Προς το περιεχόμενο

Πεταλο-εμπειρογνωμονες... καμμια ιδεα για mod


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Thanks JAM!

 

Τι μετατροπή πρέπει να κάνω όμως για να μην έχω volume drop??? :roll:

 

To "σωστό" είναι να βάλεις ένα JFET πριν το 1ο transistor.Aπό εκεί και πέρα μπορείτε να κάνετε δοκιμές με την αντίσταση εισόδου :wink:

 

Στην θέση σου θα απέφευγα τη λύση του JFET...είναι πολύ πιθανόν να σου βρωμίσει λίγο το σήμα μιας και θα μπει στην είσοδο...

 

καλύτερα να δοκιμάσεις να αλλάξεις τις τιμές που σου λέει ο roybatty, και αν δεν λυθεί μετά κοιτάζεις άλλες λύσεις :wink:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αντιθέτως αγαπητέ JAM.Aν φτιαχτεί σωστά το buffer κύκλωμα είναι πιο εύκολο να έχεις "unity gain" από το να πειράζεις RC φίλτρα που (αναπόφευκτα) θα αλλάξουν τον ήχο.Ενδεικτικά,ανάλογο κύκλωμα με JFET έχω φτιάξει σε Boss SD-1 για να σταματήσω το bleed through όταν το πετάλι είναι bypassed.

Η ισορροπία είναι φυσικά λεπτή.Τα JFET όντως μπορούν να προκαλέσουν βαβούρα (ή αν θέλετε,οscillation) όπως και οι αλλαγές στις αντιστάσεις μπορούν να προκαλέσουν distortion.

Αυτό είναι το κακό των αναλογικών κυκλωμάτων...πρέπει να χάσεις κάτι για να κερδίσεις κάτι :)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πετάλι έχει ήδη ένα buffer στην είσοδό του...(ο πρώτος τελεστικός μετά την είσοδο παίζει τον ρόλο αυτό). Βάζοντας άλλο ένα buffer πριν το buffer, θα έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα...πτώση έντασης αντί για αύξηση...μιας και μπορεί να μιλάμε για unity gain θεωρητικά, αλλά στην πράξη ποτέ το κέρδος δεν είναι μοναδιαίο, είναι πάντα λίγο μικρότερο...

 

Αυτό που λες θα μπορούσες να το πετύχεις αν χρησιμοποιήσεις το JFET σαν gain stage χρησιμοποιώντας την inverting έξοδο του...όμως εκεί θέλει πολύ προσοχή στην πόλωσή του γιατί μπορεί να δώσει ανεπιθύμητο gain...

 

Ένα MOSFET αντί για JFET θα μπορούσε να λύσει το πρόβλημα πιο εύκολα...

 

Πάντως εγώ επιμένω ότι παίζοντας με τα RC μπορείς να δώσεις την επιθυμητή αύξηση της έντασης χωρίς να αλλάξει ο χαρακτήρας του εφφέ...απλά θέλει προσοχή στις αναλογίες...διπλασιάζεις πχ τον πυκνωτή - υποδιπλασιάζεις την αντίσταση και το ανάποδο... για μικρές αλλαγές στον πυκνωτή και στην αντίσταση η αλλαγή στον ήχο θα είναι σχεδόν αμελητέα, και το πετάλι θα έρθει στα ίσια του από θέμα έντασης... :wink:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πετάλι έχει ήδη ένα buffer στην είσοδό του...(ο πρώτος τελεστικός μετά την είσοδο παίζει τον ρόλο αυτό). Βάζοντας άλλο ένα buffer πριν το buffer' date=' θα έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα...πτώση έντασης αντί για αύξηση...μιας και μπορεί να μιλάμε για unity gain θεωρητικά, αλλά στην πράξη ποτέ το κέρδος δεν είναι μοναδιαίο, είναι πάντα λίγο μικρότερο...

[/quote']

 

Χμ,τα μπερδέψαμε λιγακι...την λύση του JFET την πρότεινα στον elavd που ρώτησε για το small stone (που έχει transistor στην είσοδο) και όχι στον fenderiarh με το mistress του (που έχει τελεστικό) :wink:

Εκεί όπως σωστά είπες παίζουμε με τα RC.

 

telekris νισάφι πια με το ΕΜΠ :lol:

εγώ είμαι της Πολυτεχνικής Θεσσαλονίκης 8)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσκυνω...... :D :D :D απο εκει που δεν ηξερα τι να κανω βρισκομαι με πολλες επιλογες οσον αφορα τη μετατροπη.........Ισως επρεπε να ειχα γινει Πολυτεχνιτης και οχι φαρμακοποιος........thanks

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πετάλι έχει ήδη ένα buffer στην είσοδό του...(ο πρώτος τελεστικός μετά την είσοδο παίζει τον ρόλο αυτό). Βάζοντας άλλο ένα buffer πριν το buffer' date=' θα έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα...πτώση έντασης αντί για αύξηση...μιας και μπορεί να μιλάμε για unity gain θεωρητικά, αλλά στην πράξη ποτέ το κέρδος δεν είναι μοναδιαίο, είναι πάντα λίγο μικρότερο...

[/quote']

 

Χμ,τα μπερδέψαμε λιγακι...την λύση του JFET την πρότεινα στον elavd που ρώτησε για το small stone (που έχει transistor στην είσοδο) και όχι στον fenderiarh με το mistress του (που έχει τελεστικό) :wink:

Εκεί όπως σωστά είπες παίζουμε με τα RC.

 

telekris νισάφι πια με το ΕΜΠ :lol:

εγώ είμαι της Πολυτεχνικής Θεσσαλονίκης 8)

 

Misunderstanding ...Συμφωνούμε :wink:

 

πολλοί ηλεκτρολόγοι μαζευτήκαμε εδώ μέσα !

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου