Προς το περιεχόμενο

Ηχομόνωση δαπέδου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Γνωρίζει κανείς με ποιο τρόπο θα μπορούσα να ηχομονώσω το δάπεδο έτσι ώστε να μην μεταφέρεται ο ήχος στον κάτω όροφο; Στο δάπεδο τώρα υπάρχει απλό γκρο μπετόν και πρόκειται για χώρο πρόβας συγκροτήματος με ντραμς, ενισχυτές κλπ. Αυτός ο χώρος είναι σοφίτα 4.50Χ4.50 με 2.20 ύψος. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Δεν είναι καθόλου απλό θέμα.

Ψάξε για ηχομόνωση στο search και θα βρεις αρκετα σχετικά.

 

Αν είναι πολυκατοικία ξέχνα το. Θα ξοδέψεις πολλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

Αλλιώς, θα πρέπει να δημιουργήσεις πλωτό πάτωμα που θα κουβαλάει ένα εσωτερικό δωμάτιο (room-in-room) που δεν θ' ακουμπάει σε κανένα υπάρχοντα τοίχο, και θα κλείνει ερμητικά.

 

Αυτή είναι η όλη ιδέα.

Η υλοποίηση είναι το δύσκολο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσθηκη ενος λαστιχένιου δαπεδου παχους 2.5 εκατοστων ειναι ενα βημα σημαντικό, αλλα οχι ανέξοδο !!

 

Αλλα μην βιαζεσε, ας ακουσουμε και αλλες ιδεες, απο τους φιλους μας στο Φορουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συγνώμη που τα λόγια μου θα είναι σαν βρεγμένη πετσέτα στο πρόσωπο αλλά αν έχεις μια μπάντα και θέλεις να παίζεις χωρίς να ενοχλείς σε πολυκατοικία είναι ανέφικτο. Θα μπορούσες να το κάνεις αν ήσουν στο εισόγειο( λόγω στατικών φορτίων) αλλά και πάλι δεν θα ήταν απόλυτη λύση αλλά μόνο αν έφτιαχνες δάπεδο από μπετόν και τοίχους από τσιμεντόλιθους. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις θα πρέπει να φτιάξεις ένα "δωμάτιο μέσα σε δωμάτιο" με τοίχους και ταβάνι από διπλή γυψοσανίδα-πετροβάμβακα και πλωτό δάπεδο διπλό MDF σε νεοπρένιο-πετροβάμβακα φυσικά θα πρέπει να μην παίζεις σε ώρες κοινής ησυχίας.

 

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς πάντως που κάνουμε πρόβα σε υπόγειο πολυκατοικίας, εννοείται ντυμένοι τοίχοι, διπλή πόρτα κλπ κλπ , καταλήξαμε να δουλεύουμε με ακουστικά για να μην ενοχλούμε.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Θα μπορούσες να το κάνεις αν ήσουν στο εισόγειο( λόγω στατικών φορτίων) αλλά και πάλι δεν θα ήταν απόλυτη λύση αλλά μόνο αν έφτιαχνες δάπεδο από μπετόν και τοίχους από τσιμεντόλιθους.

 

Γιάννης

 

Τι ακριβώ εννοείς λόγω στατικών φορτίων? Ότι κινδυνεύει η στατικότητα της κατασκευής? Ότι δηλαδή ακόμα και να το κάνεις την studiαρα σου στον τρίτο, μπορεί να βρεθείς να παίζεις στο ισόγειο :lol: ?

 

Εάν ναι, είναι μια παράμετρος που ποτέ δεν θα μου περνούσε από το μυαλό :roll: ... Είναι τόσο μεγάλη η επιφανειακή μάζα του μπετού και της τσιμεντόπληθας? Δεν είναι στανταρ ότι κάθε κατασκευή έχει ενα συντελεστή ασφάλειας ώστε να αντέχει κάποιους ορόφους εκτός από τους ήδη υπάρχοντες? Και πώς η μάζα ενός δωματίου μπορεί να ξεπεράσει την κατασκευή ενός ακομα οροφου?

 

Τα ρωτάω αυτά βέβαια χωρίς να έχω απάντηση στην αρχική μου απορία... Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά εξεπλάγην...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Τα όρια ασφαλείας είναι όρια εκεί για να παρέχουν...ασφάλεια και καλό είναι να μην τα εξαντλούμε γιατί δεν ξέρουμε πως μπορεί να αυξηθούν οι απαιτήσεις σε ενδεχόμενο πρόβλημα.

 

2. Το λιγότερο κακό είναι ότι επιβαρύνουμε την την οικοδομή με ένα έξτρα βάρος το περισσότερο κακό είναι ότι αυτό το βάρος δεν κατανέμεται σε όλον τον όροφο αλλά σε ένα δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστότατος ως προς την κατανομή του φορτίου,αλλα και ως προς το άλλο, αν και δεν είμαι σίγουρος για τους συντελεστές ασφαλείας σε πολυκατοικιες. Αν και δεν έχει κανένα νόημα, αφού από την στιγμή που δεν είναι σωστα κατανεμημένο το φορτίο, αλλάζουν πολύ τα πράγματα, και γίνονται πολύ επικίνδυνα... Nice info PJ... Thanx :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρέπει να φτιάξεις ένα "δωμάτιο μέσα σε δωμάτιο" με τοίχους και ταβάνι από διπλή γυψοσανίδα-πετροβάμβακα και πλωτό δάπεδο διπλό MDF σε νεοπρένιο-πετροβάμβακα

 

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να γίνεις πιο λεπτομερής, εφόσον βέβαια γνωρίζεις, στην ηχομόνωση δαπέδου; Ρωτώ επειδή μ' ενδιαφέρουν αυτά που μου γράφεις. Θα ήθελα δηλαδή να μου προτείνεις μέσα στα 8 εκατοστά ύψος που μπορώ να σηκωθώ απ' το πάτωμα, που είναι τώρα γκρο μπετόν, ποια θα ήταν η καλύτερη λύση σε υλικά (π.χ. πετροβάμβακας, κάποιοι πόντοι κενό κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε PJ επειδή και μένα με ενδιαφέρει πάρα πολύ το συγκεκριμένο θέμα θα ήθελα σου ζητήσω αν μπορούσες να μας πεις περισσότερες λεπτομέρειες για την πρότασή σου περί μόνωσης σε δάπεδο με πλωτό δάπεδο διπλό MDF σε νεοπρένιο-πετροβάμβακα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου