Προς το περιεχόμενο

Η γνώμη σας για τα eminence;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Σκέφτομαι να αλλάξω το μεγάφωνο του ενισχυτή μου. Μιας και η eminence προσφέρει αρκετες λύσεις σε χαμηλό σχετικά κόστος ήθελα να ρωτήσω τι γνώμη έχετε για τη συγκεκριμένη μάρκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν και φανατικος των celestion,εχω δυο eminence governor σε μια καμπινα μου και μου αρεσουν παρα πολυ..κατα την γνωμη μου ..ουτε μην το σκεφτεσαι... :)

για πες ομως σε τι καμπινα θα τα βαλεις,τι ενισχυτη εχεις και τι ηχος θες να βγαλεις περιπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρα τα αγαπημενα μου μεγαφωνα και σε εκπληκτικες τιμες.

 

Προσφατα εβαλα ενα σετακι Eminence Tonkers στον Pro Reverb μου του 72 & ακομα μαζευω το...σαγονι μου απο το πάτωμα... :lol: (ειναι τα μοναδικα μη die cast μεγαφωνα κατω απο 250 βαττ τα οποια αντεξαν το twang των τυλιχτων χορδων των Fender μου χωρις να τα "κλασουνε"...VERY impressive!)

 

Η γκαμα τους δε ειναι τεραστια....

 

Πες μας το ηχο θες,τι ενισχυτη εχεις & με τι κιθαρα παιζεις & θα σε...φτιαξουμε μαγκα! :lol: 8)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιποοον...Παίζω με Gibson les paul std. Το ηχείο προορίζεται για έναν

Μesa Boogie studio22+. (To δικό του ηχείο πρέπει να είναι ότι χειρότερο έχω ακούσει). Θα με ενδιέφερε μιας και ο συγκεκριμένος ενισχυτής φοράει EL84, να πιάσω έναν πιο vox ήχο χωρίς να πληρώσω 350Ε για τo alnico blue της celestion. Έτσι σκεφτόμουν τα Red Fang τα οποία η eminence υπονοεί οτι κάνουν την ίδια δουλειά. Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην τσεκαρε εδω.

 

http://www.eminence.com/pdf/tone_guide.pdf

 

το μεγαφωνο του Boogie σου ειναι το κλασσικο πραγματικα ΤΡΙΣΑΘΛΙΟ Celestion 90 (το μεγαφωνο με το οποιο επελεξε να αντικαταστησει,τρομαρα της, η Boogie το ΘΕΪΚΟ & πανακριβο EV 12L :roll: )

 

Tο δεκαπενταρι Blue της Celestion ετσι κι αλλοιως δεν στο συνιστω γιατι θα κιδυνευε να "καει" ανα πασα στιγμη απο την υψηλη εξοδο του ενισχυτη (καλο ειναι να προτιμας μεγαφωνα με watt rating τουλαχιστον 2 ή και περισσοτερες φορες μεγαλυτερο απο αυτο του ενισχυτη σου)

 

Μια και θες VOX ηχο δηλαδη "chime" (αλλα και με Les Paul 8O ) θα σου πρoτεινα ενα Governor,ενα Red Fang η για τεραστιο headroom(κατι που θα χρειαστεις με τη Gibson μια και λογικα θα "πεταει τα ματια εξω" στα καθαρα στο ενισχυτακι...)αλλα και βρεττανικο ηχο ενα TONKER :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αλλάξω το μεγάφωνο του ενισχυτή μου. Μιας και η eminence προσφέρει αρκετες λύσεις σε χαμηλό σχετικά κόστος ήθελα να ρωτήσω τι γνώμη έχετε για τη συγκεκριμένη μάρκα.

 

Ξερω οτι δεν θα βοηθηθείς και πολύ αλλά παρε μια ιδέα για τα Eminence:

 

- Ramrod

- Lil' Buddy

- Copperhead

- Ragin' Cajun

- Black Powder

- Screamin' Eable

- Texas Heat

- Lil' Texas

- Red Fang

- Private Jack

- Tonespotter

- Man'o'War

- Legend V128

- Legend 1258

- Commonwealth

- Legend GB128

- Tonkerlite

- Tonker

- Wizard

- Governot

- Super V12

- Swamp Thang

- Cannabis Rex

 

...εδώ: http://www.gearwire.com/eminence-speaker-test.html (κατεβασε το βιντεάκι)

 

Προσωπικά εχω ένα καινουριο Tonker που πηρα για το isolation box μου...ειναι πολύ νωρίς για να βγαλω συμπερασματα για τον ήχο του αλλά εκ πρωτης μου αρέσει (και δεν εχει στρωθει ακομα)...απο εκει και περα εκτός απο το γεγονός οτι σχεδόν για καθε celestion ή eminence εχει βγαλει και ένα "υποκαταστατο", ειναι και σημαντικά φθηνότερα...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανοιξε θεμα για eminence θα ηθελα και γω μια αποψη. Εχω ενα Governor σε μια custom καμπινα που εχω φτιαξει αλλα του λειπουν πολλα μεσαια, για τα δικα μου γουστα τουλαχιστον...

 

Ψαχνω κατι λιγο πιο "παχυ" αλλα με εξισου σφιχτα μπασα, για πειτε καμια προταση :D

 

Αποτι ακουσα στo site της eminence, το legend 121 ειναι κοντα σε αυτο που ψαχνω, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eminence σε αγαπάμε, εσένα και τις τιμές σου!

 

Υπάρχει ένα project υπο σκέψη...

 

Η μπίλια γυρνάει πάνω από Governor, Tonespotter, Wizard, Private Jack και πάει λέγοντας...

 

Δεν ανοίγω ακόμα τα χαρτιά μου όμως...εμπλέκεται και άλλο εξέχον Noiz member...Αναμείνατε... :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανοιξε θεμα για eminence θα ηθελα και γω μια αποψη. Εχω ενα Governor σε μια custom καμπινα που εχω φτιαξει αλλα του λειπουν πολλα μεσαια' date=' για τα δικα μου γουστα τουλαχιστον...

 

Ψαχνω κατι λιγο πιο "παχυ" αλλα με εξισου σφιχτα μπασα, για πειτε καμια προταση :D

 

Αποτι ακουσα στo site της eminence, το legend 121 ειναι κοντα σε αυτο που ψαχνω, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος :roll: [/quote']

 

τα legend 121 τα ειχα σε εναν twin reverb μου και μπορω να πω οτι ειναι τραγικα με τελειως πλαδαρα μπασα κτλ κτλ..

οσο για την custom καμπινα σου κατι πρεπει να εχει ..λαθος στην κατασκευη γιατι τα governor ειναι full στα μεσεα και εχουν ΠΟΛΥ παχυ ηχο..

να ξερεις οτι μια χαλια καμπινα κανει ενα μεγαφωνο και εναν ενισχυτη να ακουγονται χαλια...

γνωμη μου:βαλε το governor σου σε μια καλη καμπινα πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση και εκει θα το ακουσεις σωστα...

 

υ.γ.η καμπινα σου ειναι closed back?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου