Προς το περιεχόμενο

Μερικα Μπλουζο-κλιπακια με μια Taylor και ενα Looper


Alter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

.. οχι ακριβως μπλουζ αλλα σε γενικη μπλουζ διαθεση .. ;D

 

πηρα δυο μικροφωνα τελευταια και δοκιμαζω να γραφω με αυτα (ενω παλια πολλες φορες το εκανα direct η κατευθειαν στην καμερα). Αν και εχω ηχογραφησει πολλες φορες με ακουστικες σε στουντιο, συνηθως απλα επαιζα :) και δεν το χω και πολυ με ηχογραφησεις, αλλα θα βελτιωθω :) .. Επισης προτιμω επι του παροντος να γραφω και τον ηχο λαιβ, γιατι παρολο που κατα καιρους εχω δουλεψει cubase και sony vegas, προτιμω την ευκολια και την ταχυτητα του κατευθειαν στην καμερα.. ουτως η αλλως μονο για youtube μπορω να γραψω σπιτι με τα μηχανηματα που εχω αυτη τη στιγμη (ουτε καλο mic preamp, ουτε καρτα A/D της προκοπης)

 

οποτε το σημα παει rode NT-5 --> mackie mixer --> σε looper αν παιζει στο κλιπακι --> zoom q4 καμερα.. αυτο που λειπει ειναι ενα καλο reverb, εχω δανεισει το lexicon :( πρεπει να το παρω.. οι μονες επεμβασεις ειναι μετα με το handyshare (το software της καμερας που ειναι παρα πολυ γρηγορο) mastering clear&power και normalize στα 0 db

 

 

και για συγκριση ενα παλιοτερο με looper αλλα γραμμενο direct χωρις μικροφωνα.. δεν ξερω τελικα αν αξιζει για youtube ολη η διαδικασια με μικροφωνα εκτος αν ανεβεις κλιμακα (καλους προενισχυτες κτλ), αλλα ειμαι και εντελως καινουργιος στο σπορ οποτε... βλεπουμε στο μελλον.. :) και βεβαια με λουπερ ειναι ακυρο ? γιατι τα πυκνωτικα πιανουν τον θορυβο απο τα κλικ των διακοπτων.. :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μ' άρεσαν πολύ και τα τρία κλιπ!

 

Ωραίο παίξιμο, μελωδικές ιδέες και ωραίος ήχος.

 

Πιστεύω ότι ο ήχος είναι καλύτερος στα τρία καινούρια κλιπ απ' ότι στο παλαιότερο που ανέβασες. Στο παλιό ο ήχος της λούπας είναι πολύ μουντός ενώ στα καινούρια crystal clear. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ που δεν θ'ασχοληθώ με τα περι recording κλπ. Έμεινα στο παίξιμο εγώ . Γ@μ@ς ,αν μου επιτρέπεις !

πολύ ωραία αίσθηση του  T I M E  :)

 

groove on, κάπου κάπως κάποτε ίσως συναντηθούμε μουσικά!

 

Βασίλης

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου