Προς το περιεχόμενο

Θελω ενα synth για psytrance


alexotic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δες πολλα βιντεο, διαβασε κι οτι review βρεις, και φυσικα ρωτα κι εδω να σου πουμε οτι μπορουμε. Απλα μη βιαζεσαι να αγορασεις. Στο τελος ετσι κι αλλιως αυτα που σου λεω εγω θα παρεις... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακούγοντας λίγο τα κομάτια σου νομίζω ότι αυτό που χρειάζεσαι είναι synth module με midi keyb, έχεις κάνει αρκετά καλή δουλειά στο pc και το κατέχεις οπότε το sequencer δεν σου χρειάζεται άρα δεν χρειάζεσαι και workstation.

 

Το Korg radias επιμένω να το δεις είναι πάρα πολύ καλό σαν module, από εκεί και πέρα το m3 είναι λίγο all around ίσως δεν σε βολέψει σε πολύ συγκεκριμένους ήχους που χρειάζεσαι για trance. Έχει κάποια πράγματα αλλά δεν ξέρω αν θα σου κάνουν δηλ...

 

οπότε νομίζω πιο κατάλληλα είναι Virus TI snow, Blofeld & Venom + φίλτρα ίσως κάποιο KP3, αλλά στην ουσία ψάχνεις καθαρά για ήχους στο daw που γράφεις.

 

Για το Krome που ρωτάς πιο πάνω επίσης δεν κάνει χρειάζεσαι πιο συγκεκριμένα πράγματα, το Krome είναι σαν το m50 δεν θα σε βολέψει στους ήχους και έχει ψόφια φίλτρα.

 

Υποψιάζομαι ότι κρατώντας προς το παρόν το Yamaha ή ότι έχεις σαν midi keyboard μπορείς με 1000 να πας για ένα radias+κάτι άλλο σε αυτά που πρότεινε ο Waterfall δηλ να πάρεις 2 modules όχι ένα.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα το θεμα ειναι να παρω κατι που δε θα το μετανιωσω σιγουρα και για να μη το μετανιωσω επειδη εχω απο μικρος θεμα με τα πληκτρα θελω να παρω κατι ποιοτικο γενικα και να χει πληκτρα. πηρα για εκτος δουλειας φυσικα το psr-a300  αλλα δ μαρεσει καθολου ουτε τα πληκτρα (πολυ ελαφρια) ουτε οι ηχοι.καμια ποιοτητα καλο για τα λεφτα του αλλα οχι γιαυτο που θελω.και τωρα ειπα να παρω κατι  γυρο στο χιλιαρικο μεταχειρισμενο να μου προσφερει αυτα που θελω να με βοηθησει και στη παραγωγη μου. ειδα τωρα στα μεταχειρισμενα εχει αρκετες επιλογες ειδα αρκετα βιντεο μαυτα που εχει. εχει πχ  roland fantom g8 στα 1650 ευρο με λιγη υπομονη ισως μαζεψω και αλλα χρηματα και ισως βγουν και αλλα μεταχειρισμενα σε τετοιες καλες τιμες  εχει vyrus ti στα 1000 εχει  δηλαδη πραμα.σαυτα που λες εχεις δικαιο στο τι χρειαζομαι δηλαδη... απλα αυτο που με κραταει δηλαδη ειναι η ποιοτητα πληκτρων . πηρε ενας φιλος προσφατα ενα  motif  ουτε θυμαμαι πιο  αλλα επιανα το πληκτρο  κ μαρεζε δηλαδη σαν αισθηση.οχι σαν το δικο μ που ειναι σαν να μην ακουμπας πληκτρο  :p  θελω κατι να σου δινει την αισθηση της ποιοτητας και ποιοτικο ηχο φυσικα. πολυ ωραιο το radias τωρα βλεπω βιντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Blofeld και Ultranova εχουν επισης πολυ καλο πληκτρολογιο, συν aftertouch. Φαινεται οτι εχεις κολλησει λιγο με το πληκτρολογιο γι αυτο στο αναφερω. Απ'την αλλη μπορεις απλα να αγορασεις ενα αλλο controller με καλυτερο πληκτρολογιο απο αυτο που ηδη εχεις, καποιο Studiologic που εχει Fatar πληκτρα ή καποιο CME ισως, και μετα αγοραζεις και καποιο rack synth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα θα κοιταξω και αυτο π λες...δεν το γνωριζα ευχαριστω για τη πληροφορια :)  ναι η αληθεια ειναι οτι εχω σκαλωσει λιγο χαχα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

spectrasonics omnisphere, ειναι καταπληκτικο και εβγαλαν καινουργια εκδοση φετος και ενα μεταχειρισμενο nord lead 2x και εισαι τελειος, ακομα καλυτερα αν εχεις την ορεξη ενα nord micro modular, αλλα με το 2x εισαι τελειος + κανα πεταλι κιθαρας πχ electro harmonix κτλ. και θασαι στον παραδεισο της psytrance. το μονο που θα σκεφτομουν αντι 2x θαταν το ms20 αλλα και παλι το nord ειναι αναντικαταστατο για psytrance. πιο αγριο πιο οξινο και σκληρο, ειναι κ@υλ@ τερμα.

 

το blowfeld ειναι ωραιο αλλα θα σε δυσκολεψει αυτη η οθονουλα με το ατελειωτο μενου και εχει πολυ πιο πολλες λειτουργιες απο ενα virus αλλα στερειται ευχρηστιας, roland fantom, radias,kroma m50, m3 και οτιδηποτε απο αυτα μην τα σκεφτεσαι καν και μην τα αγορασεις καν, δε θα γραψεις psytrance μαυτα, το virus ειναι λιχουδια το ξερω αλλα μπορεις και χωρις αυτο, χωρια που τοχουν ολοι και οι ηχοι του (presets) ειναι τοσο χρησιμοποιημενα που τακους ιδια και απαραχαχτα σε απειρα κομματια των τελευταιων 8-10 χρονων.

 

αυτο που με βοηθησε προσωπικα να τελειωσω κομματια και να γουσταρω πιο πολυ απολα ηταν το Nord που δεν εχει ουτε εφε ουτε απεραντο interface. raw ηχαρα και ιδεες να γινονται record στο πολυ γρηγορο και εγραφα κομματι σε 2-3 μερες. με το virus κοιτουσα το κομματι για 2-3 μηνες μεχρι να το σιχαθω και να το σβησω γιατι με αναγουλιαζε να το σκεφτομαι στο τελος.

 

m2c

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

με τα σημερινά δεδομένα

 

nord nord nord

 

εάν παίζεις νταρκίλες

 

κοίτα το nord wave

 

έχει αυτήν την μίξη του sampler στους

 

oscilators που βοηθάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου