Προς το περιεχόμενο

The 8 Richest Movie Score Composers In History


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Ακομα κι αυτο ομως να εγραφα, που ειναι το προβλημα σου Nikola? Γουσταρουμε Παπαθανασιου και θα γραφουμε οτι σχολιο γουσταρουμε. Τελος.

Κι εμείς (όπως το "γουστάρουμε") δε γουστάρουμε. Και θα συνεχίσουμε να το γράφουμε. Τέλος.

 

Ορίστε ένα παράδειγμα:

 

Ο Παπαθανασίου έχει απαίσιο μούσι! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το μούσι. Η μουσική στις ταινίες την εποχή του 1492 και του Indiana Jones έπαιζε πρωταγωνιστικό ρόλο. Σήμερα όχι και τόσο. Κανείς δεν θυμάται την τελευταία ταινία που έκανε μουσική ο Danny Elfman ή o Ennio Moricone χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι οι άνθρωποι αυτοί έχουν χάσει το ταλέντο τους. Είναι η βιομηχανία.

 

Ο Danny Elfman παρακάτω γράφει μουσική, στίχο και ερμηνεύει.

 

 

 

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο ξε-ασχετο, εγω απλα ποσταρα μια λιστα που ετυχε να δω χτες, τοσο απλα, και εγινε "Κυπριακο". Το μονο σχολιο δε που εκανα ηταν οτι δεν περιμενα να δω τον Παπαθανασιου στην πρωτη θεση. Τα παραπονα σου στον αρθρογραφο.

 

Μα, δεν έχω παράπονα... Πολύ καυγατζής είσαι ρε μάστορα... Το ότι δίνω μία διευκρίνηση, δε σημαίνει ότι διαφωνώ με το ότι έβαλες τη λίστα, παρά τα όποια λάθη της.

 

Trolley, εχεις ξεφυγει τελειως? ::) Μαθε ποσα εκατομμυρια βγαζει απο τα δικαιωματα ενος μονο soundtrack, απο το Chariots Of Fire, καθε 4 χρονια (λογω Ολυμπιακων Αγωνων) και ελα να μου πεις μετα οτι "Ο άνθρωπος έβγαλε χρήματα κάνοντας business, όχι γράφοντας μουσική."

 

Οι "Δρόμοι της Φωτιάς" ήρθαν το 1981. Ο Vangelis είχε λύσει το... βιοποριστικό του πρόβλημα πολύ νωρίτερα, αλλά όχι λόγω της μουσικής. Οπότε δεν υπάρχει κάποια αντίφαση και σίγουρα δεν το έχω χάσει τελείως. Μετά τους "Δρόμους της Φωτιάς" ούτε καν ξαναπλησίασε αυτό το επίπεδο εμπορικής επιτυχίας.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμείς (όπως το "γουστάρουμε") δε γουστάρουμε. Και θα συνεχίσουμε να το γράφουμε. Τέλος.

 

Ορίστε ένα παράδειγμα:

 

Ο Παπαθανασίου έχει απαίσιο μούσι! ;D

 

O Παπαθανασίου παιρνει έτοιμη την μουσική απο εξωγήινους εδω και πολλά χρόνια. Την προωθεί μεσω της μουσικής βιομηχανίας υποταγής συνειδήσεων, των illuminati. Ο ιδιος ειναι Αθάνατος και στενός φίλος του Anubis. Τρεφεται με αμβροσία. Ερχεται ο καύσων.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι νομίζω ότι και τα soundtracks και το μούσι του είναι φοβερά... Η εμπορική επιτυχία της ταινίας η του album δεν λέει πολλά για το ίδιο το έργο (ιδιαίτερα αν κοιτάξουμε τι κυκλοφορούν σήμερα και τι πουλάνε)  ::)

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, δεν έχω παράπονα... Πολύ καυγατζής είσαι ρε μάστορα...

Ε, να τ'ακουσω αυτο απο σενα δεν το περιμενα. :P Οχι οτι δεν ειμαι, ειμαι (αλλα οχι αναιτια), απλα αυτο δεν περιμενα να μου το πει ενας συναδερφος (καυγατζης)... ;D

 

Οι "Δρόμοι της Φωτιάς" ήρθαν το 1981. Ο Vangelis είχε λύσει το... βιοποριστικό του πρόβλημα πολύ νωρίτερα, αλλά όχι λόγω της μουσικής.
Nope. Ο Παπαθανασιου ειχε λυσει το βιοποριστικο του αρκετα νωρις λογω της μουσικης. Ηταν επιτυχημενος σαν μουσικος και συνθετης ηδη απο τα μεσα των 60s, οταν εσπαγε ταμεια με τους Forminx. Το πρωτο του soundtrack πρεπει να ηταν για την Ελληνικη κωμωδια "5000 Ψεμματα" του 1967 με τους Παπαγιαννοπουλο, Κωνσταντινου και Τζανετακο. Γνωστη ταινια, οποιος θελει να την θυμηθει υπαρχει οληκληρη στο YouTube.

 

Ο Παπαθανασιου εχει γραψει επισης μουσικη για ενα καρο διαφημισεις, στο εξωτερικο κυριως. Και μια και λεμε για διαφημισεις, η πρωτη του ηχογραφηση που ακουστηκε δημοσια ειναι μια διαφημιση για την εφημεριδα Μεσημβρινη, η οποια επαιξε για πρωτη φορα σε μια ραδιοφωνικη εκπομπη του Μαστορακη στις 1/1/1964. Τη μουσικη ειχε γραψει ο Χατζηδακις και επαιζε η ορχηστρα του (Jazzιστα) Γιωργου Θεοδοσιαδη, στην οποια ο Παπαθανασιου τοτε επαιζε βιμπραφωνο.

 

"Μεσημβρινη, Μεσημβρινη, εφημεριδα ζωντανη, γεματη ειδησεις, πλουσια υλη παντα πρωτη παντα πρωτη η Μεσημβρινηηηηη..." singing.gif

 

Και τοσα αλλα μουσικα projects, παραγωγες, συνθεση μουσικης για τριτους κλπ. Το οτι εκανε καποιες επενδυσεις δεν σημαινει οτι εγινε πλουσιος απο αυτες. Σιγουρα ομως προσθεσαν εσοδα στον τραπεζικο λογαριασμο του. Η κυρια πηγη εσοδων πιστευω οτι ηταν, ειναι και παραμενει η μουσικη.

 

Κατα τα αλλα συμφωνω με οσα ειπαν οι δυο Κωστηδες (Cos_dr και WildchildGR) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Παπαθανασίου παιρνει έτοιμη την μουσική απο εξωγήινους εδω και πολλά χρόνια. Την προωθεί μεσω της μουσικής βιομηχανίας υποταγής συνειδήσεων, των illuminati. Ο ιδιος ειναι Αθάνατος και στενός φίλος του Anubis. Τρεφεται με αμβροσία. Ερχεται ο καύσων.

 

'Ελιωσαααα..    ;D

Ας έρθει κάποιος να με μαζέψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι εκανε καποιες επενδυσεις δεν σημαινει οτι εγινε πλουσιος απο αυτες.

 

'Αλλα λεει το αρθρο που ΕΣΥ παραθεσες.... ;D

 

Φυσικα και εγινε πλουσιος απο τη μουσικη του,αλλα ΑΗΔΙΑΣΤΙΚΑ πλουσιος  ;D εγινε απο τις επενδυσεις του (οπως και ΚΑΘΕ ΣΟΒΑΡΟΣ και ΕΞΥΠΝΟΣ ανθρωπος που βγαζει πολλα λεφτα απο τη δουλεια του)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου