Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με diy les paul


Δημήτρης_Β

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας, χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχετε με υγεία ευτυχία και χαρά!

 

Θα προσπαθήσω να είμαι οσο πιο αναλυτικός γίνεται.

Πριν κάποιους μήνες αποφάσισα να φτίαξω μόνος μου μια κιθάρα, έτσι για να δω την διαδικασία. Όλα είναι κομπλε! Εκτός απ´ τους μαγνήτες.

Στην αρχή, έβαλα τους παλιούς μαγνήτες της άλλης μου κιθάρας (μια epiphone sg-g310) οι οποίοι δεν εχουν καπάκια.

Και άκουγα μονίμως έναν ηχο (κατι σαν βζζζζ) απ´ τον ενισχυτή. Μετά από πολλές μάταιες προσπάθειες να το επιδιορθώσω δεν τα κατάφερα. Μια μέρα σύνδεσα τους μαγνήτες κατευθείαν στο jack και από εκεί στον ενισχυτή. Και ακουγόταν ο ίδιος ήχος με πριν.

Έβγαλα λοιπόν το συμπέρασμα ότι φταίνε οι μαγνήτες.

Αντικαθιστώ τους μαγνήτες με τους gibson 498t και gibson 490r.

Κάνω τις απαραίτητες συνδέσεις και οταν συνδέω την κιθάρα στον ενισχυτή ξανα, ξανά ο ίδιος ήχος.

 

Στην παλιά μου κιθάρα όμως είναι όλα οκ. Δεν ακούγεται αυτός ο ήχος με κανένα απ τα δυο ζευγάρια μαγνήτες που έχω.

Να πω επίσης ότι έχω ανοίξει μια τρύπα για να γειώνω την γέφυρα της κιθάρας, μιας και διάβασα ότι οι μαγνήτες χωρίς καπάκια χρειάζονται αυτήν την γείωση.

Παρόλα αυτά δεν είδα κάποια αλλαγή. Ακολούθησα και σχεδιαγράμματα για την συνδεσμολογία (μήπως κάνω κάποιο λάθος) αλλά τίποτα.

 

Μήπως γνωρίζετε τι θα μπορούσε να φταίει;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως κάτι δεν πάει καλά με την γείωση της κιθάρας σου. Μήπως οι κολλήσεις σου δεν είναι καλές; Επίσης δεν κατάλαβα αυτό που γράφεις εδώ:

 

 

Να πω επίσης ότι έχω ανοίξει μια τρύπα για να γειώνω την γέφυρα της κιθάρας, μιας και διάβασα ότι οι μαγνήτες χωρίς καπάκια χρειάζονται αυτήν την γείωση.

 

 

Όλοι οι μαγνήτες είτε έχουν καπάκια είτε όχι έχουν εκτός από το cold (συνήθως μαύρο καλώδιο, εξαρτάται από τον κατασκευαστή) και μια γείωση (σαν μπλεντάζ καλώδιο). Αυτά τα κολλάς μαζί και φυσικά τα γειώνεις στην γέφυρα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Satanas

Το σχεδιάγραμμα το χρησιμοποίησα για να είμαι σίγουρος ότι δεν κάνω κάτι λάθος

 

Kwstas79

Είχα διαβάσει το συγκεκριμένο θέμα σε κάποιο φόρουμ με παρόμοιο θέμα..

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί οι ίδιοι μαγνήτες με την ίδια συνδεσμολογία, στην μια κιθάρα κάνουν φασαρία και στην άλλη όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί οι ίδιοι μαγνήτες με την ίδια συνδεσμολογία, στην μια κιθάρα κάνουν φασαρία και στην άλλη όχι.

Γιατί η άλλη είναι σωστά γειωμένη!

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται extra καλώδιο και τρύπα για να γειωσεις την γέφυρα μιας και το ένα απο τα δυο stand, εκεί που παει και μπαίνει η γέφυρα μέσα στο σώμα, έχει καλώδιο που γειωνει το κύκλωμα.

 

 

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου