Προς το περιεχόμενο

ΛΑΜΠΑΤΕΣ (FAKE???) ΠΕΤΑΛΙΕΡΕΣ VOX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως υπάρχει και βίντεο που ν ακούσουμε την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ διαφορά της VOX true tube πεταλιέρας με την οποιαδήποτε ΜΗ λαμπάτη???? Έστω και με ακουστικά??

Προσωπικά δεν πείθομαι για την χρησιμοποίηση της λάμπας και το κατα ΠΟΣΟ επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα στον ΗΧΟ..

Άλλωστε όπως σας είπα πέρασαν απ τα χερια μου και η ασημί και η μπλέ...

Σε marketing concept μου κάνει...παρά σε οτιδήποτε ΗΧΗΤΙΚΟ

χωρίς να προσβάλλω συμφορουμίτες ΙΜΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν ακους διαφορα μεταξυ της 12ΑΥ7 & της 12ΑΧ7 η ΛΟΓΙΚΗ λεει οτι η λυχνια ΠΑΙΖΕΙ ρολο στον ηχο.

 

Πρεπει λοιπον να μας εξηγησεις ΓΙΑΤΙ & ΠΩΣ με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ λυχνιες ακουγεται ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ηχος απο τη στιγμη που δεν παιζει  ρολο η λυχνια στον ηχο.

 

Αν δεν ακους διαφορες εγω παω πασσο,εγω παντως,που ειμαι και κουφαλογο  ;D,ακουω

 

Μήπως υπάρχει και βίντεο που ν ακούσουμε την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ διαφορά της VOX true tube πεταλιέρας με την οποιαδήποτε ΜΗ λαμπάτη?

 

Αν εννοεις να συγκρινουμε την VOX με μια ΑΛΛΗΣ μαρκας καταλαβαινεις οτι εκει δεν τιθεται θεμα μονο λυχνιας αλλα και συνολικης σχεδιασης και αισθητικης καθως και ΕΦΕ,υπενθυμιζω επισης οτι η VOX δεν ειναι η μοναδικη λαμπατη πεταλιερα υπαρχουν ΠΟΛΛΕΣ ακομα.

 

Προσωπικα ο λογος που μου αρεσει περισσοτερο απο ολες τις πεταλιερες η TL ειναι το BUFFERING της (εκει καποιο ρολο παιζει η λυχνια μια και ειναι το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ πραγμα που βλεπει το σημα πριν παει στον ενισχυτη) και τα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ vintage od & distortion της (τα καλυτερα στην εποχη της,τωρα και η BOSS & η DIGITECH  εχουν πλησιασει αρκετα),ενω τα εφε της ειχαν μια πολυ ωραια βιντατζιλα (της BOSS ειναι τα καλυτερα για all around χρηση)     

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ακους διαφορα μεταξυ της 12ΑΥ7 & της 12ΑΧ7 η ΛΟΓΙΚΗ λεει οτι η λυχνια ΠΑΙΖΕΙ ρολο στον ηχο.

 

Πρεπει λοιπον να μας εξηγησεις ΓΙΑΤΙ & ΠΩΣ με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ λυχνιες ακουγεται ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ηχος απο τη στιγμη που δεν παιζει  ρολο η λυχνια στον ηχο.

 

Αν δεν ακους διαφορες εγω παω πασσο,εγω παντως,που ειμαι και κουφαλογο  ;D,ακουω

Δεν ακούω γιατί>>>>> δεν θα κρίνω μέσω ενος βιντεο του youtube HXHTIKO δείγμα

Να ξαναπω οτι πιο πολυ μου κανει σε marketing trick παρα σε Sound difference  ;)

 

Εdit: Αν βρω παρομοιο βιντεο και για τις Zoom θα το βάλω χωρις δευτερη σκεψη  ;)

Εdit2: Το βιντεο το εβαλα για τους πιο λιγο ειδικους που βλεπουν το λαμπιονι ν αναβει και λενε...πωωω ρε μαγκα κοιτα ΛΑΜΠΑΤΟ το εργαλείο, καμμια σχεση με την αλλη την ψηφιακουρα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οπως σου ειπα και πριν,δεν ξερω αν το προσεξες,εχω αλλαξει πολλες φορες λυχνιες στις δικες μου (εχω 3  ;D) και ΥΠΑΡΧΟΥΝ διαφορες στον ηχο ,οχι τιποτα το τρομερο αλλα ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

 

Αρα καποιο ρολο παιζουν οι ρημαδες οι λυχνιες.

 

Το "κολπο" με τα led το κανουν σχεδον ΟΛΟΙ οι κατασκευαστες low voltage tube μηχανηματων εδω και 10ΕΤΙΕΣ.

 

 

Απο εκει και περα YMMV και δημοκρατια εχουμε και μπορεις να πιστευεις οτι θες...

 

 

 

απλα κοιτα μην "πρωτοανακαλυψεις" και καμμια αλλη τρομερη και μυστικη συνωμοσια που την ξερουν εδω και χρονια και οι...κοτες,οπως π.χ. οτι το od του Marshall 900 βγαινει απο διοδους και οχι απο λυχνιες.... ;D ;D...βρες κατι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καινουργιο για να μας εντυπωσιασεις  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οπως σου ειπα και πριν,δεν ξερω αν το προσεξες,εχω αλλαξει πολλες φορες λυχνιες στις δικες μου (εχω 3  ;D) και ΥΠΑΡΧΟΥΝ διαφορες στον ηχο ,οχι τιποτα το τρομερο αλλα ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

 

Αρα καποιο ρολο παιζουν οι ρημαδες οι λυχνιες.

 

Το "κολπο" με τα led το κανουν σχεδον ΟΛΟΙ οι κατασκευαστες low voltage tube μηχανηματων εδω και 10ΕΤΙΕΣ.

 

 

Απο εκει και περα YMMV και δημοκρατια εχουμε και μπορεις να πιστευεις οτι θες...

 

 

 

απλα κοιτα μην "πρωτοανακαλυψεις" και καμμια αλλη τρομερη και μυστικη συνωμοσια που την ξερουν εδω και χρονια και οι...κοτες,οπως π.χ. οτι το od του Marshall 900 βγαινει απο διοδους και οχι απο λυχνιες.... ;D ;D...βρες κατι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καινουργιο για να μας εντυπωσιασεις  

Ελπίζω να έγινα κατανοητός γιατί έβαλα το βίντεο και για ποιούς!!!!!

Τα ίδια λέμε....πάνω κάτω...κι εσύ λες οτι ναι μενα αλλά(αν κατάλαβα καλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη αν σας τη σπαω, αλλα ποση μεγαλη σημασια εχει το αν οι λαμπες κανουν διαφορα? Ή το αν υπαρχουν καν λαμπες? Νομιζω οτι καποιος επιλεγει ενα πεταλι επειδη του αρεσει ο ηχος του, ετσι? Ευτυχως, το γιατι εχει ωραιο ηχο δεν απασχολει εμενα, αλλα τον κατασκευαστη! Αν πχ μου αρεσει ο ηχος της vox, προκειται να την απορριψω επειδη οι λαμπες δεν κανουν τιποτα? Η αν μου αρεσει ο ηχος του DS-1(ναι, μου αρεσει!), προκειται να το απορριψω επειδη δεν εχει λαμπες? Ή αν δεν μου αρεσει ο ηχος του twin reverb, προκειται να τον αγορασω επειδη εχει λαμπες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εσύ λες οτι ναι μενα αλλά(αν κατάλαβα καλά)

 

 

Οχι δεν καταλαβες καλα αλλα εχω απο καιρο καταλαβει οτι ελπιδα συνεννοησης μεταξυ μας ειναι μικροτερη και απο αυτη της συνεννοησης των Ελληνων πολιτικων . ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη αν σας τη σπαω, αλλα ποση μεγαλη σημασια εχει το αν οι λαμπες κανουν διαφορα? Ή το αν υπαρχουν καν λαμπες? Νομιζω οτι καποιος επιλεγει ενα πεταλι επειδη του αρεσει ο ηχος του, ετσι? Ευτυχως, το γιατι εχει ωραιο ηχο δεν απασχολει εμενα, αλλα τον κατασκευαστη! Αν πχ μου αρεσει ο ηχος της vox, προκειται να την απορριψω επειδη οι λαμπες δεν κανουν τιποτα? Η αν μου αρεσει ο ηχος του DS-1(ναι, μου αρεσει!), προκειται να το απορριψω επειδη δεν εχει λαμπες? Ή αν δεν μου αρεσει ο ηχος του twin reverb, προκειται να τον αγορασω επειδη εχει λαμπες?

Πιστεύεις αδερφέ ότι δεν υπάρχουν μουσικοί που μόλις δουν λάμπα δεν λένε χωρίς να το ακούσουν ότι σπέρνει????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις αδερφέ ότι δεν υπάρχουν μουσικοί που μόλις δουν λάμπα δεν λένε χωρίς να το ακούσουν ότι σπέρνει????

Οχι, φυσικα δεν πιστευω κατι τετοιο. Αλλα εγω ρωτησα ΕΣΑΣ τι πιστευετε. Οχι οποιονδηποτε μουσικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις αδερφέ ότι δεν υπάρχουν μουσικοί που μόλις δουν λάμπα δεν λένε χωρίς να το ακούσουν ότι σπέρνει????

 

 

Φυσικα και υπαρχουν και τις περισσοτερες φορες ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ  ;D (ειδικα αν μιλαμε για ενισχυτες κιθαρας οπου στη συντριπτικη τους πλειοψηφια οι λαμπατοι ενισχυτες ακουγονται πολυ καλυτερα απο τους μη λαμπατους ) μια και ενας απο τους λογους που η TL ΟΝΤΩΣ σπερνει ειναι ΚΑΙ η λαμπα της. ;D

 

Τωρα marketing gimmicks χρησιμοποιουν ΟΛΕΣ οι εταιρειες ακομα και οι πλεον ευηποληπτες....δε χαλασε και ο κοσμος....

 

αλλωστε οπως σου ειπα και παραπανω αν δεν σου αρεσει απλα δεν το αγοραζεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου