Προς το περιεχόμενο

Πώς το κάνει ο αλήτης ο John Mayer;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και με τέτοιο ρυθμικό, δυστυχώς το slowing down δε δουλεύει.

Θα το μάθεις αλλού για αλλού.

 

Απο που προκυπτει αυτο?

 

Σορυ που επιμενω αλλα πιστευω πως στη μουσικη οτιδηποτε μας φαινεται δυσκολο θελει SLOW DOWN και μελετη βημα βημα...δοκιμασε να το δουλεψεις με αρσεις και θεσεις αργα αργα ΜΕ ΜΕΤΡΟΝΟΜΟ φραση φραση ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕ τον εαυτο σου να δεις που αρχιζεις να το χανεις και παμε ξανα και ξανα...μη περιμενεις θαυματα απο τη μια στιγμη στην αλλη.Υπομονη θελει και εξασκηση με μεθοδο ο εγγεφαλος να κανει 2 διαφορετικα πραγματα μαζι...καποιοι το εχουν πιο ανεπτυγμενο αυτο και εμεις το ονομαζουμε ταλεντο...οσο ταλεντο και να χεις ομως θελει και δουλεια με τη σωστη μεθοδο....(ποσα τεμπελικα ταλεντα χαθηκαν?).Δοκιμασε το χωρις βιασυνες και πιστευω κατι θα κανεις...

 

Ξερω οτι ειναι σπασιμο να εισαι σε ενα Χ επιπεδο και σε θεση να βγαζεις ανετα οσα κομματια σε ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ και ξαφνικα να εμφανιζεται κατι να σε κολλαει στον τοιχο....

 

Κατα δευτερον  προφανως αν πηγαινες και εσυ απο τα 18 σου στο Berklee & τελειωνες με αριστα θα σου φαινονταν piece of cake... Grin Grin

 

Ετσι....κ εκει καποια μεθοδος ακολουθηθηκε!

 

Ολα καλα!!!!!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατα δευτερον  προφανως αν πηγαινες και εσυ απο τα 18 σου στο Berklee & τελειωνες με αριστα θα σου φαινονταν piece of cake... ;D ;D

 

Μπα μην το λες. Εγώ είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλοί αριστούχοι απόφοιτοι του Berklee που δεν μπορούν να κάνουν τέτοιες ταρζανιές.

 

Ο Mayer είναι ειδικά καλός ρυθμικός κιθαρίστας. Είναι από τις περιπτώσεις κιθαριστών που κλειδώνουν πάνω στο ρυθμό και μετά κάνουν ό,τι θέλουν. Ο SRV ήταν έτσι και χειρότερος επίσης.

 

Άλλο παράδειγμα κομματιού για αυτό που συζητάμε είναι το i don't need no doctor.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ο Mayer είναι καταπληκτικός μουσικός.Είχα ενθουσιαστεί όταν τον είχα ανακαλύψει πριν 2-3 χρόνια.

 

Καλή επιτυχία στο εγχείρημά σου Ray!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα μην το λες. Εγώ είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλοί αριστούχοι απόφοιτοι του Berklee που δεν μπορούν να κάνουν τέτοιες ταρζανιές.

 

Φυσικα συμφωνω.Απλα αυτοι οι αριστουχοι του Berklee ισως ζοριστηκαν πιο πολυ  απο καποιους αλλους να βγουν αριστουχοι!!!Ισως παλι δεν εστιασαν σε αυτο καθεαυτο να τραγουδουν/παιζουν ταυτοχρονα γιατι δεν τους ενδιαφερει και απλα εστιασαν κιθαριστικα  καπου αλλου!

 

Κοιτα ταλεντο για μενα ειναι αυτο το οποιο ειναι η "περασμενο στη μνημη μας" η η "ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΟΛΙΑ να μαθαινουμε πανω σε κατι συγκεκριμενο".Αν δεν ανηκουμε στην πρωτη κατηγορια.. τοτε θα πρεπει να ΜΑΘΟΥΜΕ οποτε η ανηκουμε στην δευτερη κατηγορια που μαθαινουμε ευκολα...η διαφορετικα αρχιζουν τα ζορια...απο τη στιγμη ομως που  το  ΕΜΑΘΕΣ  δεν εχει σημασια αν το εκανες ευκολα η δυσκολα.(χανεις μονο χρονο που θα μπορουσες να ειχες μαθει κατι αλλο...ΑΝ αυτο σε ενδιαφερει...)

Δεν πορω να πω οτι ειμαι σιγουρος σε ποια απο τις δυο κατηγοριες ανηκει ο  Μayer και ο SRV...(πργματι δυο ρυθμικα τερατα)

 

Για να το πω πιο λαικα....οτι δεν μπορουμε να κανουμε....μεθοδικη μελετη και εξασκηση...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι βοηθάνε και λίγο τα άλλα παιδάκια να ακουστεί έτσι...

 

Ελα μωρε πως κανεις ετσι,επειδη εχει τον καλυτερο ντραμμερ στον κοσμο και εναν απο τους 5 καλυτερους μπασιστες ολων των εποχων?  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το πρωτο πακετο που έφαγα από τον <<αλητάκο>> ήταν εδώ ...

Ευτυχώς δεν έχω καλή φωνή και δεν μπηκα στη διαδικασία να το τργουδάω ταυτόχρονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην δεν ειναι αλητης... ;D...παμπλουτος φλωρακλας ειναι απο τα γενοφασκια του ,στο  Fairfield, Connecticut γεννηθηκε.... :o (ειναι το " 9th best place to live in the USA" και με τα λεφτα που παιρνεις μια γκαρσονιερα εκει αγοραζεις 2 τετραγωνα στο Κολωνακι  ;D)

 

Κατα δευτερον  προφανως αν πηγαινες και εσυ απο τα 18 σου στο Berklee & τελειωνες με αριστα θα σου φαινονταν piece of cake... ;D ;D

Νικο συνφωνω ,αλλη εικονα εχω για αλητες κιθαριστες και οχι το Μαγιερ .Για αλλη μια φορα με βγαζεις ασπροπροσωπο.

  Ε ναι τον εχω πετυχει σε κατι γλυκαιρα σιχαματα που δεν.Παπαδες να παιζει το παιδι σορυ αλλα εγω δεν μπορω να συσχετιστω με αυτο,οχι οτι δεν παιζει βεβαια.Υποκειμενικα βεβαια ολα οπως και η αποψη του Ρει περι αλητειας φανταζομαι.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι τον εχω πετυχει σε κατι γλυκαιρα σιχαματα που δεν.Παπαδες να παιζει το παιδι σορυ αλλα εγω δεν μπορω να συσχετιστω με αυτο,οχι οτι δεν παιζει βεβαια.Υποκειμενικα βεβαια ολα οπως και η αποψη του Ρει περι αλητειας φανταζομαι.

Τι πίνεις και δεν μας δίνεις...; :)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πίνεις και δεν μας δίνεις...; :)

Ξεκολα...ειμαι κυριλε το λεω καλα το ποιμα απο ολες τις αποψεις χωρις να σε θιγω ,μην με θιγεις το λοιπον και ξεκολα .Με ενοχλει αυτο και θα με ενοχλει παντα στο φορουμ.Μιλαω ωραια πιστευω.

  Δεν ειμαι κιθαριστας και δεν κρινω οπως εσυ.Τι να κανουμε τωρα δηλ.Δεν εχω την λογικη του κιθαριστα λοιπον .

Ειμαστε σε αλλη φαση ρε αδερφε .Και οτι και να πινω ενα ειναι το σιγουρο.ΑΝΤΕΧΩ.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου