Προς το περιεχόμενο

fender mustang floor ή vox tonelab se/le/ex?


maroras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά! Ψάχνω για πεταλιέρα για λόγους ευκολίας και οικονομίας. Έχω διαβάσει καλές κριτικές για όλες τις παραπάνω, ότι έχουν ζεστό ήχο κτλ και τις έχω ακούσει στο you tube (που ο ήχος τους παίζει να είναι πειραγμένος και να μην ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα) και μου αρέσει ο ήχος τους, ειδικά της fender της vox tonelab se. Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου προτείνει ποια από όλες είναι ποιοτικότερη σε θέμα ήχου (πιο αναλογικός-ζεστός ήχος, να προσομοιώνει καλύτερα τα stomp boxes) και πιο εύκολη στη χρήση? Ακόμη έχω δει ότι όλες (έκτος την ex) έχουν fx loop. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα πεταλάκι ταυτόχρονα με τα εφέ της κάθε πεταλιέρας ή λειτουργεί μεμονωμένα? Aκόμη με τις tonelab μπορείς να ηχογραφήσεις σε κάρτα ήχου από το output χωρίς να σου αλλάζει τον ήχο? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γειά σου φίλε και Χρόνια Πολλά...

Γνώμη μου είναι ότι οι 2 πεταλιέρες modelling που αναφέρεις είναι της παλαιολιθικής  ;D εποχής γιατί ως γνωστόν το modelling και η τεχνολογία στα digital τρέχει με ταχύτητες μεγάλες!!!

To VOX είναι παλιό μηχάνημα και το Fender δεν τσούλησε στην αγορά...

Θα σου πρότεινα να ξαναδεις τις διαθέσιμες επιλογές σου και με άλλα μηχανήματα....

Zoom Line6 κτλ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά! Ψάχνω για πεταλιέρα για λόγους ευκολίας και οικονομίας. Έχω διαβάσει καλές κριτικές για όλες τις παραπάνω, ότι έχουν ζεστό ήχο κτλ και τις έχω ακούσει στο you tube (που ο ήχος τους παίζει να είναι πειραγμένος και να μην ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα) και μου αρέσει ο ήχος τους, ειδικά της fender της vox tonelab se. Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου προτείνει ποια από όλες είναι ποιοτικότερη σε θέμα ήχου (πιο αναλογικός-ζεστός ήχος, να προσομοιώνει καλύτερα τα stomp boxes) και πιο εύκολη στη χρήση? Ακόμη έχω δει ότι όλες (έκτος την ex) έχουν fx loop. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα πεταλάκι ταυτόχρονα με τα εφέ της κάθε πεταλιέρας ή λειτουργεί μεμονωμένα? Aκόμη με τις tonelab μπορείς να ηχογραφήσεις σε κάρτα ήχου από το output χωρίς να σου αλλάζει τον ήχο? Ευχαριστώ.

 

Αξίζει να προσθέσεις στις παραπάνω (ανάλογα και με τα  οικονομικά σου):

 

Boss gt8/gt10/gt100

Line6 pod hd400/500

Digitech RP500/1000

Zoom G3/G5

 

Από ποιότητα ήχου εμπιστεύσου καλύτερα μόνο τα αυτιά σου

 

Από ευχρηστία, μπορείς να κατεβάσεις και να μελετήσεις τα manuals τους

 

Ναι μπορείς να τις συνδυάσεις και με πετάλια, με διάφορους τρόπους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά θέλω να αποφύγω boss και zoom g5 γιατί μου ακούγονται πολύ ''πλαστικές''. Ακόμη οι line 6 hd pod500/500x ενώ έχουν πολλές δυνατότητες μου φαίνονται κι αυτές αρκετά ψεύτικες, κάπως δύσκολες στη χρήση και ακριβές για τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω. Αυτό που ψάχνω είναι μια πεταλιέρα που ο ήχος της να είναι όσο γίνεται πιο αληθινός...σχεδόν αναλογικός (η να μπορεί να γίνει με ψάξιμο τουλάχιστον), να μπορώ να τη χρησιμοποιώ απευθείας σε pa όποτε χρειάζεται και να ηχογραφώ με κάρτα ήχου. Το βασικό λοιπόν είναι ο ήχος και μετά η εύκολη χρήση. Δεν με νοιάζει αν είναι παλιό ή νέο μηχάνημα αρκεί να βγάζει καλό ήχο. Αυτό από ότι έχω διαβάσει στο φόρουμ και ακούσει από φίλους το έχει η tonelab se που χαρακτηρίζεται από πολλούς ως κορυφαία. Με τη fender mustang τι παίζει? Μπορεί να συγκριθεί ηχητικά με την tonelab ή είναι απλά πεταμένα λεφτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ψάχνω είναι μια πεταλιέρα που ο ήχος της να είναι όσο γίνεται πιο αληθινός...σχεδόν αναλογικός

 

Τσέκαρε και την TC Electronics Nova System, αν θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ψάχνω είναι μια πεταλιέρα που ο ήχος της να είναι όσο γίνεται πιο αληθινός...σχεδόν αναλογικός (η να μπορεί να γίνει με ψάξιμο τουλάχιστον),

 

Αυτό ζητούν ΟΛΟΙ φίλε μου, και πάρα ΠΑΡΑ πολλοί το έχουν βρει στις πεταλιέρες που λίγο παραπάνω κρίνεις ως πλαστικές/ψεύτικες.

 

Βεβαιώσου πως θα ακούσεις *προσεκτικά* κάθε μοντέλο πριν αποφασίσεις, και καλή τύχη στην επιλογή σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά θέλω να αποφύγω boss και zoom g5 γιατί μου ακούγονται πολύ ''πλαστικές''. Ακόμη οι line 6 hd pod500/500x ενώ έχουν πολλές δυνατότητες μου φαίνονται κι αυτές αρκετά ψεύτικες, κάπως δύσκολες στη χρήση και ακριβές για τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω. Αυτό που ψάχνω είναι μια πεταλιέρα που ο ήχος της να είναι όσο γίνεται πιο αληθινός...σχεδόν αναλογικός (η να μπορεί να γίνει με ψάξιμο τουλάχιστον), να μπορώ να τη χρησιμοποιώ απευθείας σε pa όποτε χρειάζεται και να ηχογραφώ με κάρτα ήχου. Το βασικό λοιπόν είναι ο ήχος και μετά η εύκολη χρήση. Δεν με νοιάζει αν είναι παλιό ή νέο μηχάνημα αρκεί να βγάζει καλό ήχο. Αυτό από ότι έχω διαβάσει στο φόρουμ και ακούσει από φίλους το έχει η tonelab se που χαρακτηρίζεται από πολλούς ως κορυφαία. Με τη fender mustang τι παίζει? Μπορεί να συγκριθεί ηχητικά με την tonelab ή είναι απλά πεταμένα λεφτά?

Σύμφωνα με τα γραφόμενά σου δεν κατάλαβες τι έγραψα πιο πάνω....

Τα μοντέλα που αναφέρεις είναι ΠΑΛΑΙΟΛΙΘΙΚΑ με οτι αυτο συνεπαγεται στην ποιοτητα του ΗΧΟΥ...

Μην μηδενιζεις αυτα που σου πρότεινα εγώ και οι υπόλοιποι φίλοι που είναι ΚΛΑΣΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΑ ΗΧΗΤΙΚΑ απο τα Homosapiens που παρέθεσες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τα γραφόμενά σου δεν κατάλαβες τι έγραψα πιο πάνω....

Τα μοντέλα που αναφέρεις είναι ΠΑΛΑΙΟΛΙΘΙΚΑ με οτι αυτο συνεπαγεται στην ποιοτητα του ΗΧΟΥ...

Μην μηδενιζεις αυτα που σου πρότεινα εγώ και οι υπόλοιποι φίλοι που είναι ΚΛΑΣΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΑ ΗΧΗΤΙΚΑ απο τα Homosapiens που παρέθεσες....

 

+1000

 

Επίσης, θα είναι αρκετά δύσκολο να βρεις TL SE, που, λόγω παλαιότητας, να μην έχει τα θεματάκια της, είτε στα buttons είτε στα footswitches.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Βασικά δεν ακυρώνω τις προτάσεις σας, απλά σας λέω τις εντυπώσεις μου από αυτά που έχω ακούσει στο you tube και από κριτικές που έχω διαβάσει. Ίσα ίσα, ευχαριστώ που μου προτείνετε κι άλλες επιλογές και προσπαθείτε να βοηθήσετε.

  Βλέπεις, στην πόλη μου δεν έχουμε την πολυτέλεια να δοκιμάσουμε τέτοια μηχανήματα στα καταστήματα μουσικών γιατί δεν τα φέρνουν πότε ή αν τα φέρουν τα έχουν στη κούτα για να μη σκονιστούν... (εκτός κι αν είναι ένα πολυεφφέ του κατοστάρικου...αυτό μπορείς να το δοκιμάσεις!). Κι αν το αγοράσεις (χωρίς να το δοκιμάσεις-αφού δεν ανοίγει η κούτα!!!) και δε σου αρέσει, εννοείται ότι δεν μπορείς να το επιστρέψεις (όπως γίνεται έξω), ακόμη κι αν είναι όπως ακριβώς το αγόρασες! Οπότε δεν κατηγορώ όσους ψωνίζουν απ' έξω, μάλλον κι εγώ αυτό πρέπει να αρχίσω να κάνω.

  Ξέφυγα από το θέμα, αλλά αντί να έχουμε διαθέσιμα μηχανήματα/μουσικά όργανα για να δοκιμάζουμε αναγκαζόμαστε να λιώνουμε στο internet για να βρούμε τη χρυσή τομή! Και να δούμε...

  Θα τσεκάρω στο you tube (που πιστεύω όμως ότι πολλά video δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα) τις πεταλιέρες που μου προτείνετε, αν και κάποιες τις έχω ακούσει, για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να διαλέξεις πεταλιέρα από το Youtube, κάνε καλύτερα κλήρωση. Πιο καλές πιθανότητες έχεις.

Πάντως όσο πιο καινούργιο μοντέλο παίρνεις τόσο καλύτερο ήχο θα έχεις. Αυτός είναι - για μένα - απαράβατος κανόνας.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου