Προς το περιεχόμενο

βελονα πικαπ


kvolt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα εχω ενα jvc ql f6 με αλλαγμενα hi end καλωδια στον βραχιονα και μεχρι τον ενισχυτη.

Σκεφτομουν να αλλαξω την μαμα κεφαλη κ βελονα με μια stanton 680 η 890fs. Προοριζεται καθαρα για οικιακη χρηση. Ακουω γνωμες κ συμβουλες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομουν να αλλαξω την μαμα κεφαλη κ βελονα με μια stanton 680 η 890fs. 

Όχι βρε αδερφέ !!!

Έχεις ωραίο (και αναβαθμισμένο) πικάπ (Japanese DD rules !  ;D) και θα πας να του βάλεις dj βελόνες ? Έλεος !!

H original βελόνα είναι αυτή http://www.ebay.com/itm/JVC-DTZ1S-DTZ4S-LA21-LF41-MD1025Z-QLA5-Stylus-Needle-/220350696547 αλλά ΔΕΝ χρειάζεται να πας εκεί.

Καταρχήν δεν πας μόνο για βελόνα αλλά για κεφαλή.

 

Tι budget έχεις;

 

Το phono stage σου (αν ξέρεις βέβαια) μπορεί να προενισχύσει moving coil κεφαλές ή μόνο moving magnet ?

H "πασπαρτού" κεφαλή που χρησιμοποιώ σε αυτά τα πικάπ είναι η Denon DL-110 η οποία είναι Moving Coil υψηλής εξόδου αλλά η οποία δυστυχώς τελευταία έχει "τσιμπήσει" και δύσκολα την βρίσκεις κάτω από €150.

 

Πες budget και προενισχυτή phono που έχεις και κάτι θα βρούμε....

 

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αρχοντα θα σου πω τι παιζει. Εχω εναν jvc ax-90v που εχει εισοδο phono και κουμπι επιλογης στο πανελ μπροστα για mm βελονα  η mc βελονα. Οποτε ειμαι ανοιχτος κ στα δυο. Γυρω στα διακοσια δεν ειναι καλα;  απλα  θελει κ κεφαλι το μηχανακι. Ακουω προτασουλες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ok τσιμπησα την dl 110 της denon. καταπληκτικο εργαλειο... ανεβηκε πολυ το πικ απ μου... καμια προτασουλα για ηχειακι υπαρχει ? εχω δυο jbl 8350. να βρω κατι σε κολωνα η σε βιβλιοθηκης???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου