Προς το περιεχόμενο

fender mustang floor ή vox tonelab se/le/ex?


maroras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν άλλες προτάσεις για πεταλιέρα ή γνώμες για τις παραπάνω?

Βασικά δεν ξεκαθάρισα ότι θέλω να τη δουλεύω περισσότερο σαν stomp box...να έχω τα εφφέ που θέλω για κάθε τραγούδι αποθηκευμένα σε preset και απλά να προσθέτω ή να αφαιρώ εφφέ όποτε χρειάζεται κατά τη διάρκεια του κομματιού. Με βολεύει δηλαδή να έχει τα overdrive/distortion, modulation, delay και reverb σε ξεχωριστούς ποδοδιακόπτες, να έχει tap tempo (για delay-modulation) και expression pedal. Οπότε πιστεύω πώς λύσεις όπως το zoom g3x (λίγοι ποδοδιακόπτες) και nova system (όχι expression) δεν θα βολέψουν, αν και έχουν πολύ κάλο ήχο απ' ότι άκουσα και πολύ καλές κριτικές/σχόλια! Γενικά δε χρειάζομαι ιδιαίτερα διαστημικά/synth εφφέ...με καλύπτουν τα synth μου σ'αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δες και την GT-8/10/100 (αναλογα το budget). Κανουν πολυ καλα ακριβως αυτο. Ειδικά η 10 μπορει να προγραμματισει τι θα κανει ο καθε διακοπτης. Την ειχα και ημουν απολυτα ευχαριστημενος οπως και αν τη δουλευα. (σε loop με preamps, μπροστα σαν stomp boxes και 4CM + MIDI)

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείνω (βάση ήχου/δυνατοτήτων/τιμής) προς Line6 pod hd500(έχει θέματα με τους ποδοδιακόπτες?), Digitech rp500, Zoom g5, Fender mustang floor, Vox tonelab se. :-\

Από αυτές ξεχωρίζει κάποια με διαφορά?

Και για να το αναλύσω:

Boss gt8/gt10/gt100, Line6 pod hd400/500, Digitech RP500/1000, Zoom G3/G5

δες και την GT-8/10/100 (ανάλογα το budget)

Από μια αναζήτηση που έκανα...λόγω δύσκολης χρήσης (δύσκολος χειρισμός-menu, πρέπει να λιώσεις στο διάβασμα) βγάζω εκτός τη Boss gt-8/gt-10. Λόγω κακού ήχου/κακών κριτικών βγάζω εκτός τη Line6 pod hd400 και τη Digitech rp1000, λόγω μικρού αριθμού ποδοδιακόπτων τη zoom g3/g3x και λόγω κόστους τη Boss gt-100.

Τσέκαρε και την TC Electronics Nova System, αν θέλεις.

Πολύ κάλος ήχος αλλά δεν έχει expression :(

Επίσης, θα είναι αρκετά δύσκολο να βρεις TL SE, που, λόγω παλαιότητας, να μην έχει τα θεματάκια της

Αν βρω σε καλή κατάσταση πιστεύεις θα αξίζει τον κόπο και πόσο είναι η λογική τιμή αγοράς της?

όσο πιο καινούργιο μοντέλο παίρνεις τόσο καλύτερο ήχο θα έχεις

Δεν είναι νόμος αυτό...πολλές φορές βλέπεις μια εταιρεία να βγάζει ένα καινούριο μοντέλο ''αναβάθμιση'', να έχει πάνω παπάδες, ένα σωρό εισόδους-εξόδους αλλά να υστερεί σε ποιότητα ήχου...τι να το κάνεις μετά? Οι εταιρείες το έχουν αφήσει αυτό να εννοείται (καινούριο=ποιότητα) για να πουλάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι θα σου πω ότι, χωρίς να ακούσεις, μην αγοράσεις γουρούνι στο σακί.

 

Εγώ π.χ. είχα ακούσει πολύ καλά λόγια για τις Tonelab, αλλά οι δοκιμές μου έδειξαν ότι δεν ήταν αυτό που ήθελα. Στα δικά μου αυτιά μάλιστα ήταν οι χειρότερες από τις πεταλιέρες που άκουσα.

 

Είχα δοκιμάσει Line 6, Vox, Zoom, Boss, Digitech (δεν δοκίμασα Fender) και τελικά αγόρασα την HD300. Δεν είμαι πλήρως ικανοποιημένος (τώρα θα έπαιρνα την 500) αλλά για μένα και αυτό που ήθελα (vintage classic rock) ήταν η καλύτερη. Αν πήγαινα σε πιο άγρια πράγματα θα κοιτούσα τις Digitech.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι θα σου πω ότι, χωρίς να ακούσεις, μην αγοράσεις γουρούνι στο σακί.

Εγώ π.χ. είχα ακούσει πολύ καλά λόγια για τις Tonelab, αλλά οι δοκιμές μου έδειξαν ότι δεν ήταν αυτό που ήθελα. Στα δικά μου αυτιά μάλιστα ήταν οι χειρότερες από τις πεταλιέρες που άκουσα.

Είχα δοκιμάσει Line 6, Vox, Zoom, Boss, Digitech (δεν δοκίμασα Fender) και τελικά αγόρασα την HD300. Δεν είμαι πλήρως ικανοποιημένος (τώρα θα έπαιρνα την 500) αλλά για μένα και αυτό που ήθελα (vintage classic rock) ήταν η καλύτερη. Αν πήγαινα σε πιο άγρια πράγματα θα κοιτούσα τις Digitech.

Το καταλαβαίνω αυτό, αλλά δε γνωρίζω κάποιο άτομο που να έχει κάποια από αυτές τις πεταλιέρες. Και γενικά πιστεύω ότι δεν μπορούμε να κρίνουμε με βάση τα έτοιμα presets γιατί στην πλειοψηφία τους είναι χάλια. Μόνο την tonelab se υπάρχει περίπτωση να δοκιμάσω κάποια στιγμή. Όσον αφορά το είδος, παίζω βασικά ροκ-εναλλακτικό ροκ (κυρίως ελληνικό). Γενικά δεν ασχολούμαι καθόλου με metal (με το ''άγρια πράγματα'' νομίζω αυτό εννοείς). Απλά επειδή δεν έχω ασχοληθεί ξανά με πεταλιέρα, θέλω να είναι και εύκολη στη χρήση για να μην τα βρω σκούρα. Την pod hd500 την έχεις δοκιμάσει για να μου πεις αν είναι?

Βασικά μια λύση είναι να αγοράσω από thomann κάποια και αν δε μου αρέσει να την επιστρέψω ή να πάρω κάποια άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H HD500 είναι πιο εύκολη στη χρήση από την 300 επειδή έχει πιο πολλούς ποδοδιακόπτες και άρα δεν χρειάζεται να κάνεις χαζοσυνδυασμούς για να αλλάξεις banks. Επίσης μπορείς να συνδυάσεις όλα τα stomp boxes με όλα, κάτι που δεν σε αφήνει η HD300 (πρέπει να επιλέξεις ένα από κάθε ομάδα). Αλλά είναι αεροπλανοφόρο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κάλος ήχος αλλά δεν έχει expression

 

Συνδέεις, εξωτερικά, τόσο κάποιο wah όσο και expression pedal.

 

Αν βρω σε καλή κατάσταση πιστεύεις θα αξίζει τον κόπο και πόσο είναι η λογική τιμή αγοράς της?

 

Για μια πεταλιέρα 10ετίας, πολύ δύσκολα θα έδινα πάνω από €180-200. Μη βλέπεις που στις αγγελίες κάποιοι την κοστολογούν στα €300+. Είναι υπερβολικά, κατά τη γνώμη μου.

 

Πάντως, αφού είσαι στη φάση να χρησιμοποιείς την πεταλιέρα ως stomp boxes, τσέκαρε και τις line6 m9 και m13 (παίρνουν εξωτερικό expression pedal)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέεις, εξωτερικά, τόσο κάποιο wah όσο και expression pedal.

Για μια πεταλιέρα 10ετίας, πολύ δύσκολα θα έδινα πάνω από €180-200. Μη βλέπεις που στις αγγελίες κάποιοι την κοστολογούν στα €300+. Είναι υπερβολικά, κατά τη γνώμη μου.

Πάντως, αφού είσαι στη φάση να χρησιμοποιείς την πεταλιέρα ως stomp boxes, τσέκαρε και τις line6 m9 και m13 (παίρνουν εξωτερικό expression pedal)

Τσέκαρα τις πεταλιέρες που μου είπες, αλλά γενικά δεν είναι αυτό που ψάχνω. Και απορρίπτω εξ αρχής κάτι που δεν έχει expression γιατί βγαίνει ψηλά το κόστος μετά, ειδικά αν το αγοράσεις καινούριο.

Είμαι ανάμεσα σε (με σειρά προτεραιότητας) Fender mustang floor, Vox tonelab se, Line6 pod hd500, Zoom g5, Digitech rp500, με τις δύο τελευταίες να μη με ψήνουν λόγω κατασκευής (πλαστικές δεν είναι?). Θα με βοηθούσατε πολύ αν συγκρίνατε αυτές τις πέντε μεταξύ τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρα τις πεταλιέρες που μου είπες, αλλά γενικά δεν είναι αυτό που ψάχνω. Και απορρίπτω εξ αρχής κάτι που δεν έχει expression γιατί βγαίνει ψηλά το κόστος μετά, ειδικά αν το αγοράσεις καινούριο.

Είμαι ανάμεσα σε (με σειρά προτεραιότητας) Fender mustang floor, Vox tonelab se, Line6 pod hd500, Zoom g5, Digitech rp500, με τις δύο τελευταίες να μη με ψήνουν λόγω κατασκευής (πλαστικές δεν είναι?). Θα με βοηθούσατε πολύ αν συγκρίνατε αυτές τις πέντε μεταξύ τους.   

την τελευταια την ειχα και εχει πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης...επισης αν και φτηνοτερη,βρηκα πιο ευκολα τους ηχους μου απο την hd500!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ των TL SE & RP1000, που είχα στην κατοχή μου, ηχητικά, μου κάθισε καλύτερα η πρώτη (με τις γνωστές επιφυλάξεις λόγω παλαιοτητας).

 

Έχοντας δοκιμάσει, για λιγο, την hd500, μου άρεσαν οι απεριόριστες επιλογές ηχητικων συνδυασμων, που σου δίνει.

 

Αν διάλεγα, τώρα, μεταξύ όλων, θα επέλεγα την hd500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου