Προς το περιεχόμενο

Θελω ενα synth για psytrance


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα ειμαι καινουριο μελος θελω να με βοηθησετε να τοποθετηθω.λοιπον θελω ενα synth  η οτιδήποτε μπορει να με καλυψει για να με βοηθησει στη παραγωγη μουσικης (psytrance)ηλεκτρονικης δηλαδη. θελω αρκετα καλο ηχο ρεαλιστικο...επισης μαρεσουν τα πληκτρα που εχουν μερικα synthia τα χοντρα σα του πιαννου..αλλα αν εχει τα αλλα δε με πειραζει και να μην εχει τετοια πληκτρα..το συγκεκριμενο keabord το θελω και γενικα να κανω το χαβαλε μου οχι μονο για τη παραγωγη. αν ειχα χρηματα θα περνα το pa3x αλλα δυστιχως μπορω να διαθεσω μονο μεχρι 1000 ευρο  :/  αν μπορειτε να με βοηθησετε και να μου δωσετε καποιες προτασεις θα ειμουν ευγνώμων.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Bill, ο Αlexotic γραφει

 

...μπορω να διαθεσω μονο μεχρι 1000 ευρο....
οποτε τα Virus TI / V-Synth / Nord lead 4 ξεπερνανε κατα πολυ το budget του. popcorn.gif
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σε τι μουσικό επίπεδο βρίσκεσαι; Ξέρεις να παίζεις ακόρντα πχ;

Με τι παίζεις μέχρι σήμερα; Εχεις πληκτρολόγιο; Κάποιο συνθ που γνωρίζεις να δουλεύεις;

 

Τα παραπάνω θα βοηθήσουν τους απαντώντες να μιλήσουν συγκεκριμένα και όχι άσκοπα για να βοηθηθείς κι εσύ πραγματικά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω γενικα να παιζω ακορντα και γενικα αρκετα καλα...δν ειμαι επαγγελματιας...επισης ειχα παλια ενα korg αρμονιο δε θυμαμαι ακριβος μαρκα αλλα ηταν ακριβο και καλο.τωρα εχω ενα psr300οριενταλ το ειχα παρει για χαβαλε πριν κανα 2 χρονια απο ενα χρηστη του noiz και τωρα θελω κατι πιο σοβαρο και επαγγελματικο με καθαρο ηχο και να μπορω να τον ουρλιαζω ρε παιδι μου  :D 

 

vyrus θα ταν τελεια για μενα αλλα που τοσα χρηματα :p

 

επισης αν ειναι και ψηλο workstation για να μπορω να χω και κανα ριθμο και τετοια μεσα θα ταν οκ. κ οπως ειπα πιο πανω μαρεσουν πολυ βαρυκεντρισμενα πληκτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω γενικα να παιζω ακορντα και γενικα αρκετα καλα...δν ειμαι επαγγελματιας...επισης ειχα παλια ενα korg αρμονιο δε θυμαμαι ακριβος μαρκα αλλα ηταν ακριβο και καλο.τωρα εχω ενα psr300οριενταλ το ειχα παρει για χαβαλε πριν κανα 2 χρονια απο ενα χρηστη του noiz και τωρα θελω κατι πιο σοβαρο και επαγγελματικο με καθαρο ηχο και να μπορω να τον ουρλιαζω ρε παιδι μου  :D   

 

vyrus θα ταν τελεια για μενα αλλα που τοσα χρηματα :p

 

επισης αν ειναι και ψηλο workstation για να μπορω να χω και κανα ριθμο και τετοια μεσα θα ταν οκ. κ οπως ειπα πιο πανω μαρεσουν πολυ βαρυκεντρισμενα πληκτρα

 

και μενα μαρεσουν τα μακαρονια με κιμα ;D

 

τα βαρυκεντρισμενα πληκτρα ειναι το τελευταιο που θα επρεπε να σε απασχολει ειδικά όταν συζητάς για synth/workstation με dance oriented ηχους είναι αντίφαση, πρώτα θα πρέπει να σε απασχολούν οι ήχοι-γεννήτρια και στο τελος τα πλήκτρα και ο αριθμός εάν είναι 61, 76, 88 και ειδκά το βαρυκεντρισμένο.

 

Στις αγγελίες υπάρχουν καλές ευκαρίες σε Korg m50, m3 τα οποία προσφέρουν χρήση drum track+karma για συνοδεία σε ήχους. Ειδικά το m3 με επέκταση EXB-Radias & sampler προσφέρει αρκετούς καλούς ηλεκτρονικούς ήχους για Trance, Dance και έχει πέσει η τιμή του σημαντικά σαν μεταχειρισμένο οπότε θα στο πρότεινα να το δεις από κοντά είναι κοντά στο budget που ζητάς.

 

Άλλη καλή περίπτωση είναι το Korg RADIAS, δες το και αυτό στο youtube μπορείς να το βρεις γύρω στα 500 μεταχειρισμένο.

 

Arranger τύπου pa3x, 900 κτλ είναι για άλλες δουλειές δεν κάνουν για αυτό το είδος που θες, εκτός εάν μαζί με το virtual moon θες να παίζεις και άλλου είδους μουσικές-λαικά, ελληνικά ρεπερτόρια, ποπ, έντεχνα καμιά καλλή, παντελίδη κτλ εκεί το συζητάμε.... αλλιώς πας για synth/workstation.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον.αυτο που θελω πιο πολυ κ ειναι πιο σημαντικο για μενα ειναι να με βοηθησει στη παραγωγη psytrance γιατι ασχολουμε επαγγελματικα ειμαι σε δισκογραφικη δηλαδη δε το λεω ετσι. κ μετα ολα τα αλλα...αν δε παιζει λαικα δε με καιει ασχετα που θα θελα γιατι καμια φορα  μετα φιλαρακια στο χαβαλε κανουμε κατι τετοια. αλλα οκ αν δεν υπαρχει κατι ενδιαμεσο το καταλαβαινω αλλα θελω σιγουρα πολυ ποιοτηκο ηχο..αυτο με καιει.το μ3 μαρεσε αρκετα και το αλλο βασικα μαρεσε..το μ3 το κοιτουσα καιρο αλλα οταν το κοιτουσα ητανε τιμες ψηλες για μενα.τωρα ισως μου κανει..το αλλο που ανεφερες δε το ξερω θα κοιταξω review και  youtube να δω γιατι φαινετε δυνατο. απο πληκτρα οπως ειπα κ πιο πριν μαρεσουν αλλα δε καιγομαι κ παλι για τα βαρυκεντρισμενα το λεω γιατι γ να λεμε την αληθεια εχουν ωραια αισθηση τουλαχιστον για μενα.αυτα λοιπον και ευχαριστω για τη βοηθεια αν εχετε και αλλες ιδεες προτεινετε.  αν επερνα αναμεσα σε m50  -  m3  - korg krome  πιο θα λεγατε οτι ειναι πιο καλο...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προτεινα το Access Virus TI Snow.

 

4 parts αλλα οι ηχοι που θες. και κυριως η τιμη που θες.

και κατι αλλο μετα για πληκτρα (την αισθηση των πληκτρων εννοω. με FATAR keybed)

 

παρεπιπτοντως εχεις καπου online κομματια σου...? (απο την δισκογραφικη σου δουλεια?  ;))

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω στο soundcloud Κοματια που δε θα κυκλοφορισουν φυσικα γιατι τα χω βαλει ειδη online  xotic λεγομαι. πατα πχ xotic the begining  το συγκεκριμενο  το χω και youtube τωρα εχω κλεισει με μεγαλη δισκογραφικη και σημερα μου ειπαν οτι θα κυκλοφορησουν 2 κοματια μου σε promo..τσπ στο θεμα μας. θελω σιγουρα κατι να χει πληκτρα και να μπορω να παραμορφωνω τον ηχο να χει δηλαδη πεντακαθαρο ηχο και να τον κανω οτι θελω να τον ουρλιαζω να τον μπουκωνω να τον φιλτραρω γιαυτο θελω synth. ειχα δει στο youtube ενα μοτιφ αλλα που λεφτα για τετοια..κ λεω ας ρωτησω τα παλικαρια του noiz αυτοι κατι θα βρουν να μου ταιριαζει.οποτε ψαχνουμε κατι με παραμορφωσεις ηχου ποιοτηκο ηχο κ τετοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμενο keabord το θελω και γενικα να κανω το χαβαλε μου

 

δν ειμαι επαγγελματιας...

 

γιατι ασχολουμε επαγγελματικα ειμαι σε δισκογραφικη δηλαδη

 

 

τωρα εχω κλεισει με μεγαλη δισκογραφικη και σημερα μου ειπαν οτι θα κυκλοφορησουν 2 κοματια μου σε promo..

 

::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου