Προς το περιεχόμενο

Serial Number Martin


aggeloskrv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια!

 

Εχω το serial number απο μια martin κ θελω να μαθω ακριβως ποιο μοντελο ειναι,υπαρχει αυτη η δυνατοτητα?

 

Ειδα στο site της εταιριας κ εβγαλα ακρη μονο για την χρονολογια,ξερει καποιος να βοηθησει πως μπορω να μαθω ομως κ το ακριβες μοντελο?

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα κι εγω ακριβως το ιδιο προβλημα με μια Martin του 1947.

Τελικα μονο απο φωτογραφιες καταφερα να βγαλω ακρη.

 

Εναλλακτικα, ισως μπορεις να παρεις απαντηση απο την ιδια την Martin (customer service email: [email protected]) αν τους στειλεις φωτογραφιες και s/n.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλημέρα,

 

δεν έχεις το όργανο στα χέρια σου? Φωτό?

 

Νομίζω, όλες οι Martin μετά από τη δεκαετία του '30, έχουν στάμπα στο neck block, που υποδεικνύει το μέγεθος (0,00,000,ΟΜ,D) και το style (15-45), άρα και το μοντέλο.

 

10738MartinGuitarSerialNumber.jpg

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

δεν έχεις το όργανο στα χέρια σου? Φωτό?

 

Νομίζω, όλες οι Martin μετά από τη δεκαετία του '30, έχουν στάμπα στο neck block, που υποδεικνύει το μέγεθος (0,00,000,ΟΜ,D) και το style (15-45), άρα και το μοντέλο.

 

 

Σωστος.... το ειχα ξεχασει αυτο  :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη που ειδα εγω στο neck block εγραφε custom κ απο κατω το serial number

 

Κ αποσο ειδα κ στο internet μπορει να λεει custom κ απο κατω το serial number μια απο την σειρα d οπως κ μια 000

 

Οποτε σε αυτη την περιπτωση τι κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Άρα είναι custom.

 

To μοντέλο δεν αναγράφεται, αλλά μπορείς να στείλεις ένα mail στο customer service, ρωτώντας πληροφορίες (πότε, με βάση τι μοντέλο, τι specs έχει, υλικά κατασκευής).

 

Λογικά θα σου πουν.

 

Το πρώτο συνθετικό (ΟΟΟ,ΟΜ,D,J) υποδηλώνει μέγεθος, το δεύτερο στυλ (στην ουσία, όσο ανεβαίνει από -15 εως -45 τόσο περισσότερο διάκοσμο και extras έχει).

 

Τι χρονιάς είναι, με βάση το serial?

 

Είσαι προ αγοράς της και ψάχνεις ένα μπούσουλα για το κόστος?

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

To κόστος θα μπορέσεις να το υπολογίσεις, μόνο αν έχεις το όργανο στα χέρια σου (ή έχεις λεπτομερή περιγραφή των specs). Όταν λέω λεπτομερή εννοώ τα πάντα. Από το είδος πχ, του καπακιού, αν αυτό είναι standard ή premium grade, πλάτη, μανίκι, bindings, διακοσμητικά, inlays κλπ.

 

To μοντέλο δεν έχει και πολλή σημασία αφού μιλάμε για custom, και γενικά μπορείς να το βρεις με βάση την εμφάνιση (και το μέγεθος και το είδος διακόσμησης).

 

Από 'κει κι έπειτα, με βάση την κατά προσέγγιση αρχική τιμή, και με δεδομένο ότι το custom shop της Martin είναι λίγο υπερβολικό ως προς τις χρεώσεις, μια τιμή γύρω στο 50% της αρχικής είναι θεμιτή (κατά την άποψή μου, ακόμα και γύρω στο 65-70% κάτω της αρχικής, δεν θα με παραξένευε...τουλάχιστον εγώ δεν θα 'δινα πάνω από 60% off, ακόμα και για όργανο σε καλή κατάσταση). Πχ, για ένα όργανο με αρχική τα 10.000$, δεν θα έδινα πάνω από 4-4.500$.

 

Δεν υπάρχει περιγραφή του οργάνου, ή έστω κάποιες φωτογραφίες ή link?

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι δυστυχως δεν εχω φωτο ή link κ επισης δεν ξερω τα specs.

To μονο που μπορω να πω ειναι οτι στο headstock εχει τη μεγαλη γραμματοσειρα που λεει cmf martin κ επισης οτι δεν ειναι σιγουρα η σειρα d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου