Προς το περιεχόμενο

"Moonlight Shadow" guitar looping!


iliasaek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδες!

Στο παρακατω βιντεακι τεσταρω το Jamman Looper της Digitech,παιζοντας τη μελωδια  των φωνητικων του "Moonlight Shadow" των Mike Oldfield!

Οποιαδηποτε κριση/σχολιο φυσικα ευπροσδεκτα!

Καλα παιξιματα σε ολους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα. Εδω ακουσαμε ενα απλο arrangement ενος γνωστου ωραιου κομματιου. Μια χαρα ηταν. Για τα δικα μου γουστα η χρηση της λουπιερας ενδεικνυται για περισσοτερο πειραματισμο. Αλλα αυτη ειναι απλα η δικη μου γνωμη. Αυτο που ομως ειναι αντικειμενικο, ειναι οτι σε τετοιες λουπες μεγαλης διαρκειας, καθε φορα που ολοκληρωνεται ενα overdub, υπαρχει μεγαλη διαρκεια απραξιας μεχρι να ξαναπαιχτει ολος ο κυκλος και να αρχισει το επομενο overdub. Για αυτον το λογο καποιες λουπιερες εχουν ρυθμιση να δωσεις εντολη ποσα μετρα θα ειναι ο κυκλος, ωστε αφου ολοκληρωνεται το overdub, αυτοματα ξεκιναει να ηχογραφει το επομενο, ετσι ωστε να μην υπαρχει αυτο το κενο. Η λουπιερα σου εχει τετοια ρυθμιση? Θα βοηθουσε πολυ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Γιαννη,ευχαριστω πολυ για το σχολιο!

Σαφως και οι λουπιερες ενδεικνυνται για περισσοτερο πειραματισμο... :)

Σε οτι αφορα τη διαρκεια απραξιας,αυτο ειναι κατι το σχετικο!

Το πρωτο track οριζει απλα τη διαρκεια της λουπας,μπορει ομως καποιος να overdubαρει οποια στιγμη θελει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Γιαννη,ευχαριστω πολυ για το σχολιο!

Σαφως και οι λουπιερες ενδεικνυνται για περισσοτερο πειραματισμο... :)

Σε οτι αφορα τη διαρκεια απραξιας,αυτο ειναι κατι το σχετικο!

Το πρωτο track οριζει απλα τη διαρκεια της λουπας,μπορει ομως καποιος να overdubαρει οποια στιγμη θελει...

Ναι, αλλα δε θα ηταν και το καλυτερο να αρχισει π.χ. το bassline ή τα αρπισματα απο τη μεση του κυκλου! Και επισης να πρεπει να θυμαται κανεις που ακριβως το ξεκινησε για να το ολοκληρωσει ακριβως στο ιδιο σημειο του επομενου κυκλου! Ειναι λιγο πολυπλοκο αλλα και ακομψο. Ουτε εσυ εκανες κατι τετοιο(και πολυ καλα εκανες). Με αποτελεσμα να ακουγεται ο ιδιος κυκλος δυο ολοκληρες φορες. Μια οταν τον ηχογραφεις και αλλη μια μεχρι να ερθει η επομενη ηχογραφηση, οπου αναγκαστικα δεν κανεις τιποτα. Ειναι λιγο μονοτονο. Η λειτουργια που ανεφερα πριν ειναι πολυ χρησιμη ειδικα σε τετοιου ειδους κομματια. Και αν το looper σου ειναι το Jamman Stereo, νομιζω οτι την εχει. Γενικα μου αρεσε ολο αυτο που ακουσα. Απλα κανω καποιες παρατηρησεις που απασχολουν ολους οσους ασχολουνται με λουπες και που μπορουν να λυθουν σχετικα ευκολα με τα καταλληλα loopers. Καλη συνεχεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλα δε θα ηταν και το καλυτερο να αρχισει π.χ. το bassline ή τα αρπισματα απο τη μεση του κυκλου! Και επισης να πρεπει να θυμαται κανεις που ακριβως το ξεκινησε για να το ολοκληρωσει ακριβως στο ιδιο σημειο του επομενου κυκλου! Ειναι λιγο πολυπλοκο αλλα και ακομψο. Ουτε εσυ εκανες κατι τετοιο(και πολυ καλα εκανες). Με αποτελεσμα να ακουγεται ο ιδιος κυκλος δυο ολοκληρες φορες. Μια οταν τον ηχογραφεις και αλλη μια μεχρι να ερθει η επομενη ηχογραφηση, οπου αναγκαστικα δεν κανεις τιποτα. Ειναι λιγο μονοτονο. Η λειτουργια που ανεφερα πριν ειναι πολυ χρησιμη ειδικα σε τετοιου ειδους κομματια. Και αν το looper σου ειναι το Jamman Stereo, νομιζω οτι την εχει. Γενικα μου αρεσε ολο αυτο που ακουσα. Απλα κανω καποιες παρατηρησεις που απασχολουν ολους οσους ασχολουνται με λουπες και που μπορουν να λυθουν σχετικα ευκολα με τα καταλληλα loopers. Καλη συνεχεια :)

Ειναι το απλο Jamman,οχι το stereo!

Καλη συνεχεια και σε σενα Γιαννη :)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως και δεν δουλευεις τον Looper της gt10?

Χρησιμοποιησα το Jamman για να εχω και ενα drum kick :)

Ευχαριστω για το σχολιο φιλε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου