Προς το περιεχόμενο

Αναλογικός Ήχος


Nahema

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βρήκα αυτό στα ιντερνετ.

 

Analog recording

 

Analog (or analogue) recording (Greek, ana is "according to" and logos "relationship") is a technique used for the recording of analog signals which, among many possibilities, analog audio and analog video for later playback.

 

Analog recording methods store signals as a continuous signal in or on the media. The signal may be stored as a physical texture on a phonograph record, or a fluctuation in the field strength of a magnetic recording. This is different from digital recording which digital signals are represented as discrete numbers.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Analog_recording

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_analog_and_digital_recording

 

σιγουρα εψαξες καλα?

αν γνωριζεις αγγλικα το παραπανω λινκ ειναι μια χαρα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παω σε σχολη ηχοληψιας κ ειμαι στο 1ο εξαμηνο μου δωθηκε λοιπον η ερωτηση Τι ονομαζουμε αναλογικο ηχο. Μου ειπε να ψαξω στο νετ να το βρω.

Ετσι ε? Γραψτους λοιπον τα παρακατω:

 

"Το αναλογικό σήμα χρησιμοποιεί ιδιότητες του μέσου μετάδοσης για να μεταφέρει τις πληροφορίες της μεταβολής της ποιότητας που αντικατοπτρίζει. Ένας ήχος που ταξιδεύει σε ένα μέσο, πχ τον αέρα, αποτελεί ένα αναλογικό σήμα που μεταφέρει τη διακύμανση της πίεσης που προκαλεί στον αέρα η ταλάντωση μιας ηχητικής πηγής, για παράδειγμα ενός διαπασών."

 

"Αναλογικό σήμα είναι η ρέουσα πληροφορία που λαμβάνει συνεχείς τιμές σε ένα μέσο μετάδοσης συναρτήσει του χρόνου αντικατοπτρίζοντας τη διακύμανση μιας ποιότητας που μεταβάλλεται ομοίως στον χρόνο, καθώς αυτός οδεύει προς τα εμπρός. Ο όρος συνήθως αναφέρεται σε ηλεκτρικά σήματα, ομοίως όμως φορείς αναλογικών σημάτων είναι μηχανικά, αέρια, υδραυλικά και άλλα συστήματα."

 

Απλα, κατανοητα, ομορφα, αποφευγοντας ακομα εναν περιττο τσακωμο για την (αντικειμενικα αποδεδειγμενη και τεκμηριωμενη) ανωτεροτητα του ψηφιακου ηχου. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα, κατανοητα, ομορφα, αποφευγοντας ακομα εναν περιττο τσακωμο για την (αντικειμενικα αποδεδειγμενη και τεκμηριωμενη) ανωτεροτητα του ψηφιακου ηχου. Cool

 

ειπες και κατι ΣΩΣΤΟ επιτελους. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καλυψατε πληρως παιδια !! Ευχαριστω πολυ οσους ασχοληθηκαν!! ;D ;D

 

Αντίθετα εγώ κακίζω όσους ασχολήθηκαν γιατί, και με το συμπάθιο δηλαδής, βαρέθηκες να ψάξεις να βρείς τι σημαίνει μία από τις θεμελιώδεις έννοιες αυτού που θα σπουδάσεις και σκοπεύεις να ακολουθήσεις επαγγελματικά (άσε που κατ εμέ έπρεπε ήδη να την ξέρεις και να μην πούμε για την σχολή που σου πε "άντε ψάξε" αυτό που θα πρεπε να σου δείξει κι εξηγήσει) και έτρεξες αμέσως προς την μασημένη και έτοιμη τροφή.  ;)

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε το πιστευεις η οχι εψαχνα πολυ ωρα κ οπως ειπα κ πριν κατεληξα εδω γιατι δεν εβρησκα κατι που να με ικανοποιει.Δεν βλεπω που ειναι το κακο στο να μου το πει καποιος απο τη στιγμη που αυτος ο καποιος θα μπορουσε να ναι και ο καθηγητης μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπες και κατι ΣΩΣΤΟ επιτελους. ;D

O γερο-Waterfall ειναι παντα σωστος... eeee.png

 

Με καλυψατε πληρως παιδια Κυριε Waterfall-Κ!! Ευχαριστω πολυ... ;D ;D

No problemo my son. Baby_2.gif
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε το πιστευεις η οχι εψαχνα πολυ ωρα κ οπως ειπα κ πριν κατεληξα εδω γιατι δεν εβρησκα κατι που να με ικανοποιει.Δεν βλεπω που ειναι το κακο στο να μου το πει καποιος απο τη στιγμη που αυτος ο καποιος θα μπορουσε να ναι και ο καθηγητης μου :)

Α) Προφανώς δεν έψαξες και πολύ καλά καθότι όλοι μας σε λίγα λεπτά είχαμε απαντήσεις και quotes από το net.

Β) Υπάρχει και άλλος κόσμος εκτός από το net. Λέγονται βιβλία και ζούν σε κάτι χωριά που λέγονται βιβλιοθήκες.

Γ) Αν ο καθηγητής σου είναι εδώ και απαντάει σε αυτό που σου είπε να ψάξεις να βρεις, μην πας στη σχολή και χαλάς λεφτά και κάτσε να τα μάθεις εδώ και κερνάς τις μπύρες στην επόμενη μπυροποσία.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου