Προς το περιεχόμενο

ΛΑΜΠΑΤΕΣ (FAKE???) ΠΕΤΑΛΙΕΡΕΣ VOX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ακους διαφορα μεταξυ της 12ΑΥ7 & της 12ΑΧ7 η ΛΟΓΙΚΗ λεει οτι η λυχνια ΠΑΙΖΕΙ ρολο στον ηχο.

 

Πρεπει λοιπον να μας εξηγησεις ΓΙΑΤΙ & ΠΩΣ με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ λυχνιες ακουγεται ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ηχος απο τη στιγμη που δεν παιζει  ρολο η λυχνια στον ηχο.

 

Αν δεν ακους διαφορες εγω παω πασσο,εγω παντως,που ειμαι και κουφαλογο  ;D,ακουω

 

Αν εννοεις να συγκρινουμε την VOX με μια ΑΛΛΗΣ μαρκας καταλαβαινεις οτι εκει δεν τιθεται θεμα μονο λυχνιας αλλα και συνολικης σχεδιασης και αισθητικης καθως και ΕΦΕ,υπενθυμιζω επισης οτι η VOX δεν ειναι η μοναδικη λαμπατη πεταλιερα υπαρχουν ΠΟΛΛΕΣ ακομα.

 

Προσωπικα ο λογος που μου αρεσει περισσοτερο απο ολες τις πεταλιερες η TL ειναι το BUFFERING της (εκει καποιο ρολο παιζει η λυχνια μια και ειναι το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ πραγμα που βλεπει το σημα πριν παει στον ενισχυτη) και τα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ vintage od & distortion της (τα καλυτερα στην εποχη της,τωρα και η BOSS & η DIGITECH  εχουν πλησιασει αρκετα),ενω τα εφε της ειχαν μια πολυ ωραια βιντατζιλα (της BOSS ειναι τα καλυτερα για all around χρηση)     

 

Α γεια σου ρε Σουπερφάνκ.

Καταλαβαίνω α κ ρ ι β ω ς αυτό πoυ λες για τα drive της Vox. Και φυσικά είναι θέμα γούστου... Nα σου πω μόνο πως είχα δυο Vox ενισχυτάκια για μελέτη (έβγαινα στέρεο) - έναν υβριδικό με λάμπα και έναν άλλο , compo, με τρεμολάκι, gain και ριβέρμπ. Τελικά, όταν χρειάστηκε να κρατήσω έναν μόνο, κράτησα τον combo. Και ο μόνος λόγος ήταν ότι μπορούσα να βγάλω πιο modern ήχο εκεί.

Σήμερα , έχω έναν επίσης ψηφιακό Blackstar Id Core 20 και η crunch ρυθμίσή του τα σπάει - είναι κλάσεις ανώτερο από ό,τι ψηφιακό έχω ακούσει σε drive πεταλιέρων και γενικώς τέτοιου τύπου ενισχυτών πολυεργαλείων (το μηχάνημα λειτουργεί και σαν εξωτερική κάρτα ήχου λολ).

 

Για να μην ξεφεύγω όμως, εγώ το είπα εδώ και πολλά πολλά σχόλια ότι ΙΜΗΟ όπως αποδεικνύεται, ο Σατανάς συμφωνεί με τα επιχειρήματα του αντίλογου - και διαφωνεί με την αρχική του, υπερβολική θέλω να πιστεύω, τοποθέτηση. 

 

ΥΓ. Γράψτε παρακαλώ κάτι θετικό για το σχόλιό μου, να στείλω to screenshot στη Vox, γιατί κάποια οικονομικά ζόρια τα έχω όσο να ναι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Για να μην ξεφεύγω όμως, εγώ το είπα εδώ και πολλά πολλά σχόλια ότι ΙΜΗΟ όπως αποδεικνύεται, ο Σατανάς συμφωνεί με τα επιχειρήματα του αντίλογου - και διαφωνεί με την αρχική του, υπερβολική θέλω να πιστεύω, τοποθέτηση.  

 

Aν αυτό κατάλαβες εσύ απ τα λεγόμενά μου...και ΟΛΩΝ των υπολοίπων...μάλλον θα πρέπει να το ξαναδεις μία...Πρώτα τον τίτλο ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ που γράφει FAKE???

ΚΑι μετά >>>Ειδικά το σχόλιο του Mustafank

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σε χαμηλό voltage δεν τρέχει το filament, αν πρόκειται για 12AX7 τότε θα πρέπει να τροφοδοτείται με 12,6V αλλιώς δεν θα ζεσταθεί επαρκώς ώστε να απελευθερωθούν αρκετά ηλεκτρόνια απ' την κάθοδο.

Αυτο ισχυει οταν βαλεις εν σειρα τα δυο νηματα απο τις δυο καθοδους των δυο τμηματων της διπλοτριοδης!!!!!Μπορεις να τα βαλεις παραλληλα και να δωσεις 6,3V που ειναι και η νορμαλ ταση λειτουργιας των νηματων!!!

Το κυκλωμα starved cathode ειναι γνωστοτατο χρονια και επισης πασιγνωστο και το κυκλωμα για πεταλι Booster\Overdrive "Matsumin Valve caster"!!  H λυχνια στην πεταλιερα αυτη χρησιμοποιειται μονο για overdrive ηχους. Και αν ξενιζει καποιον το Led να σκεφτει οτι το 95% των αγοραστων δεν αγοραζουν ηχο αλλα εμφανιση!!! Οταν μαθουμε να αγοραζουμε βασει χρησης και οχι μουρης δεν θα εχουν λογω οι κατασκευαστες να βαζουν LEd! Oσο για αυτον που εκανε το Video.....Οι Ευαγγελοπουλοι υπαρχουν παντου!!! Η πεταλιερα ειναι αξιοπρεπεστατη και σε καλη τιμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου