Προς το περιεχόμενο

Εφφέ: Presets ή ελεύθερες ρυθμίσεις?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωωωωωω!!!

 

Πήρες Μ9 πάνω που πούλησα εγώ την Μ13? Αλλόκοτα φαινόμενα στον πλανήτη noiz.

 

Πέρα από την πλάκα πάντως με τη Μ9 έχεις the best of both worlds, n'est pas?

 

Πούλησες την Μ13? Και με τι παίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και με τα εφέ δεν πολυασχολούμαι πλέον, τα κουμπάκια του ενισχυτή τα πειράζω συνέχεια. Ναι μεν μου αρέσουν κάποιοι ήχοι που έχω βρει αλλά τυχαίνει ο ίδιος ήχος να μου ακούγεται διαφορετικά σε 2 διαφορετικές χρονικές στιγμές.

+100000000000000000000 πολυ μεγαλη κουβεντα.............και πολυ σωστη.....ενω εχω φτιαξει εναν ηχο που θεωρω πολυ καλο....μετα απο μερικες μερες παιζω και λεω...''δε μου αρεσει παμε παλι απο την αρχη...........''

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πούλησες την Μ13? Και με τι παίζεις?

 

Έλα ρε Θανάση, τόσα post για το GSP1101 δεν τα έχεις δει?  ;D ;D ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδιασμό και των 2.

Ο λόγος είναι οτι πέρα απ'τον δικό μου ήχο (καθαρό ή βρώμικο), χρησημοποιώ και άλλους, σε πειραματισμούς ή όταν παίζω διασκευές, έτσι βρίσκω έτοιμα preset απ'το ίδιο το πολυεφφέ (συνήθως 2-3 στα 100 είναι καλούτσικα ;D) ή κατεβάζω artist απ'το διαδύκτιο και τα "πειράζω-φέρνω" ανάλογα με το πια κιθάρα θα χρησημοποιήσω.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αρεσει απιστευτα οταν μπαινω καρφι στον ενισχυτη μου ειδικα στον crunch καναλι του!Ειναι φορες που την καταβρισκω και σκεφτομαι "πεταλια και ανοησιες" ;D!Αλλα αλλες φορες καθομαι συνδεω ενα πεταλακι μου και μπορω να παιζω με τις ωρες με ενα χαζο χαμογελο πανω απο την κιθαρα!Ναι αλλα με τα υπολοιπα εφε ,εκτος απο τα βρωμερα ,wah wah tremolo κτλ τι γινεται?νομιζω οτι σε πολλες περιπτωσεις ειναι αναγκαια!

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και πλεον παροπλισα τα πολυεφε και παιζω με λιγα πεταλια (οποτε μαλλον ειμαι στην κατηγορια 2,προσπαθωντας απλα να εχω καναδυο "δικους μου" ηχους), προτιμω την επιλογη 1 πιο πολυ για την ευκολια της αλλαγης των ηχων.

Αβυσσος η ψυχη του κιθαριστα...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χρησιμοποιώ στην Tonelab presets που έχω φτιάξει εγώ, προσαρμοσμένα στην κιθάρα που χρησιμοποιώ (το 90% βέβαια είναι φτιαγμένα για τη strat μου) και σε πραγματικό χρόνο πέραν του Wah, δεν πειράζω ουσιαστικά τίποτα.

 

Ό,τι αλλαγή θέλω στον ήχο μου (πχ λίγο λιγότερο gain στο drive, λιγοτερα πρίμα κλπ) την κάνω με τα knobs της κιθάρας.

 

Παλιά (την εποχή που έπαιζα με πετάλια) "έτρεμα" στο φόβο ότι μπορεί να χάσω τις ρυθμίσεις μου στα knobs των εφέ γιατί θα χαλούσε ο ήχος που (και καλά) είχα "χτίσει".

Πλέον, αυτός ο φόβος πέρασε ανεπιστρεπτί! ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Presets. Δεν έχω περάσει από πετάλια.

 

Αν η δική μου (αρπακολατζίδικη κατ'αρχήν) προσέγγιση με έχει φέρει πολλές φορές να μην παίζω ουσιαστικά αλλά να σκαλίζω presets, δε θέλω ούτε να με σκέφτομαι μπροστά από - λίγα έστω - πετάλια.

 

Κάθε σχολή έχει τις ευκολίες και τα μυστικά της, αν το παιδέψεις θα βγεί κάτι καλό either way.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ψηφησα το δευτερο, δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο ισχυει.

Δεν χρησιμοποιω πολυεφφε, πεταλια μονα τους.

Σε καποια εχω συγκεκριμενες ρυθμισεις που δεν εχω αλλαξει εδω και καποια χρονια (ZVex-F.F.) σε καποια εχω βρει στο περιπου και αλλαζω αναλογως κομματιου (EffectRode-TubeVibe) και καπως ετσι παει.

Σε γενικες γραμμες εχω καποιες ρυθμισεις για ολα τα πεταλια, απλα αναλογως ροης, αλλαζω λιγο κατι, δεξια-αριστερα, πιο λιγο... περισσοτερο...

Στην τελικη αν δεν αλλαζεις κατι, εστω και λιγο, δεν γινεται καπως μονοτονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω Knobs ..... ;D ;D θελω αυτα τα μικρα πραγματακια με τους ποδοδιακοπτες,να μπορω να τα μονταρω,να μπορω να τα ξεμονταρω ,να φτιαχνω δικα μου κλπ κλπ κλπ.....για υτο μαζεψα καμια 40 αρια !!!! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου