Προς το περιεχόμενο

casio lk-280 για beginner


endtropi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά δεν είμαι απόλυτος στην επιλογή του συγκεκριμένου casio, είμαι ανοιχτός σε άλλες προτάσεις για αυτό το λόγο έκανα και το συγκεκριμένο post, για να ακούσω τις δικές σας γνώμες. Επειδή αυτό το αρμόνιο μου φανηκε καλό, ίσως να μου διαφεύγει κάτι ως άσχετος και να υπάρχουν κάποια πολύ καλύτερα στο ίδιο budget. Αν θέλετε πείτε μου γιατί δεν είναι καλό το συγκεκριμένο casio.Στην ποιότητα των ήχων; στις δυνατότητες που έχει; Το υλικό κατασκευής για παράδειγμα; Επίσης να ξαναπώ,πως τα Lighted keys έχουν και την επιλογή off.

 

Γενικά δεν την έχω ψάξει με τα μεταχειρισμένα, είμαι λίγο επιφυλακτικός. Μπορεί να είμαι και λάθος

 

Στην τιμή αυτή (300+) τα yamaha psr προσφέρουν καλύτερη ποιότητα ήχων & κατασκευής από τα casio, επίσης έχουν περισότερες δυνατότητες σύνδεσης με pc, αποθηκευτικού μέσου κτλ οπότε θα σου είναι πιο χρήσιμο στο μέλλον. γενικά αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά καλύτερα να πας σε yamaha. όσο αφορά το μεταχειρισμένο άστο καλύτερα σε καινούργιο κ με την εγγύηση. Σε αυτά τα χρήματα και λίγο πιο πάνω κοίτα και το korg pa50 είναι καλό arranger με πολύ δυνατά στοιχεία που στο μέλλον ίσως τα χρειαστείς, πολλοί το χρησιμοποιούν και επαγγελματικά.

 

όσον αφορά τα φωτάκια και τα λαμπάκια αφορά ηλικίες<8 εάν είσαι τόσο πάο πάσο. κατά τα άλλα πρέπει να μάθεις όπως σου είπα τις νότες, τις συγχορδίες, κλίμακες, τεχνική πως αυτές σχηματίζονται κτλ υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες ειδικά στις συγχορδίες για το πως σχηματίζονται ποιές είναι οι ανάστροφες, τρίφωνες, τετράφωνες, έβδομες και πάει λέγοντας και πως φτιάχνονται οι άλλες συγχορδίες μετρώντας από την βάση (root) της συγχορδίας. πρέπει να μάθεις να μετράς με ημιτόνια και αναλογίες (3,5,7 κτλ) όχι με φωτάκια.

 

το να μάθεις κάποια κομάτια μέσω midi files με τα φωτάκια να αναβοσβήνουν δεν είναι αυτοσκοπός, σκοπός είναι να μάθεις να παίζεις εάν μπορείς με παρτιτούρα και έπειτα να βγάζεις και με το αυτί και να παίζεις όποιο κομάτι θες. όπως σου είπα καλύτερα να ζοριστείς λίγο στην αρχή να μάθεις στο κλαβιέ τις νότες απέξω για να μπορείς μετέπειτα να παίξεις σε οποιοδήποτε κλαβιέ.

 

ο λόγος που σου φαίνεται περίεργο είναι γιατί πας να μάθεις μόνος σου, εάν είχες κάποιον δάσκαλο θα σου έδινε κατευθυντήριες, απλά μην επηρεάζεσαι από τα φωτάκια άστα απέξω με τον καιρό θα μάθεις χρειάζεται επιμονή κ εξάσκηση.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Σταύρο, διάβασα με ενδιαφέρον την άποψη σου, ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Η αλήθεια είναι ότι είμαι κάτι παραπάνω από 8 χρονών :Ρ ! θεωρούσα ότι τα λαμπάκια είναι βοηθητικά και για μεγαλύτερες ηλικίες, όπως για παράδειγμα κάποιος που δεν ξέρει ποδήλατο, στην αρχή θα χρησιμοποιούσε βοηθητικές ρόδες..! Για να καταλάβεις πως έχω σκοπό να μάθω αρμόνιο (ίσως σου φανεί μπακαλίστικο), θα μάθαινα που βρίσκετε η κάθε νότα cdefgab, και πάνω σε αυτές θα εφάρμοζα το αριθμητικό σύστημα, όπως είναι οι ταμπλατούρες στην κιθάρα στο περίπου. Θα μάθαινα τις συγχορδίες, τις κλίμακες, (τις βασικές για αρχή), θα προσπσθούσα να βγάλω τραγούδια και πάνω σε αυτά θα  έκαναν εξασκηση τα χέρια μου. Για παράδειγμα, αφού θα μάθαινα πως να στήνω τα χέρια μου στα πλήκτρα, θα προσπαθούσα να βγάλω το space dye vest από DT, και παέι λέγοντας. Για να έβγαζα αυτό το κομμάτι για παράδειγμα θα χρειαζόμουν είτε τα..φωτάκια είτε το karakeyoke Που ανέφερε ο φίλος, είτε το guitar pro. Ο σκοπός μου δεν είναι να πάρω πτυχίο στο αρμόνιο, απλά να μάθω να παίζω αυτά που μου αρέσουν. Όπως προσπαθω να κάνω με την κιθάρα. Οπότε την ιδεά να μάθω να διαβάζω παρτιτούρες δεν την έχω σκεφτεί καθόλου. Γνωρίζω ότι ο σωστός τρόπος είναι αυτός, αλλά υπάρχουν και άλλοι, αρκεί βέβαια στο τέλος να υπάρχουν αποτελέσματα.

 

Τα yamaha τα είχα δει όταν έκανα την έρευνα και απλά τα απέκλεισα γιατί βρήκα τα casio με τα φωτάκια. Αφού λες ότι είναι καλύτερα, δεν έχω παρά να συμφωνήσω μαζί σου. Απλά θα πρέπει να ξανασκεφτώ την όλη ιστορία μιας και όλοι όσοι εκθέσατε τις απόψεις σας μου προτείνετε να κλείσω τα ...φώτακια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου