Προς το περιεχόμενο

Ποιό clean booster;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1 για το Soul Food (κυρίως λόγω τιμής). Όσοι το έχετε παίξει γράψτε εντυπώσεις!

Στα "καθαρά" του είναι "γεμάτο" boost ή λεταίνει τον ήχο όωπς π.χ. ta tube screamer τύπου πεταλάκια ?

Τα βίντεο δεν είναι πολυ΄κατατοπιστικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά thanks όλους για τις προτάσεις!

 

Βρήκα άλλο ένα που φαίνεται καλό. Το Maxon DB10 Dual Booster.

 

 

 

Αφού τελειώσω με τις ακροάσεις μέσω youtube θα ρίξω και ένα check στις τιμές (δεν τις έχω δει ακόμα). Ελπίζω να μην πάθω σοκ  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, δοκίμασε ό,τι μπορείς ΠΡΙΝ το αγοράσεις.

Και keep in mind, ότι για να επιτελεί χρέη clean boost πρέπει να μην σου επηρεάσει (από άποψη Tone) τον ήχο - τα tubescreamerοειδή όμως αυτό, το κάνουν!

Σε κάποιο άλλο thread υπεραμυνόμουν του Bad Monkey που το καραγουστάρω, αλλά ΔΕΝ είναι αυτό που απ' ό,τι κατάλαβα ψάχνεις - γιατί εσύ δεν θέλεις να χάνεις σε bass/mids και "ποιότητα" καθαρού σήματος, αλλά απλά να το βρωμίζεις.

Ένα καλό drive σε low gain καταστάσεις χρειάζεσαι. Ει δυνατόν με bass/tremble για να μπορείς να κάνεις toneshaping.

Από όσα έχω παίξει, κορυφαίο θεωρώ  (μου αρέσει πιο πολύ κι από το BB Preamp) το Analogman Prince of Tone . Θα σου πρότεινα, αν διαθέτεις κανένα 100άρικο, να κοιτάξεις προς Χotic μεριά.

To RC Booster (Real Clean Booster) ή ΑC Booster (Almost Clean booster) μάλλον είναι αυτό που αναζητάς. Κανένα τους βέβαια δεν είναι πραγματικά "καθαρό"... ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το Soul Food (κυρίως λόγω τιμής). Όσοι το έχετε παίξει γράψτε εντυπώσεις!

Στα "καθαρά" του είναι "γεμάτο" boost ή λεταίνει τον ήχο όωπς π.χ. ta tube screamer τύπου πεταλάκια ?

Τα βίντεο δεν είναι πολυ΄κατατοπιστικά...

Αρχικα να πω οτι το εχω ερωτευτει.....το χρησιμοποιω με humbuckers (burstbuckers 1&2).

Αν παιξεις μονο με το volume (εως ενα σημειο) σου δινει καλο και καθαρο boost.Προσωπικα στο σπιτι το χρησιμοποιω με ενα ibanez tsa5 με ενεργοποιημενο το tubescreamer οσο πιο καθαρο γινεται και το αποτελεσμα ειναι ακομα καλυτερο τουλαχιστον για τα δικα μου αυτια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα να πω οτι το εχω ερωτευτει.....το χρησιμοποιω με humbuckers (burstbuckers 1&2).

Αν παιξεις μονο με το volume (εως ενα σημειο) σου δινει καλο και καθαρο boost.Προσωπικα στο σπιτι το χρησιμοποιω με ενα ibanez tsa5 με ενεργοποιημενο το tubescreamer οσο πιο καθαρο γινεται και το αποτελεσμα ειναι ακομα καλυτερο τουλαχιστον για τα δικα μου αυτια.

 

 

Να πάρει και μόλις παράγγειλα από του Θωμά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tamtam μια χαρά τα λες.

 

εσύ δεν θέλεις να χάνεις σε bass/mids και "ποιότητα" καθαρού σήματος, αλλά απλά να το βρωμίζεις.

 

Αυτό ακριβώς. Αλλά να το βρωμίζω ελάχιστα. Με τη δύναμη του δεξιού χεριού. Δεν θέλω να ''αρπάζει'' καθόλου στο κανονικό (όχι απλά απαλό) παίξιμο. Μόνο στο ''σκάψιμο''  :) θέλω να αρπάζει.

 

Ναι διαθέτω ένα 100άρικο. Μέχρι εκεί. Αλλά δεν τρώω κανένα κόλλημα με μεταχειρισμένα (βασικά, 100% μεταχειρισμένο θα το πάρω), οπότε έχω επιλογές.

 

Τώρα στο να το ακούσω πρώτα πριν το πάρω συμφωνώ, αλλά πως και που...

Θέλω να το ακούσω με την κιθάρα μου (εύκολο), στον ενισχυτή μου (πολύ δύσκολο), με το setup/πετάλια μου.

 

Θα ακούσω και αυτά που λες...

Ωραίο και το  Analogman Prince of Tone αλλά δεν έχει φωτάκι. Ίσως ακούγεται αστείο αυτό που λέω όμως με βοηθάει πάρα πολύ στα lives με χαμηλό φωτισμό και περίεργα φώτα on stage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tamtam μια χαρά τα λες.

 

Αυτό ακριβώς. Αλλά να το βρωμίζω ελάχιστα. Με τη δύναμη του δεξιού χεριού. Δεν θέλω να ''αρπάζει'' καθόλου στο κανονικό (όχι απλά απαλό) παίξιμο. Μόνο στο ''σκάψιμο''  :) θέλω να αρπάζει.

 

Ναι διαθέτω ένα 100άρικο. Μέχρι εκεί. Αλλά δεν τρώω κανένα κόλλημα με μεταχειρισμένα (βασικά, 100% μεταχειρισμένο θα το πάρω), οπότε έχω επιλογές.

 

Τώρα στο να το ακούσω πρώτα πριν το πάρω συμφωνώ, αλλά πως και που...

Θέλω να το ακούσω με την κιθάρα μου (εύκολο), στον ενισχυτή μου (πολύ δύσκολο), με το setup/πετάλια μου.

 

Θα ακούσω και αυτά που λες...

Ωραίο και το  Analogman Prince of Tone αλλά δεν έχει φωτάκι. Ίσως ακούγεται αστείο αυτό που λέω όμως με βοηθάει πάρα πολύ στα lives με χαμηλό φωτισμό και περίεργα φώτα on stage.

 

.. Έχει ρε!

 

Eίναι στη μέση, στο κέντρο της πυξίδας :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου