Προς το περιεχόμενο

mustang bass


saandr51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν δεν έχεις πρόβλημα με τα 34άρια, μην πάρεις shortscale. shortscale μπάσα παίρνουν μικρά παιδάκια που δεν έχουν αναπτυχθεί πλήρως και ξεκινάνε να μάθουν μπάσο ή κιθαρίστες που παίζουν και μπάσο και τους βολεύει η μικρή κλίμακα του οργάνου ή οι μπασίστες που θέλουν τον συγκεκριμένο "λάσπη" ήχο.

 

Δεν θα σου βάλω όλα τα διάσημα "τέρατα" που παίζαν 30/32 αλλά δεν ξέρω σε ποιες από τις παραπάνω κατηγορίες που αναφέρεις, εμπίπτουν οι Stanley Clarke, Mark King, Jonas Hellborg, Les Claypool ....  ;)

 

Ότι κλίμακα και να έχει ένα Alembic ή ένα γραφιτένιο Status, αντίθετα με ένα P-bass με κομμένα πρίμα ή ένα EB-3 με τον mudbucker, είναι πολύ δυσκολο να ακουστεί "λασπουριά".

 

Δεν είναι το ίδιο long και short σαφέστατα αλλά οι λόγοι δεν είναι αυτοί που αναφέρεις.

 

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σου βάλω όλα τα διάσημα "τέρατα" που παίζαν 30/32 αλλά δεν ξέρω σε ποιες από τις παραπάνω κατηγορίες που αναφέρεις, εμπίπτουν οι Stanley Clarke, Mark King, Jonas Hellborg, Les Claypool ....

 

ο les claypool γενικά πειραματίζεται. του stanley το μπάσο το alembic πόσα χιλιάρικα κάνει; εννοείται ότι όλοι έχουν από μια γνώμη. εγώ 2 shortscale έπαιξα. είχαν πλάκα σαν κάτι το διαφορετικό, αλλά δεν νομίζω ότι μπορώ να τα βάλω στην ίδια κατηγορία ηχητικά με τα standard.

 

άραγε γιατί κάποια 5χορδα μπάσα είναι 35inch; μήπως για να έχουν πιο σφιχτό ήχο στην χαμηλή B χορδή; άρα ένα shortscale θα έχει ίδιο ήχο με ένα 34;

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άραγε γιατί κάποια 5χορδα μπάσα είναι 35inch; μήπως για να έχουν πιο σφιχτό ήχο στην χαμηλή B χορδή; άρα ένα shortscale θα έχει ίδιο ήχο με ένα 34;  

Μπερδεύεις τις επιχειρηματολογίες σου.

Ότι δεν θα είναι ίδια, είναι δεδομένο αλλά δεν είναι απαραίτητα γιατί συντρέχουν οι λόγοι που ανέφερες.

 

Επειδή έχω και μία αδυναμία και εμπειρία σε μεγάλη γκάμα 30/32, θα σου πρότεινα να διαβάσεις και το post μου (http://www.noiz.gr/index.php?topic=192029.0) σχετικά με τα 32άρια (υπάρχει και άλλο του X-Minor http://www.noiz.gr/index.php?topic=178998.0 για τα 30") και να δοκιμάσεις κάποια από αυτά. Είμαι σίγουρος ότι θα αναθεωρήσεις μερικά πράγματα. ;)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω ότι μπερδεύω την επιχειρηματολογία μου, αλλά δεν έχει και καμία σημασία αυτό.

 

δλδ δεν εχω θεμα με καποιο 34 ιντσες μπασο ειμαι 180 100 κιλα και ανατομια αγροτη/οικοδομου δλδ χερια σαν κουπια

δεν ειναι οτι πρωτιμο το shortscale για να παιζω πιο βολικα αλλα μ'αρε σει  οπτικα μεχρι στιγμης

 

ας πάρει ο φίλος "με ανατομία αγρότη/οικοδόμου με χέρια κουπιά" το shortscale και ας μας πει μετά από ένα ικανό διάστημα εάν τον βόλεψε στα χέρια και τι προτιμάει σαν ήχο μέσα στην μπάντα του στα live ή στις πρόβες το jazz που έχει ή ένα shortscale. θα διαβάσω τα άρθρα σου με μεγάλη ευχαρίστηση. δεν είμαι "παντογνώστης".

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ειμαι 180 100 κιλα και ανατομια αγροτη/οικοδομου δλδ χερια σαν κουπια

 

 

Μπα σε καλό σου μας άναψες βραδιάτικα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μέλος X-minor σε θέμα που έχει ποστάρει στο forum με θέμα short scale basses - de-tabooing the shorties! αναφέρει μεταξύ άλλων.

 

παρα πολλοί κιθαρίστες "φορτόνωνταν" με το ρόλο του μπασσίστα, και ζητούνταν μπάσσα με "μικρότερα μανίκια" ώστε να τους είναι ευκολότερο να κινηθούν στην ταστιέρα, ερχόμενοι από την κιθάρα.

 

επίσης

 

Εξ'ου και ορισμένα 5χορδα μπάσσα με 35" κλίμακα, φτιαγμένα έτσι για επίτευξη της καλύτερης ηχητικής "ποιότητας" της 5ης χαμηλής χορδής (Σι).

 

και τέλος

 

Ένα short scale μπάσσο είναι λογικό να "χάνει" ελαφρώς στις χαμηλότερα κουρδισμένες χορδές (Μι, Λα) σε σχέση με ένα full scale λόγω της μικρότερης κλίμακας. Οι χαμηλότερα κουρδισμένες χορδές, ως αποτέλεσμα, είναι ελαφρώς πιο "λάσκα", πιο χαλαρές από ένα full scale μπάσσο, και ως εκ τούτου οι παραπάνω ισχυρισμοί έχουν και "επιστημονικό" έδαφος, και προφανώς αλλάζει αρκετά και ο ήχος, καθώς και η αίσθηση κατά το παίξιμο.

 

+

 

Αυτή η κατασκευαστική του ιδιότητα κάνει τις χαμηλές χορδές αρκετά "mellow", κάπως "λαστιχένιες" ηχητικά με λιγότερο top end.

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

shortscale μπάσα παίρνουν μικρά παιδάκια που δεν έχουν αναπτυχθεί πλήρως και ξεκινάνε να μάθουν μπάσο ή κιθαρίστες που παίζουν και μπάσο και τους βολεύει η μικρή κλίμακα του οργάνου ή οι μπασίστες που θέλουν τον συγκεκριμένο "λάσπη" ήχο.

 

Για να σε βοηθήσω λοιπόν και να στο πω πιο απλά, αυτό που λέω είναι ότι δεν είναι μόνο οι λόγοι που αναφέρεις για να επιλέξει κανείς ένα 30/32 αλλά μπορεί η επιλογή του να βασίζεται και στο ότι η ταστιέρα βολεύει τον εκάστοτε μπασίστα είτε λόγω ανατομικών λόγων, είτε παικτικών λόγων. Όπως αυτοί οι μπασίστες που προανέφερα και δεκάδες άλλοι.

 

Δεν είπε κανένας ότι είναι καλύτερα μπάσα, δεν είπε κανείς ότι δεν έχουν ζητήματα, δεν είπε κανείς ότι ντε και καλά πρέπει να σου αρέσουν. Το δε tension, όπως επεσημάνθη και στον Μινοράκι, αν έχεις high tension χορδές (όπως οι Chrome flat που είχα), δεν το αντιλαμβάνεσαι ως ζήτημα.

 

Χθες έπαιζα με ένα 70s Mustang το οποίο ο ιδιοκτήτης του, αρκετά έμπειρος μπασίστας, του άρεσε πολύ. Παίζει και με αυτό. Όχι στο στούντιο, όχι στο live. Προσωπικά μου άρεσε αλλά δεν με ξετρέλλανε. Αντίθετα, τα δύο 32άρια που έχω (με έμφαση στο Landing L2)) μου αρέσουν πάρα πολύ και δεν έχω κανένα πρόβλημα να τα πάρω live ή και στο στούντιο αν χρειαστεί.

 

Εν ολίγοις, τα 30/32 είναι εδώ και με current production μοντέλα, με τα δικά τους προτερήματα και ελαττώματα, για να υπάρχουν ως επιλογές σε αυτούς που τα προτιμούν ή θέλουν να έχουν και αυτά στο "οπλοστάσιό" τους.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου