Προς το περιεχόμενο

Εφφέ: Presets ή ελεύθερες ρυθμίσεις?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Είμαι περίεργος πως αντιμετωπίζει τα εφφέ η πλειονότητα των κιθαριστών/μπασσιστών.

 

Προερχόμενος από πεταλάκια η επιλογή (2) μου φαίνεται πάντα πιο ελκυστική. Από την άλλη δεν παραγνωρίζω την αξία του αυτοματισμού... Προς το παρόν χρησιμοποιώ την πρώτη μέθοδο, δεν κρύβω όμως ότι δυσκολεύομαι πολλές φορές, σε σημείο που μου "κόβεται" η δημιουργική διάθεση που μπορεί να έχω.  :-\

 

Πείτε λοιπόν και αιτιολογείστε/προτείνετε αν θέλετε.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Πάντα ήμουν του "1". Εδώ και κάποια χρόνια το παρακάνω με το 2. Έβαλα ξανά στο προσκήνιο πολυεφφέ (πήρα μια Μ9) μπας και κόψω το κουμπιόφωνο και παίξω κιθάρα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα ήμουν του "1". Εδώ και κάποια χρόνια το παρακάνω με το 2. Έβαλα ξανά στο προσκήνιο πολυεφφέ (πήρα μια Μ9) μπας και κόψω το κουμπιόφωνο και παίξω κιθάρα.  :)

 

Ωωωωωω!!!

 

Πήρες Μ9 πάνω που πούλησα εγώ την Μ13? Αλλόκοτα φαινόμενα στον πλανήτη noiz.

 

Πέρα από την πλάκα πάντως με τη Μ9 έχεις the best of both worlds, n'est pas?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την στιγμη που θα γυριζεις ποντεσιομετρα και βρεις τον ηχο που σου αρεσει πιστευω οτι τα αφηνεις πλεον "σταθερα" εκει.  ή  τουλαχιστον θυμασαι σε ποιες τιμες τα ειχες. (τουλαχιστον ετσι κανω εγω)

κοινως ανοιγοκλεινοντας το συγκεκριμενο εφφε εχεις ενα preset ηχου.

απο την αλλη δεν μπορω να πιστεψω οτι υπαρχει ανθρωπος που δεν εχει αλλοιωσει εστω και λιγο τα preset της καθε πεταλιερας.

με λιγα λογια συνδυασμος...

Θέλω Rory,Jimi,Stevie ray μαζί live!

Τι ζηταω πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την αλλη δεν μπορω να πιστεψω οτι υπαρχει ανθρωπος που δεν εχει αλλοιωσει εστω και λιγο τα preset της καθε πεταλιερας.

 

Να σημειωθεί ότι δεν εννοώ ΕΤΟΙΜΑ εργοστασιακά presets αλλά αυτά που φτιάχνει κάποιος μόνος του, σύμφωνα με τα γούστα και τις ανάγκες του.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Πέρα από την πλάκα πάντως με τη Μ9 έχεις the best of both worlds, n'est pas?

 

Ναι, νομίζω ναι. ;D

 

Πάντως, αυτό που ανέφερα και προηγουμένως, δηλαδή η ευκολία του να "σώζεις" ήχους, να τους ξαναβρίσκεις αμέσως και να τους εξελίσσεις είναι κατά τη γνώμη μου το βασικό πλεονέκτημα όλων αυτών των "πολυεφφέ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και με τα εφέ δεν πολυασχολούμαι πλέον, τα κουμπάκια του ενισχυτή τα πειράζω συνέχεια. Ναι μεν μου αρέσουν κάποιοι ήχοι που έχω βρει αλλά τυχαίνει ο ίδιος ήχος να μου ακούγεται διαφορετικά σε 2 διαφορετικές χρονικές στιγμές. Γενικά αν δεν ψάξεις δε θα βρεις το χρυσό σημείο του ήχου που σε ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειωθεί ότι δεν εννοώ ΕΤΟΙΜΑ εργοστασιακά presets αλλά αυτά που φτιάχνει κάποιος μόνος του, σύμφωνα με τα γούστα και τις ανάγκες του.

 

ε τοτε θελω να αλλαξω την ψηφο μου απο συνδυασμο σε preset . Πολλες φορες εχω "χαραμισει" χρονο γυριζοντας  knobs σε διαφορους συνδυασμους και στο τελος βαριεμαι κ δεν εχω διαθεση να παιξω.

 

πλεον εχω 2-3 στανταρ ρυθμισεις που καλυπτουν τα γουστα μου.

Θέλω Rory,Jimi,Stevie ray μαζί live!

Τι ζηταω πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το καλύτερο είναι ο συνδυασμός των δύο...

 

Πάντα μου άρεσε να γυρνάω κουμπάκια... ;D, έστω και από περιέργεια... ;)

 

Είναι πολύ πιο εύκολο να βρεις τον ήχο σου γυρνώντας κουμπάκια και βλέποντας και την συνολική εικόνα των ρυθμίσεών σου, παρά να μπαίνεις σε μενού και υπο-μενού και πάει λέγοντας... εκεί μέσα χάνεσαι...

 

Από την άλλη μεριά, υπάρχει η ανεκτίμητη δυνατότητα της αποθήκευσης των ρυθμίσεων και της επανάκτησής τους...

 

Ο συνδυασμός πιστεύω, είναι το καλύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα καλό είναι ν πειραματίζεσαι γιατί για ένα σημείο ενός κομματιού θα δείς τελικά πως σου αρεσει αλλαγμένο το εφφέ απότι το έχεις κανονικα.

Και δεύτερον προσωπική μου αποψη,οι πεταλιέρες έχουν τόσο ψηφιακό ήχο που το μόνο που μπορούν αν σε βοηθησουν είναι να διαλέξεις ποιά πεταλάκια θα αγοράσεις. ;D

Είναι απίστευτη η διαφορά στην ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου