρα χρόνια και έμαθα μόνος μου,νομίζω είμαι σε ένα καλό επίπεδο,εννοείται με πολλά περιθώρια βελτίωσης. Γενικά είμαι μουσικόφιλος οπότε μπαίνοντας στον κόσμο των keyboards  δεν θα τα παρατήσω, σίγουρα θα κατάφερω να μάθω να παίζω, σίγουρα πάλι όχι ως Pro.

 

Ωραία κανένα πρόβλημα εφόσον θες με αυτόν τον τρόπο ΟΚ δικό σου θέμα και δεν είσαι ο μονος αλλα τα λαμπάκια είναι περιττά μπορείς να πάρεις κάτι πολύ καλύτερο και με ψάξιμο να μάθεις εφόσον έχεις όπως λες την υπομονή και το σθένος.

 

Να μην βιαστής με την αγορα δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει η ιδέα του μεταχειρισμένου αλλα δες τις αγγελίες και κάνα βιντεακι στο youtube για να πρεις και μια ιδέα από τα μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν είμαι απόλυτος στην επιλογή του συγκεκριμένου casio, είμαι ανοιχτός σε άλλες προτάσεις για αυτό το λόγο έκανα και το συγκεκριμένο post, για να ακούσω τις δικές σας γνώμες. Επειδή αυτό το αρμόνιο μου φανηκε καλό, ίσως να μου διαφεύγει κάτι ως άσχετος και να υπάρχουν κάποια πολύ καλύτερα στο ίδιο budget. Αν θέλετε πείτε μου γιατί δεν είναι καλό το συγκεκριμένο casio.Στην ποιότητα των ήχων; στις δυνατότητες που έχει; Το υλικό κατασκευής για παράδειγμα; Επίσης να ξαναπώ,πως τα Lighted keys έχουν και την επιλογή off.

 

Γενικά δεν την έχω ψάξει με τα μεταχειρισμένα, είμαι λίγο επιφυλακτικός. Μπορεί να είμαι και λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου