Προς το περιεχόμενο

Language Blues


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού τρώει σφαλιάρες λέει ο άνθρωπος... δείξε και εσύ λίγη κατανόηση.

 

 

 

Ενταξει ας αλλαξουμε κουβεντα τοτε..

 

το μεσημερι τι θα φας?

 

σου προτεινω ενα 100% ΑΓΝΟ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟ μενου απο το βιβλιο του ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕ (αντιγραφω απο τα περιεχομενα)

 

ΟΡΕΚΤΙΚΟ: Πιροσκι

ΚΥΡΙΩΣ ΠΙΑΤΟ: Μουσακας

ΓΛΥΚΟ: Μιλφεϊγ

 

Τετοια ετρωγε και ο Περικλης και εχτισε την Ακροπολη ;D

 

 

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οταν λεω οτι το μεγαλο προβλημα του ΝΟΙΖ ειναι η δυσκολια να καταλαβουν μερικοι απλα Ελληνικα, δεν το λεω για πλακα. Εσυ τωρα διαβασες ολο το υρεντ και τι καταλαβες ακριβως? Οτι εγω ειμαι "υπό την μόνιμη επήρρεια εθνικιστικών ναρκωτικών".

 

Επετρεψε μου να σου πω οτι εσυ προφανως εισαι υπο την μονιμη επηρεια πραγματικων ναρκωτικων. Δωσε κατι κι απο δω ρε μονοφαγα... ;D

 

Waterfall-K, ναι αυτό κατάλαβα.

Όποτε θέλεις να συγκρίνουμε την ικανότητά μας να χειριζόμαστε την ελληνική, ενημέρωσέ με. Εκεί να δεις... κλέος (που λέει και ο άλλος ο ελληνιστής), που έχει να πέσει.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλούσαμε για γλώσσα και το πήγατε JJ και  trolley στον εθνικισμό!  

 

Από που προέκυψε αυτό, μόνο εσείς το καταλάβατε... Ίσα ίσα μάλιστα που θεωρώ ότι κακώς λεγόμαστε Έλληνες, οι σημερινοί νεοέλληνες.

 

Όπως επίσης, σαφώς και θα προτιμούσα να ζω στο Λονδίνο παρά στην Αθήνα. Όπως επίσης θεωρώ ότι συνεχιστές του ελληνικού πνεύματος είναι περισσότερο οι σημερινοί Γερμανοί ή Άγγλοι, παρά οι σημερινοί Έλληνες. Διοτί απλά και μόνο, μαθαίνουν και μελετούν τον ελληνικό πολιτισμό ενώ εμείς όχι.

 

Διότι το σημαντικό είναι να γίνεις μέτοχος του ελληνικού πνεύματος και να προχωρήσεις μπροστά. Κάτι που δεν κάνουμε εμείς σήμερα.

 

Όμως άλλο είναι αυτό, και άλλο το να λέμε ότι θέλουμε για την γλώσσα.

 

Όπως είπε και ο Yameth κανείς από τους συμμετέχοντες δεν είναι φιλόλογος. Σωστό. Απλά, αναρωτιέμαι τότε, τι πείραξαν τα επιχειρήματα τα δικά μου ή του Waterfall , την στιγμή που κανείς δεν απέριιψε τη ΑΤΟΠΗ τοποθέτηση του Superfunk περί του πλούτου της Αγγλικής γλώσσας, σε σχέση με την Ελληνική.

 

Έχω παραδεχθεί (το γνώριζα ήδη) ότι η Αγγλική, έχει περισσότερες λέξεις από την ελληνική γλώσσα!! Και έχει γίνει στα αρχικά μου post. Για να φτάσουμε μετά από μερικές σελίδες, σε διθυράμβους του JJ και του Superfunk περί δικαίωσης ότι έχει περισσότερες λέξεις η Αγγλική!!! Έτσι ορίζεται ο γλωσσικός πλούτος άραγε?

 

Επειδή είναι της μόδας να απαξιώνουμε οτιδήποτε ελληνικό, συνεχίστε και κάντε το... Είμαστε πολύ πίσω, είμαστε φτωχοί συγγενείς το παραδέχομαι... Δεν είμαστε καν Ευρώπη...

 

Η καημένη η γλώσσα όμως δεν φταίει!! Ας σώσουμε την ελληνική σκέψη αν θέλουμε να έχουμε μέλλον...Οι ξένοι την σπουδάζουν ενδελεχώς την ελληνική γραμματεία, εμείς την απαξιώνουμε...

 

Ναι δεν είμαι γνήσιος απόγονος του Σωκράτη!! Δεν με ενδιαφέρει καθόλου!!! Είχα την τύχη όμως να μιλώ ελληνικά και να έχω τεράστια πνευματική και πολιτιστική παρακαταθήκη από τους ανθρώπους που συμπτωματικά κατοικούσαν στον ίδιο γεωγραφικό χώρο με εμένα! (Η λέξη πρόγονος δεν χρησιμοποιήθηκε για να μην ανοίξουμε νέο topic!!)  

 

Αυτό σημαίνει ότι έχω και τεράστια ευθύνη, να αξιοποίησω αυτή την κληρονομιά και όχι να την απαξιώσω... Προσωπικά , ντρέπομαι που γνωρίζω μικρό μόνο τμήμα αυτού του πολιτιστικού πλούτου...

 

Ας στήνουν αγάλματα του Μεγάλου Αλεξάνδρου οι Σκοπιανοί, ας ανακαλύπτουν την Αμερική οι Τούρκοι και όλα καλά!!!!

 

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς έχε υπόψιν ότι ο απόλυτος είσαι εσύ, δεδομένου ότι απαξιοίς να συζητήσεις με οποιονδήποτε διαφωνεί μαζί σου.

Δεν απαξιω να συζητησω με κανεναν, ουτε καν με τον Superfunk οπως βλεπεις. ;D Αλλα οταν μου αρχιζεις με δεδομενο τις γελοιοτητες του Φαλμεραυερ, γελοιοτητες οι οποιες εχουν απορριφθει απο την πλειοψηφια των ιστορικων, τι να συζητησουμε? Ειναι χασιμο χρονου.

 

@Superfunk, ντοματες γεμιστες εχω.

@Trolley, σιγα, ανατριχιασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την στιγμή που κανείς δεν απέριιψε τη ΑΤΟΠΗ τοποθέτηση του Superfunk περί του πλούτου της Αγγλικής γλώσσας, σε σχέση με την Ελληνική.

 

ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ?  :o :o :o :o

 

τοσες  φορες εγραψα ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ

 

Έτσι ορίζεται ο γλωσσικός πλούτος άραγε?

 

οχι φυσικα.

 

 

 

σου εγραψα ΑΚΡΙΒΩΣ τι εννοουσα στο ποστ #17

 

οπως ειπες και  ειπα και εγω... Grin...ο ΑΡΙΘΜΟΣ των λεξεων ΔΕΝ ειναι ...μετρητης πλουτου μιας γλωσσας...αλλα  αν   ΗΤΑΝΕ η αγγλικη γλωσσα ΕΧΕΙ περισσοτερες απο την Ελληνικη.

 

και ολα αυτα ξεκινησαν απο αυτο (που επισης σου επαναλαμβανω)

 

για αυτο ΞΑΝΑ-διαβασε τι εγραψε ο Trantos (οτι δηλ. η ΛΕΞΗ rules αποδεικνυει τη "φτωχεια" της αγγλικης γλωσσας ενω υπαρχουν τουλαχιστον 40 ΑΓΓΛΙΚΕΣ λεξεις που θα μπορουσαν να εκφρασουν καλυτερα το νοημα που ...ψαχνει π.χ. mandates,directions,guidelines κτλ)

 

αρα το προβλημα δεν ειναι οτι η αγγλικη γλωσσα δεν εχει..αρκετες λεξεις για να εκφρασουν κατι αλλα οτι απλα καποιος δεν την ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΛΑ.... Wink...ωστε να τις χρησιμοποιησει...

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν την έχουν ψωνίσει οι Ελληνάρες με τους Αρχαίους, οι Γάλλοι μόνο για τον Παστέρ θα έπρεπε να τους ταΐζει όλη η Γη στο στόμα, οι Άγγλοι με τον Τούρινγκ θα έπρεπε να έχουν 364 μέρες άδεια, κλπ κλπ. Επειδή όμως αυτοί ΞΕΡΟΥΝ ελληνική ιστορία, και είδαν ότι αν δεν είσαι σοβαρός σε παίρνει ο ΔΙΑΟΛΟΣ μέσα σε ΕΛΑΧΙΣΤΟ διάστημα (μεγαλύτερο παράδειγμα από την Αρχαία Αθήνα δε νομίζω να υπάρχει), δεν επαναπαύονται λοιπόν αλλά προσπαθούν, τουλάχιστον προσπαθούν περισσότερο από εμάς, που πρέπει να αγοράσουμε Αμερικάνικα αεροπλάνα, Γαλλικά πλοία, Γερμανικά τανκς και Ρώσικους πυραύλους, για να υπερασπίσουμε την... Ελλάδα από τους... βαρβάρους που τρώνε στα δέντρα. Πιο ξεφτίλα ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλούσαμε για γλώσσα και το πήγατε JJ και  trolley στον εθνικισμό!  

 

Για τον trolley δεν μπορώ να μιλήσω αλλά πού τον είδες τον εθνικισμό από μένα; Εγώ μίλησα για το εξαιρετικά κοινό στην ελληνική κοινωνία, από τους αναρχικούς μέχρι τους νεοναζί, "όταν εμείς δίναμε τα φώτα του πολιτισμού, οι άλλοι ήταν πάνω στα δέντρα".

 

σε διθυράμβους του JJ και του Superfunk περί δικαίωσης ότι έχει περισσότερες λέξεις η Αγγλική!!!

 

Ξανά, πού τον είδες το διθύραμβο από μένα; Δε μίλησα για κανένα πλούτο. Απλώς παρέθεσα μία στατιστική πηγή που αποδεικνύει ότι η αγγλική γλώσσα είναι αυτή με τις περισσότερες λέξεις.

 

Στα υπόλοιπα που γράφεις συμφωνούμε.

 

Δεν απαξιω να συζητησω με κανεναν

 

τι να συζητησουμε? Ειναι χασιμο χρονου.

 

Έλα ρε Κώστα. Θα κοροϊδευόμαστε τώρα;  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια Ιστορία, η ανθρώπινη, και ο ανθρώπινος πολιτισμός. Αν χρωστάνε οι άλλοι για τον Αριστοτέλη, χρωστάμε και εμείς για τον Νεύτωνα. Όμως στην πραγματικότητα δεν χρωστάει κανείς, είναι μια αλυσίδα εξέλιξης της σκέψης της τεχνολογίας και της επιστήμης που η αρχή της χάνεται κάπου στη Μεσοποταμία.

 

A να χαρείς, αυτό. Χρωστάμε, χρωστάνε my ass.

 

Έτσι ορίζεται ο γλωσσικός πλούτος άραγε?

 

Άλλη μια φορά. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΝΟΙΑ ΓΛΩΣΣΙΚΟΣ ΠΛΟΥΤΟΣ.

 

Πάντως αν την έχουν ψωνίσει οι Ελληνάρες με τους Αρχαίους, οι Γάλλοι μόνο για τον Παστέρ θα έπρεπε να τους ταΐζει όλη η Γη στο στόμα, οι Άγγλοι με τον Τούρινγκ θα έπρεπε να έχουν 364 μέρες άδεια, κλπ κλπ. Επειδή όμως αυτοί ΞΕΡΟΥΝ ελληνική ιστορία, και είδαν ότι αν δεν είσαι σοβαρός σε παίρνει ο ΔΙΑΟΛΟΣ μέσα σε ΕΛΑΧΙΣΤΟ διάστημα (μεγαλύτερο παράδειγμα από την Αρχαία Αθήνα δε νομίζω να υπάρχει), δεν επαναπαύονται λοιπόν αλλά προσπαθούν, τουλάχιστον προσπαθούν περισσότερο από εμάς, που πρέπει να αγοράσουμε Αμερικάνικα αεροπλάνα, Γαλλικά πλοία, Γερμανικά τανκς και Ρώσικους πυραύλους, για να υπερασπίσουμε την... Ελλάδα από τους... βαρβάρους που τρώνε στα δέντρα. Πιο ξεφτίλα ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ!

 

Ξανά-μανά, α να χαρείς, αυτό.

 

Jazzjoker, trolley, SF, μην παλεύετε, δεν αξίζει, είναι γνωστό το φαινόμενο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια φορά. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΝΟΙΑ ΓΛΩΣΣΙΚΟΣ ΠΛΟΥΤΟΣ.

 

+1000

 

(μπας και ετσι γινω κατανοητος..... ;D)

 

για να υπερασπίσουμε την... Ελλάδα από τους... βαρβάρους που τρώνε στα δέντρα.

 

Πολυ ανεκτικο σε βλεπω... ;D... από τους... βαρβάρους που τρώνε ΤΑ δέντρα...θες να πεις...οταν ανεβουν στα δεντρα (επομενο εξελικτικο σταδιο για αυτους τους καφρους που μας μισουν)   και τρωνε εκει ψηλα...ισως δουνε το ΜΕΓΑΛΕΙΟ μας....και υποκληθουν.. ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλούσαμε για γλώσσα και το πήγατε JJ και  trolley στον εθνικισμό!

 

Εσύ ίσως μιλούσες για γλώσσα, αλλά ο Waterfall είναι υπόλογος (στη συζήτηση) για κακώς νοούμενο εθνικισμό, δηλαδή εκείνου που έχουν υιοθετήσει στο τσίρκο του RealFM, του οποίου αποτελεί φανατικός ακροατής, έτσι Καταρακτούλη;

 

Είναι εκείνο το παρακλάδι εθνικισμού που συνοψίζεται σε μοιρολατρικά συμπλέγματα ανωτερότητας, και εκφράζεται κοινωνικά και πολιτικά με τρόπους για τους οποίους πολλοί δεν θα ήταν υπερήφανοι.

 

Κάνε πάντως λίγη υπομονή, όπου να' ναι θα σου την πει και 'σένα για όσα έγραψες, ειδικά για το "Όπως επίσης, σαφώς και θα προτιμούσα να ζω στο Λονδίνο παρά στην Αθήνα. Όπως επίσης θεωρώ ότι συνεχιστές του ελληνικού πνεύματος είναι περισσότερο οι σημερινοί Γερμανοί ή Άγγλοι, παρά οι σημερινοί Έλληνες. Διοτί απλά και μόνο, μαθαίνουν και μελετούν τον ελληνικό πολιτισμό ενώ εμείς όχι.", με το οποίο βέβαια επίσης συμφωνώ απόλυτα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου