Προς το περιεχόμενο

Ableton Live Midi cc


digger

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους.

 

Χρησιμοποιώ το Ableton Live 9.

Θέλω τα 8 knob που έχει το controller μου να στέλνουν cc1 έως cc8 από το midi out της κάρτας ήχου.

Ξέρει κάποιος να μου πει πως να το κάνω;

To controller που έχω είναι το oxygene49 gen 3 της M-AUDIO.

WWW.FREAKOUT.GR Dangerous Web Radio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε.

 

Αμα θελεις να το ορισεις σαν control surface για να μην γραφω αυτο θα σε βοηθήσει

http://noterepeat.com/products/m-audio/usb-midi-controllers/oxygen-series/434-m-audio-oxygen-series-setup-in-ableton-live

 

Αν τωρα θελεις να κανεις δικη σου δρομολογηση, δηλαδη να ορισεις εσυ συγκεκριμενα τι θελεις να κανει το καθε knob πρεπει να το κανεις με midi learn, αφου πρωτα αν θυμαμαι καλα ξεδιαλεξεις στην επιλογη control surface τo οxygen.

 

Για το πως να κανεις το midi learn (αν δεν το ξερεις) γιατι δεν το θυμαμαι το ableton απ εξω και δεν το εχω, μπορεις να ψαξεις η στο manual  η στο διαδικτυο, η να περιμενεις να μπει καποιος αλλος να σε βοηθησει καλυτερα.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν θέλω αυτό.

Θέλω όταν στέλνω με το controller μήνυμα cc10 στο live,  από το midi out της κάρτας ήχου να φεύγει cc1.

 

WWW.FREAKOUT.GR Dangerous Web Radio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου