Προς το περιεχόμενο

The 8 Richest Movie Score Composers In History


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποιο απο τα παραπανω εργα του δεν ειναι επιτυχημενο σαν soundtrack? Κανενα.

 

Έτσι όπως τα λες είναι, αλλά...

αυτό που έγραψα εγώ (η λίστα σου δεν μου άλλαξε γνώμη) είναι ότι τα μη-soundtrack άλμπουμ του είναι πολύ καλύτερα. Αυτή είναι η διαφωνία μου. Δηλαδή, το ερώτημα είναι : θα έγραφε καλύτερη μουσική για τις "Στενές Επαφές Τρίτου Τύπου" ο Vangelis; Απαντώ : "με την καμία" διότι τα soundtrack του είναι περίπου "μία από τα ίδια" όσον αφορά στις συνθετικές ιδέες. Εξαίρεση, όπως έγραψα, αποτελεί το Blade Runner.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα έγραφε καλύτερη μουσική για τις "Στενές Επαφές Τρίτου Τύπου" ο Vangelis; Απαντώ : "με την καμία" διότι τα soundtrack του είναι περίπου "μία από τα ίδια" όσον αφορά στις συνθετικές ιδέες. Εξαίρεση, όπως έγραψα, αποτελεί το Blade Runner.

Τι λες ωρε Trolley? ;D Απο ολα τα παραπανω, εχεις ακουσει καποιο? Αντε 2-3 Max, γιατι αν τα ειχες ακουσει ολα θα εβλεπες οτι αυτο που λες δεν ισχυει. Τα εργα του δεν εχουν καποια σχεση μεταξυ τους, ειτε ειναι soundtracks ειτε κανονικα αλμπουμς. Καποια σχεση ηχητικη ναι, αναλογα με την περιοδο του εργου, αλλα τωρα να μου λες οτι "τα soundtrack του είναι περίπου μία από τα ίδια όσον αφορά στις συνθετικές ιδέες" δεν εχει καμια βαση.

 

Τι κοινο εχουν δηλαδη τα, πχ, Blade Runner, El Greco, Picasso, Antarctica, Sex Power κλπ? Καμια. Να μη σε παω και σε τιποτα θεατρικα οπως τα Beauty And The Beast, ή το απιστευτο 12ωρο Tegos Tapes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες ωρε Trolley? ;D Απο ολα τα παραπανω, εχεις ακουσει καποιο? Αντε 2-3 Max, γιατι αν τα ειχες ακουσει ολα θα εβλεπες οτι αυτο που λες δεν ισχυει. Τα εργα του δεν εχουν καποια σχεση μεταξυ τους, ειτε ειναι soundtracks ειτε κανονικα αλμπουμς. Καποια σχεση ηχητικη ναι, αναλογα με την περιοδο του εργου, αλλα τωρα να μου λες οτι "τα soundtrack του είναι περίπου μία από τα ίδια όσον αφορά στις συνθετικές ιδέες" δεν εχει καμια βαση.

 

Τι κοινο εχουν δηλαδη τα, πχ, Blade Runner, El Greco, Picasso, Antarctica, Sex Power κλπ? Καμια. Να μη σε παω και σε τιποτα θεατρικα οπως τα Beauty And The Beast, ή το απιστευτο 12ωρο Tegos Tapes.

 

Μέτρησα (από τον κατάλογό σου) ότι έχω ακούσει 14.

Στα πιο πολλά έχω δει και τις ταινίες.

Σε πρώτη προβολή.

 

...

 

Τι έλεγες;

:)

 

EDIT : Τώρα θυμήθηκα, ότι το τελευταίο (χρονικά) με το οποίο είχα ασχοληθεί ήταν αυτό με τον ΜεγαλέΞαντρο, μία παταγώδη αποτυχία, τον μόνο δίσκο του Vangelis που έχω πετάξει.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτρησα (από τον κατάλογό σου) ότι έχω ακούσει 14.

Στα πιο πολλά έχω δει και τις ταινίες.

Σε πρώτη προβολή.

Τι έλεγες;

:)

Ελεγα να πας να τα ξαναδεις, γιατι αν αυτα τα soundtracks ειναι "μία από τα ίδια" θα αρχισω να ανησυχω. Για την ακοη σου... ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεγα να πας να τα ξαναδεις, γιατι αν αυτα τα soundtracks ειναι "μία από τα ίδια" θα αρχισω να ανησυχω. Για την ακοη σου... ;D

 

Καλά...

 

Κάτι ακόμη πάντως, έτσι για τη σοβαρότητα του thread : η λίστα που παρέθεσες προφανώς θα έπρεπε να αναφέρει τους συνθέτες κατά το μέτρο του πόσα χρήματα έβγαλαν γράφοντας soundtracks, όχι απλά κατά το μέτρο του πόσα χρήματα έχουν γενικώς, το οποίο είναι κάτι εντελώς άσχετο. Ο Vangelis ειδικά, ασφαλώς δεν έχει βγάλει χρήματα από τα soundtracks (κάμποσα από αυτά ήταν δώρα προς φίλιους σκηνοθέτες), ούτε άλλωστε από τις πωλήσεις των δίσκων του, οι οποίες είναι αναντίστοιχες της αξίας του ως συνθέτη.

 

Η πρωτιά του (σε αυτή ειδικά τη λίστα), είναι κάτι το αδιάφορο. Ο άνθρωπος έβγαλε χρήματα κάνοντας business, όχι γράφοντας μουσική. Να ξέρουμε τι λέμε.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......... τον μόνο δίσκο του Vangelis που έχω πετάξει.

 

 

Άμα πετάξεις και τους υπόλοιπους θα σε κάνω φίλοους στο FB δωρεάν  ;D ;D ;D

 

 

 

Επί του θέματος.

             Ακόμη και το Blade Runner διασώζεται εξαιτίας της ταινίας, τα υπόλοιπά του είναι για κλωτσιές, όπως και οι ταινίες ΚΑΙ τα δοκυμαντέουρε λαίμαι, για τα οποία έχει ''γράψει''.

                Προτιμώ DP.................drunk punk λαίμαι  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ακόμη πάντως, έτσι για τη σοβαρότητα του thread : η λίστα που παρέθεσες προφανώς θα έπρεπε να αναφέρει τους συνθέτες κατά το μέτρο του πόσα χρήματα έβγαλαν γράφοντας soundtracks, όχι απλά κατά το μέτρο του πόσα χρήματα έχουν γενικώς, το οποίο είναι κάτι εντελώς άσχετο.

Ασχετο ξε-ασχετο, εγω απλα ποσταρα μια λιστα που ετυχε να δω χτες, τοσο απλα, και εγινε "Κυπριακο". Το μονο σχολιο δε που εκανα ηταν οτι δεν περιμενα να δω τον Παπαθανασιου στην πρωτη θεση. Τα παραπονα σου στον αρθρογραφο.

 

Ο Vangelis ειδικά, ασφαλώς δεν έχει βγάλει χρήματα από τα soundtracks, ούτε άλλωστε από τις πωλήσεις των δίσκων του...Ο άνθρωπος έβγαλε χρήματα κάνοντας business, όχι γράφοντας μουσική. Να ξέρουμε τι λέμε.

Trolley, εχεις ξεφυγει τελειως? ::) Μαθε ποσα εκατομμυρια βγαζει απο τα δικαιωματα ενος μονο soundtrack, απο το Chariots Of Fire, καθε 4 χρονια (λογω Ολυμπιακων Αγωνων) και ελα να μου πεις μετα οτι "Ο άνθρωπος έβγαλε χρήματα κάνοντας business, όχι γράφοντας μουσική."

 

@Samy, αρχισε ο Λιατσος στο Kontra channel. Μη το χασεις... ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@Samy, αρχισε ο Λιατσος στο Kontra channel. Μη το χασεις... ;D

 

 

Εκεί παίζει ο πρώην διευθυντής ειδήσεων της ΕΡΤ?

  ΜΠΑΒΟ-ΜΠΑΒΟ και εις ανώτερα.

 

              Μπα θα δω Χατζημοιχολάου σε μαγνετοσκόπηση, είμαι πγιοτικός λαίμαι φίλοους.

Δώσε πράμα γουστέρνω Βαγγέλα με τρέλα και μετά Φίλοι Κώλινες  ;D

 

Μα τι πίνετε και δεν μας δίνετενες ;D

Είπε ο ''παίχτης'' πρίνενε για το Μπάρη, είπενενες το ''άρθρονε'' για τον Μουρικόνε, τι να λαίμαι και τι να συζυτάουμε λαίμαι............ 8)

Για επενγδυτικά προγράμματα στον ΣΦ  ;D ;D ;D.

Ο Βαγγέλας ξεύρει από κονομία λαίμαι  ::)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου