Προς το περιεχόμενο

Active speakers vs Active monitors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι την βοήθειά σας στο εξής θέμα .

θα ήθελα να βρω studio monitors τα οποία να αποδίδουν καλά και σαν ηχεία κιθάρας ,μην βρίζετε ξέρω οτι αυτό που γράφω είναι λάθος αλλά ακούστε με πρώτα .

Έχω έναν κέμπερ χωρίς power amp και κάτι monitots sp-5b m-audio .Μία χαρά ήταν τα μονιτοράκια μέχρι τώρα αλλά με τον κέμπερ στην εξίσωση τα πράγματα χαλάνε .Είναι πολύ μικρά για να δώσουνε το "oomph" όταν παίζω κιθάρα ενώ είναι οκ όταν ακούω μίξη .Θα ήθελα λοιπόν να κρατήσω το reference μέρος και να βρω και το "oomph" σε ένα ,γιατί αυτό που παίζω το γράφω ταυτόχρονα .

Ψάχνοντας λοιπόν βρήκα ακριβώς την απάντηση που έψαχνα .

 

http://www.kemper-amps.com/forum/index.php/Thread/15473-Passive-speakers-vs-passive-monitors/?postID=157446&highlight=studio%2Bmonitors#post157446

 

Η ερώτηση τώρα είναι active CLRs (12") ;Τι είναι τα active CLRs (12")  :P

Τα active CLRs (12") είναι FRFR;

Μεγαλύτερα μόνιτορς ;

Και ποιά θα προτείνατε σε λογική τιμή (-800 ευρώ το ζευγάρι).

Το μέγεθος είναι ένα μικρό θέμα.

 

Ευχαριστώ .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η χρήση είναι για home-studio, τότε σίγουρα active monitors. Δεν υπάρχει περίπτωση να ακουστούν σαν ηχεία κιθάρας, όμως ό,τι ακούς είναι αυτό που ηχογραφείται στη μίξη σου. Τώρα το αν υπάρχουν μοντέλα που να κάνουν και τα 2 δεν ξέρω... Όπως λες και συ μάλλον μεγαλύτερα monitors θα είναι καλύτερα για αυτή τη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η ερώτηση τώρα είναι active CLRs (12") ;Τι είναι τα active CLRs (12")  :P

Τα active CLRs (12") είναι FRFR;

 

Ένα ψάξιμο 10" στο google μου έβγαλε αυτό

 

http://www.atomicamps.com/products.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ψάξιμο 10" στο google μου έβγαλε αυτό

 

http://www.atomicamps.com/products.htm

 

 

 

Σωστά, αυτό που δεν γνωρίζω είναι εάν τα συγκεκριμένα ή άλλα αντίστοιχα κάνουν και σαν μόνιτορς , δηλαδή μπορώ να τα συνδέσω στην στην κάρτα μου και να λειτουργούν σαν reference;

 

Αυτό με μπερδεύει :

While the CLR Series was designed with full range guitar amplification in mind, these products are also ideal for a broad range of other musical instruments and applications, including acoustic guitar, guitar synth, keyboards, backing tracks vocals, or as part of a PA system.

 

Μπάσο; Τύμπανα;

 

Επείσης η τιμή τους είναι κάπως κάτσε καλά ,με αυτά τα χρήματα (2.000$) παίρνω studio monitors που φυσάνε και μου μένουν και ψιλά για πετρέλαιο εξαμήνου . :)

 

Ευχαριστώ πολύ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου