Προς το περιεχόμενο

Χειροκρότα λίγο ρε γύφτο...


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προειδοποίησα όμως! :)

Αντε ρε καλά μας Χριστούγεννα σε όλους

Δεν αναφέρθηκα ειδικά σε εσένα, για τις 8-σελίδες-οι-μισές-εκτός-θέματος μίλησα.

Ολ ιζ γκουντ... :)

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ απ τη κουβέντα κρατάω 2 πράγματα, την έλλειψη παιδείας και το list to do.

 

Όταν ο πλουσιότερος Έλληνας έσερνε τη διασημότερη ντίβα της όπερας σαν λάφυρο και στη συνέχεια ξέδινε στου Κόκοτα και έκλεινε το μαγαζί για πάρτη του........

 

Όταν το Διογένης Παλλάς χτίστηκε με λεφτά της ΕΕ ως πολιτιστικό κέντρο

 

Όταν ο υπουργός δικαιοσύνης της χώρας τα σκυλάδικα τα αποκαλούσε πολιτιστικά κέντρα

 

Όταν η κυβέρνησή του ως άνω υπουργού επιδοτούσε τη διασκέδαση των πολιτών σε αυτά τα πολιτιστικά κέντρα

 

Όταν ο Λαμπράκης έφτιαξε και συντηρούσε το στέκι του για να διασκεδάζει αυτός και οι καλλιεργημένοι του φίλοι με λεφτά του ελληνικού λαού

 

Όταν βλέπεις όλες τις γκραν κάσες με τα των συζύγων τους να ανεβαίνουν τα σκαλιά του μεγάρου για ένα φιλανθρωπικό γκαλά και για μια βδομάδα σου σπάνε τα νεύρα τα ΜΜΕ για το ποιός παρέστη τι φόραγε  ποιά τον συνόδευε και σε ποιό σκυλάδικο τα έσπασαν άφτερ..................

 

....................όχι μόνο δε σου προσέφεραν παιδεία και καλλιέργεια κάποιοι που είχαν τη δυνατότητα από θέσεως και γνώσεως, αλλά σε στράβωσαν κιόλας με την υποκρισία τους και τη ψευτογκλαμουριά τους, στο να ακολουθείς τα πατήματά τους, αλλά και να μισείς ουσιαστικά και το χώρο, γιατί νοιώθεις άβολα μια και δεν ξέρεις τι θα δεις και πως θα φερθείς.

 

Τις προάλλες ένας μεγαλοσχήμων στο Ρέμο πάνω στο νταλκά πέταξε στη πίστα το τραπέζι και ο τιτάνας Ρέμος, αντί να τον πετάξει όξω απ τη παράγκα, μουρμούραγε, κάτι του στυλ, ''άμα σε χαλάει να μη το πίνεις''

Εμ βέβαια ο πελάτης-με το χοντρό πορτοφόλι-έχει ΠΑΝΤΑ δίκιο και πραγματικά τον ζηλεύω-το πελάτη αυτό-γιατί εγώ στη θέση του θα είχα σπάσει το τραπέζι στο κεφάλι του Ρέμου, γιατί μου τάχει κάνει τσουρέκια  ;D ;D ;D

 

 

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακολουθεί τοποθέτηση τοποθέτησης:

 

- όχι μόνο το χειροκρότημα είναι μαθημένη διαδικασία, αλλά διέπεται και απο διαφορετικούς κανόνες σε διαφορετικά περιβάλλοντα.

 

-στο θέατρο, είθισται να χειροκροτάμε μία φορά κατά την υπόκλιση, και να συνεχίζουμε μέχρι να ξαναβγούν οι ηθοποιοί για 2η υπόκλιση (ακόμα και αν η παράσταση ήταν μαλακία). Όταν είναι πραγματικά καλή (η παρασταση), ζητωκραυγάζουμε και βγαίνουν και για 3η (υπόκλιση).

 

-στη τζαζ, χειροκροτάμε μετά το σόλο του όποιου σολίστ, πιο πολύ για να δείξουμε οτι ξέρουμε πώς να συμπεριφερόμαστε σε ένα τζαζ μπαρ

 

-στις συναυλίες γιατί (συν τοις άλλοις) παρασυρόμαστε από τους υπόλοιπους

 

Αντιγράφω από εδώ: http://www.speakerconfessions.com/2009/06/why-do-we-clap-a-short-history/

 

...We don’t know know how far back it goes… but you don’t find primates doing it unless they’ve been taught to do it. They do not clap hands in the wild. It’s not to applaud something. It’s because they’re frightened or want to call attention to food

 

μου άρεσε η απάντηση ενός ηθοποιού που έχω γνωρίσει: "γιατί σε έχει συνεπάρει τόσο το θέαμα που έχεις την εσωτερική ανάγκη να εκφράσεις αυτόν τον ενθουσιασμό σωματικά."

 

Σύνοψις: ως κοινωνική διαδικασία, δηλαδή ως σαβουάρ βιβρ που το έχει γράψει κάποιος αρχαίος Ζαμπούνης, προτιμώ αυτόν που χειροκροτά όταν θέλει, παρά αυτόν που το κάνει γιατί "είναι πενταήμερη και πρέπει να περάσουμε καλά".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαθημένη διαδικασία

 

Υπάρχει κάποια διαδικασία που δεν είναι "μαθημένη"; True, ουδέποτε είδα βρέφος να βγαίνει από την κοιλιά της μάνας του χειροκροτώντας, αλλά ούτε να γιουχάρει είδα κανένα, ούτε να καπνίζει, ούτε τίποτε παρόμοιο. Το ερώτημα είναι : ανάμεσα σε δύο ή περισσότερες "μαθημένες" διαδικασίες, ποια αρμόζει σε πολιτισμένους ανθρώπους, και ποιες λιγότερο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποια διαδικασία που δεν είναι "μαθημένη";

 

η ανταπόκριση στη θέα του "ωραίου", κατά τη γνώμη μου, δεν είναι εξολοκλήρου μαθημένη, πχ : http://www.utm.utoronto.ca/infant-child-centre/sites/files/infant-child-centre/public/shared/sandra-trehub/TrehubMusicaeScientiaeProofs28Sept10.pdf

 

Έστω όμως, οτι κατά μια έννοια, όλες οι συμπεριφορές είναι μαθημένες. Εγώ® λέω οτι η εκάστοτε συμπεριφορά καλό είναι να ανταποκρίνεται και στο ερέθισμα, και όχι να γίνεται μόνο μιμητικά.

 

Ητοι, αν δε μου αρέσει κάτι, επιτρέπεται και να μην χειροκροτήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι ειστε λαθος. Απλα ολοι οσοι δεν χειροκροτησαν εκαναν μουσικες διακοπες. ;D

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω όμως, οτι κατά μια έννοια, όλες οι συμπεριφορές είναι μαθημένες. Εγώ® λέω οτι η εκάστοτε συμπεριφορά καλό είναι να ανταποκρίνεται και στο ερέθισμα, και όχι να γίνεται μόνο μιμητικά.

 

Ναι, αλλά επειδή εγώ δεν κρατάω πάνω μου ειλικρινειόμετρο, υπάρχει ένα μίνιμουμ συναινετικών συμπεριφορών, ανάλογα με το χώρο βέβαια.

 

Ητοι, αν δε μου αρέσει κάτι, επιτρέπεται και να μην χειροκροτήσω

 

Ναι, ασφαλώς. Περίμενε όμως να χειροκροτήσει ο Ray, αντί να τρέχεις να φύγεις λες και ανακοινώθηκε βομβαρδισμός. Τι διάολο.. έφαγες στη μάπα τρεις πράξεις...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ασφαλώς. Περίμενε όμως να χειροκροτήσει ο Ray, αντί να τρέχεις να φύγεις λες και ανακοινώθηκε βομβαρδισμός.

 

καλά, εγώ χειροκροτάω, θεωρητικά μιλάμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα χθες...στο Μέγαρο...

 

Αν είχα σκάσει τα απαραίτητα τάλαρα να παω στο Μέγαρο θα καθόμουνα μέχρι να αρχίσουν να σκουπίζουν οι καθαρίστριες κι ας μη μου άρεσε η παράσταση  ;D

 

 

 

 

 

θα χειροκροτούσα ΚΑΙ τις καθαρίστριες  ;D ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχα σκάσει τα απαραίτητα τάλαρα να παω στο Μέγαρο θα καθόμουνα μέχρι να αρχίσουν να σκουπίζουν οι καθαρίστριες κι ας μη μου άρεσε η παράσταση  ;D

Πολλοι μαλλον δεν το ξερουν, αλλα το Μεγαρο γενικα εχει μια χαρα τιμες. Μην ακους Μεγαρο και παει το μυαλο σου σε τρελα ποσα. Καμια σχεση.

 

Την συγκεκριμενη παρασταση μπορει να την δει καποιος με εισιτηρια απο 15€ ως 60€. Αξιζει παντως ετσι κι αλλιως να παει καποιος στο Μεγαρο και να δει (και κυριως να ακουσει) την μεγαλη αιθουσα η οποια ειναι State Of The Art.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου