Προς το περιεχόμενο

fender mustang floor ή vox tonelab se/le/ex?


maroras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

την τελευταια την ειχα και εχει πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης...επισης αν και φτηνοτερη,βρηκα πιο ευκολα τους ηχους μου απο την hd500!

Δηλαδή είναι πλαστική αλλά ανθεκτική. Η rp500 προσομοιώνει τα digitech πεταλάκια (bad monkey κτλ)?

Μεταξύ των TL SE & RP1000, που είχα στην κατοχή μου, ηχητικά, μου κάθισε καλύτερα η πρώτη (με τις γνωστές επιφυλάξεις λόγω παλαιοτητας). Έχοντας δοκιμάσει, για λιγο, την hd500, μου άρεσαν οι απεριόριστες επιλογές ηχητικων συνδυασμων, που σου δίνει. Αν διάλεγα, τώρα, μεταξύ όλων, θα επέλεγα την hd500.

Ηχητικά ποια σε εντυπωσίασε περισσότερο? Ποια ακουγόταν πιο αναλογική, η TL SE ή η HD500? Γενικά επειδή καταλαβαίνω ότι έχουν περάσει αρκετές πεταλιέρες από τα χέρια σου, μπορείς να μου πεις ποια θεωρείς καλύτερη από όλες όσες είχες σε θέμα ποιότητας ήχου και ποία σε θέμα αρκετών συνδυασμών πεταλιών? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ηχητικά ποια σε εντυπωσίασε περισσότερο? Ποια ακουγόταν πιο αναλογική, η TL SE ή η HD500? Γενικά επειδή καταλαβαίνω ότι έχουν περάσει αρκετές πεταλιέρες από τα χέρια σου, μπορείς να μου πεις ποια θεωρείς καλύτερη από όλες όσες είχες σε θέμα ποιότητας ήχου και ποία σε θέμα αρκετών συνδυασμών πεταλιών? Ευχαριστώ.

 

Η TL SE, όχι, όμως, κάποια τραγική διαφορά.

Επίσης, η hd500 δεν ήταν δικιά μου, για να την "ξεψαχνίσω".

 

Ύστερα, παίζει ρόλο και ο τρόπος, που θα τη χρησιμοποιείς:

 

την TL SE τη συνέδεα στο input του ενισχυτή, γιατί στη λούπα ακουγόταν ψιλοάθλια. Το αντίθετο συνέβαινε με την rp1000, που μπροστά στον ενισχυτή ήταν μάπα, αλλά στη λούπα γάζωνε (ειδικά σε πιο γκαζωμένους ήχους).

 

Από εκεί και πέρα, η TL SE έχει κάποιους περιορισμούς, ως προς τη χρήση των εφέ:

 

πχ (αν θυμάμαι καλά) δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις fuzz και wah, μαζί, γιατί ανήκουν στην ίδια μπάνκα προεπιλογών.

Αυτό το θέμα δε θα το αντιμετωπίσεις με την hd500, που μπορείς να βάλεις τα εφέ με όποια σειρά θέλεις. Έπίσης, έχει looper και whammy, που μου έλειπαν από την TL και μεγαλύτερη ποικιλία ήχων.

 

Eν κατακλείδι, αν αγόραζα σήμερα πεταλιέρα, μεταξύ των 2 (TL SE & hd500), θα έπαιρνα την Line6.

 

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις γνώμες σας. Έχω πιστεύω μια ιδέα για το τι προσφέρει η κάθε πεταλιέρα από αυτές τις πέντε που έχω καταλήξει να συγκρίνω. Για τη μόνη πεταλιέρα όμως που δε γνωρίζω κάτι ιδιαίτερο από αυτές είναι η Fender mustang floor.

Αν υπάρχει κάποιος που την έχει ακούσει ή μεταχειριστεί θα με βοηθούσε πάρα πολύ να μου πει τη γνώμη του για το συγκεκριμένο μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη μόνη πεταλιέρα όμως που δε γνωρίζω κάτι ιδιαίτερο από αυτές είναι η Fender mustang floor.

Αν υπάρχει κάποιος που την έχει ακούσει ή μεταχειριστεί θα με βοηθούσε πάρα πολύ να μου πει τη γνώμη του για το συγκεκριμένο μηχάνημα.

 

Δε νομίζω να περπάτησε ιδιαίτερα.  :-\ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου