Προς το περιεχόμενο

κουρδισμα....


Elixir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα θελω να κανω μια ερωτηση....

εχω αυτη την στιγμη σετ 95αρες χορδεσ στο μπασσο

για να μπορεσω να παιξω kyuss  σε ντο© αρκει ενα σετ 105?

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά θες χορδές μεγαλύτερου διαμετρήματος, και σετάπ αν θες να παραμείνεις σε C. Τώρα αν θες απλά για την κ***α σου να παίξεις για λίγο σε C δε χάθηκε ο κόσμος απλά ξεκούρδισε και παίζε λίγο πιο μαλακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 45αρες έπαιζα σε D κάποια εποχή και το tension ήταν χαμηλό αλλά την πάλευα. Σε C μάλλον θα θυμίζουν περισσότερο μακαρόνια οι χορδές, θα πρότεινα να κοιτάξεις για 50-110.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως επειδη εχω και ενα 5χορδο μπασο... να παρω ενα σετ για 5αρι, ωστε να κατσουν σιγουρα και να μου περισεψει και μια σολ ωστε να προλαβω κανα ατυχημα στο σλαπ?

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρεις 5άρι σετ και χρησιμοποιήσεις τις 4 πάνω θα χρειαστεί κατα πάσα πιθανότητα να φας λίγο το nut για να χωρέσουν.

 

Προσωπικά παίζω kyuss σε ντο στανταρ με 45-105. Όλα εξαρτώνται από το σετ (πχ οι D'addario έχουν σχετικά υψηλό tension και την παλεύουν λίγο καλύτερα σε χαμηλότερο κούρδισμα), και το μπάσο (αυτό δεν ξέρω πως παίζει αλλά έχω παρατηρήσει ότι το jaguar μου και τα jazz κρατάνε -και ακούγονται- καλύτερα σε σχέση με τα P με ίδιου gauge χορδές κουρδισμένες χαμηλότερα)

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω δω στο σπιτι τις hybrid slinky της ernie ball

ρωταγα επειδη δν εχω κατι αλλο ευκαιρο μιας και ειμαι επαρχια...

το μπασο ειναι ενα mim jazz...

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε η απάντηση στην αρχική ερώτηση είναι σίγουρα όχι.

 

Οι EB είναι από τις πιο μαλακές χορδές, και έχουν από τα χαμηλότερα tension... είναι εντελώς ακατάλληλες για τέτοιες δουλειές! Εκεί που διαπρέπουν είναι σε κανονικό κουρδισμα και slap ή σκάψιμο με το δεξί.

Αλλά και πάλι, ψοφάνε ιδιαίτερα γρήγορα σε σχέση με τον ανταγωνισμό και έχουν αρκετά ψηλή τιμή με δεδομένο το πόσο λίγο ζούνε. Προτείνονται μόνο αν σου αρέσουν οι πολύ μαλακές χορδές και αλλάζεις κάθε βδομάδα.

 

Σετ 45-105 σε EB δε θα παλεύεται σε C standard. Δοκίμασε DR lo-riders ή DDT ή D'Addario EXL για αυτές τις δουλειές (και αν μπορείς σε 50-110)

 

 

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγω παντως παλιοτερα που επαιζα σε drop C χρησιμοποιηουσα ενα 50-120 balanced tension σετακι της D'addario , αλλα ενταξει υπερβολη καπως, με ενα σετακι 50-110 οπως ειπαν πιο πανω θα εισαι μια χαρα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να παρω ενα σετ για 5αρι, ωστε να κατσουν σιγουρα και να μου περισεψει και μια σολ ωστε να προλαβω κανα ατυχημα στο σλαπ?

 

Σετ 45-105 σε EB δε θα παλεύεται σε C standard

 

 

Έκανα ακριβώς το ίδιο στο P-bass μου και δεν παλεύεται, με τίποτα, όμως.  :(

Αναγκάστηκα να κουρδίσω σε D, για να έχω (σχετικά) καλό tension.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου