Προς το περιεχόμενο

Εφφέ: Presets ή ελεύθερες ρυθμίσεις?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

όλα της ώρας για μένα  ;D

 

Αν ήμουν ελάχιστα σοβαρός, θα αποθήκευα ή θα σημείωνα τις ρυθμίσεις μου, αλλά είναι τόσα που μου φταίνε (πχ παίζω σε διαφορετικές εντάσεις του ενισχυτή), ώστε δεν αρκεί η "σταθμευση" των knobs των πεταλιών.

 

Πάντως χρησιμοποιώ 1 ή 2 scenes της Μ13 (12 πετάλια για κάθε scene + 2-3 εξωτερικά πετάλια) , στις οποίες έχω αποθηκεύσει 12 από τα εφέ που είναι πιθανό να χρησιμοποιήσω και έχω ενεργοποιήσει την επιλογή να αποθηκεύεται κάθε αλλαγή στις ρυθμίσεις οποιουδήποτε "πεταλιού". Ακόμα και έτσι, δεν βασίζομαι στο οτι θα καταλήξω στον κατάλληλο ήχο και τα παρατάω όλα για να παίξω ακουστική, που "δεν έχει τέτοια" :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1-2 μέρες ρυθμήσεις οσπου να βρω κάποιους ηχους και μετά κανα μήνα 90% presets και πάει λέγοντας.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοώ πλήρως την απογοήτευση που μπορεί να δημιουργηθεί με τις χιλιάδες επιλογές των εφφέ και γι'αυτό όταν θέλω να ξελαμπικάρω καρφώνω την κιθάρα στον Univalve και βαράω  :P   Και κάπου εκεί θυμάμαι πόσες επιλογές δίνουν οι δυναμικές ή το παιχνίδι με τα Vol/Tone, ή γιατί μερικοί θα ορκίζονταν ακούγοντάς τον ότι η THD έχει κρύψει ένα chorus ή ένα reverb μέσα στον ενισχυτή.  ;D

 

Έδωσα την Μ13 (σε καλό φίλο) γιατί... δεν θα χωράγαμε, και γιατί πίστευα ότι θα μπορούσα πλήρως να αντικαταστήσω τα εφφέ με το GSP1101... Πρώτον βέβαια η Μ13 έχει 108 διαφορετικά εφφέ, μεταξύ των οποίων μερικά που χρησιμοποιεί μόνο ο blue.  :P Αλλά το σημαντικό είναι ότι δίνει απόλυτη ελευθερία στις ρυθμίσεις.

 

Ενώ λοιπόν ψήνομαι να φτιάχνω φροντισμένα presets στο GSP και να μπορώ να τα ανακαλώ με ευκολία (ειδικά τώρα με τα User IRs γίνεται πάρτυ), μου λείπει η δυνατότητα να διαλέξω εύκολα και γρήγορα ένα "πεταλάκι", να το βάλω εκεί που θέλω στην αλυσίδα και να κάνω τη δουλειά μου. Είναι, πρωταρχικά, ζήτημα έμπνευσης. Δηλαδή, όταν σκαρώνω κάποιο τραγουδάκι και θέλω κάποιο πρωτότυπο ήχο, το να έχω τη δυνατότητα να πειραματιστώ σε στυλ "lego-σφηνοτουβλάκια" είναι κάτι που θα με ωθήσει να παίξω περισσότερο και καλύτερα.

 

Δεν είναι πρόβλημα του GSP, και το Axe-Fx ας πούμε έχει το ίδιο "πρόβλημα", ότι είναι αδύνατον να ελεγχθεί η πολυπλοκότητα της μηχανής χωρίς έναν PC editor. Αυτό προφανώς αποκλείει τις παρεμβάσεις σε "live" κατάσταση (εννοώ και στο practice και στην πρόβα) και σε υποχρεώνει να έχεις ένα ακόμα παράθυρο ανοιχτό στο PC όταν ηχογραφείς. Well, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας, υποθέτω...

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε Θανάση, τόσα post για το GSP1101 δεν τα έχεις δει?  ;D ;D ;D

 

Τώρα τα ψιλοείδα. Απουσίαζα. Καλορίζικα.

 

Presets ή ελεύθερες ρυθμίσεις: Presets μόνο για τελείως σφιχτά προβαρισμένα κομμάτια, με συγκεκριμένη ροή και σταθερό rig. Ελεύθερες ρυθμίσεις για όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις. Π.χ. Με την Μ13 χρησιμοποιώ free σύστημα, τους ήχους τους ξέρω απέξω και τους ξαναφτιάχνω σε δευτερόλεπτα. Αλλάζει το mood στο κομμάτι, αλλάζει κι ήχος. Οπότε ψηφίζω τον συνδυασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να γυρίζω knobs και να πατάω κουμπάκια

 

καθε φορα που ανοιγω το petalborad τα περισσοτερα πεταλια μου τα ρυθμιζω εκεινη την ωρα. Ξερεις κουναω λιγο δεξια λιγο αριστερα κ νομιζω οτι εκανα κατι....χαχαχα

ειναι καθαρα ψυχολογικο το θεμα ειμαι σιγουρος για αυτο.

Θελω να μπορω να εχω τον απολυτο ελεγχο γυριζοντας απλα τα ποντεσιομετρα για αυτο παντα με φοβιζαν οι πεταλιερες γιατι οτι κανεις πρεπει να το αποθηκευεις.

αλλα τωρα που το σκεφτομαι στο delay μου(ΕΗΧ ΗΑΖΑRAI) εχω αποθηκευμενα μερικα presets το αποια δεν τα πειρζω ποτε.....

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου