Προς το περιεχόμενο

Ηχομόνωση δαπέδου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, εντάξει κατάλαβα αυτά που μου λες. Ζητώ μερικές διευκρινίσεις...Όταν "πετώ" τον αέρα έξω δεν είναι σαν να στέλνω θόρυβο στους απέξω;

 

Ύστερα αν ανοίξω αεραγωγό, από εκεί δε θα έχω διαρροή ήχου που με τη σειρά του θα κάνει γέφυρα με τους χωρίς μόνωση τοίχους και πατώματα του προθαλάμου και έτσι να μεταφέρει τον ήχο στους από κάτω;

 

Ο λόγος που πρέπει να ανοιχτεί αεραγωγός έχει σχέση με τον ήχο ή απλά για να μη σκάσουμε σαν τα ποντίκια εκεί μέσα; Γιατί τότε αν ισχύει το δεύτερο γιατί να μην αναπνέουμε μόνο απ' το τζάκι;

 

Ναι το τζάκι θα το καλύψω με πετροβάμβακα-κενό-γυψοσανίδα (ελπίζω να αρκεί), όταν λες όμως ολοσχερώς εννοείς και το χώρο καύσης; (που θα είναι παράλληλα και χώρος διαπνοής)

 

Το κεφάλαιο "ηχοπαγίδες" με ενδιαφέρει πολύ. Μήπως όμως χρειάζεται μέτρηση με ειδικά όργανα του χώρου ή μπορώ και με πρακτικότερους τρόπους να τα βγάλω πέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πριν ξεκινήσω να απαντώ στις ερωτήσεις σου να σου υπενθημίσω να μου αναφέρεις την χρήση του χώρου γιατί είναιπολύ διαφορετικές οι απαιτήσεις.

Επίσης αν ακόμα δεν έχεις διαμορφώσει τις διατάσεις του δωματίου σου θα ήταν πολύ καλό να λάβεις υπ' όψιν σου κάποιες αναλογίες που θα σου δώσουν ομοιόμορφα κατανεμημένα στάσιμα κύματα. Ο κύβος είναι το απολύτως κακό σχήμα.

Οι ηχοπαγίδες που ανέφερα δεν έχουν σχέση με την διαμόρφωση της ακουστικής του εσωτερικού χώρου -αυτά αργότερα- αλλά για παγίδες που μπαίμουν στους αεραγωγούς και δεν αφήνουν τον ήχο να μπαίνει μέσα και να βγαίνει έξω.

Η κάλυψη του τζακιού είναι αναγκαία για να μην βγαίνει και μπαίνει ήχος και δεν έχει σχέση με την ακουστική.

Δεν μπορείς να έχεις απλώς μια τρύπα και να περιμένεις να εξαερίζεται ένα δωμάτιο. Θα πρέπει να έχεις τουλάχιστον έναν ανεμιστήρα που θα πετάει έξω τον αέρα και μια άλλη τρύπα που θα βάζει αέρα λόγω της υποπίεσης που θα δημιουργεί ο ανεμιστήρας της πρώτης.

Μπορείς να έχεις καταπληκτικά αποτελέσματα χωρίς την χρήση software αλλά μπορείς να κάνεις ευκολότατα μετρήσεις, δεν είναι όμως οι μετρήσεις το σημαντικό κομματι.

Τέλος κάνε στον εαυτό σου μια μεγάλη χάρη και κάνε τους τοίχους να μην είναι παρράληλοι, όχι για τα στάσιμα όπως πιστεύουν πολλοί αλλά για το flutter echo. Μιλάμε για 3 μοίρες όχι περισότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χώρος θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για πρόβες συγκροτήματος (του γιού μου συγκεκριμένα) με σκοπό να ενοχλούμε τους κάτω και τους έξω όσο το δυνατόν λιγότερο. Τα όργανα είναι ντράμς, μπάσο, κιθάρες, φωνές.

Έχω κλείσει ήδη με πόρτα το χώρο και μένει να ασχοληθώ με τους τριγύρω τοιχους. Εκεί θέλω τη βοήθειά σου. Να βάλω κατευθείαν στον τοίχο 5άρι πετροβάμβακα, κενό και γυψοσανίδα; Θα κάνει δουλειά; Ή κάτι άλλο;

Και στο ταβάνι που είναι στο σχήμα της στέγης (σχήμα κεφαλαίου λάμδα) τι θα πρότεινες να κάνω; Η οροφή προς το παρόν αποτελείται από καδρόνια που έχουν επαφή-στηρίζονται για την ακρίβεια-στους πλαϊνούς τοίχους. Σκοπός μου είναι να μειώσω την ηχορύπανση όσο γίνεται και σε δεύτερη φάση συζητάμε για την ποιότητα του ήχου μέσα, πράγμα που δε μας καίει και τόσο.Περιμένω νέα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις μόνος σου την εγκατάσταση της γυψοσανίδας θα πρέπει να ακολουθήσεις την τυπική κατασκευή που προτείνει πχ η KNAUF. Σκελετός, πετροβάμβακας, διπλή γυψοσανίδα.Στην οροφή θα ακολουθήσεις το σχήμα των δοκαριών. Όσο απομακρύνεσαι από τους τοίχους τόσο το καλύτερο για την μόνωση αλλά θα έχεις πρόβλημα από το χάσιμο του ωφέλιμου χώρου. Δεν μπορείς να περιμένεις μαγικά αποτελέσματα αλλά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά στην περίπτωσή σου ακόμα και να το ήθελες. Θα χρειαζόταν ένα σκασμό λεφτά και κάποιον πολύ έμπειρο να στο κατασκευάσει. Παρ' όλα αυτά αν κάνεις μια προσεκτική κατασκευή μπορείς να περιμένεις ότι τις ώρες εκτός κοινής ησυχίας θα μπορεί ο γιός σου παίζει χωρίς να ενοχλεί. Αν βέβαια δεν κοπανάει πολύ άσχημα.

Ευτυχώς ο δικός μου είναι σχετικά μικρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την πολύ πρόσφατη εμπειρία μου, αν μπορείς να διαθέσεις περίπου 16cm, τότε μπορείς να κατασκευάσεις τους τοίχους ως εξής. (διπλός σκελετός)

Διπλή γυψοσανίδα, πετροβάμβακας 40mm, κενό 1cm [ο πρώτος σκελετός] και κενό 1cm, πετροβάμβακας 40mm και διπλή γυψοσανίδα [ο δεύτερος σκελετός]

Τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά.

Η Rigips εκτιμά την ηχομείωση σε 63 db (61 db οπωσδήποτε, σύμφωνα με μετρήσεις κατά DIN 4109).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι όπου ακουμπάει ο σκελετός με τοίχο, δάπεδο, οροφή, βάζουμε ταινία πολυαιθυλενίου, για να μην έχουμε ηχογέφυρες. Είναι προτιμότερο να μην ακουμπούν μεταξύ τους οι δύο σκελετοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου